Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zostanie...

  Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zostanie upamiętniony. Prace trwają [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  (ren)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka poli
  1/9
  przejdź do galerii

  Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji ©Ze zbiorów Aleksandra Sosny

  Trwa budowa pomnika upamiętniającego białostocki Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Cerkiew, która górowała nad miastem, została zburzona w przededniu II wojny światowej. Polecenie wydawał wojewoda, który nawet nie czekał na prawomocny wyrok sądu. Z części cegieł pozostałych po rozbiórce soboru zostało zbudowane ogrodzenie kościoła św. Rocha.
  Zobacz galerię
  Pomnik powstaje na terenie cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku przy ul. Sikorskiego. Takie samo wezwanie nie jest przypadkiem. Jednym z celów erygowanej w 1998 roku parafii było właśnie zachowanie pamięci o zburzonym soborze Zmartwychwstania Pańskiego.

  Budowa pomnika upamiętniającego zburzony sobór właśnie trwa. Gotowe są już już ława i fundament. Obecnie budowane są ściany. A w Krakowie kończą się prace nad odlewem miniatury soboru.

  Zobacz też: Katedra św. Mikołaja - najważniejsza cerkiew w Białymstoku

  Pomnik ma być gotowy jeszcze w 2018 roku, w 80. rocznicę zburzenia soboru. Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowana została przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji. Sobór nigdy nie stał się jednak miejscem modlitwy. W przededniu II wojny światowej wojewoda białostocki, nie czekając na prawomocny wyrok sądu, nakazał go zburzyć w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych. Część cegieł z rozbiórki posłużyła do budowy ogrodzenia kościoła św. Rocha.

  Historię i zdjęcia zburzonego soboru znajdziesz w materiale Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Cerkiew została zburzona, z cegieł powstało ogrodzenie kościoła św. Rocha [ZDJĘCIA]
  Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji.

  Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Cerkiew została zburzona, z cegieł powstało ogrodzenie kościoła św. Rocha [ZDJĘCIA]

  18

  Fot. Sekcja Miłośników Fotografii S.U przy Szkole Handlowej P.T.K.W.E.i.H w Białymstoku/Muzeum Podlaskie  Pomnik upamiętniający zburzony sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku  Projekt pomnika rozebranej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego z ul. Sienkiewicza przedstawia fragment murów rozebranej świątyni. W jego centralnym miejscu, na wzniesieniu znajduje się krzyż, wewnątrz którego pojawi się miniatura cerkwi. Przekaz pomnika uzupełnią dwie tablice.

  Inskrypcja na pomniku brzmi:

  Pomnik upamiętniający katedralną cerkiew
  ku czci Chwalebnego Zmartwychwstania
  Pana Naszego Jezusa Chrystusa,
  która znajdowała się przy obecnej
  ulicy Sienkiewicza w Białymstoku.
  Budowaną od roku 1898 przez
  prawosławnych mieszkańców Białegostoku.
  Zburzoną w roku 1938 decyzją władz świeckich.
  Na wieczną pamiątkę Domu Bożego
  i ku czci zaangażowanej w budowę
  społeczności prawosławnych białostoczan.

  Tak możesz pomóc  Społeczny komitet budowy pomnika zburzonego soboru z ul. Sienkiewicza prosi o finansowe wsparcie. Ofiary można przekazywać w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego lub dokonywać przelewu na konto parafii z dopiskiem: na pomnik zburzonej cerkwi.

  Rachunek bankowy:

  Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

  15-667 Białystok, ul. Sikorskiego 9

  PKO BP S.A. 11 1020 1332 0000 1802 0026 1214

  Zobacz koniecznie: Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja, abp Jakub - 20-lecie sakry biskupiej (wideo, zdjęcia)

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (35) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka