Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zostanie upamiętniony. Prace trwają [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

(ren)
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji Ze zbiorów Aleksandra Sosny
Trwa budowa pomnika upamiętniającego białostocki Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Cerkiew, która górowała nad miastem, została zburzona w przededniu II wojny światowej. Polecenie wydawał wojewoda, który nawet nie czekał na prawomocny wyrok sądu. Z części cegieł pozostałych po rozbiórce soboru zostało zbudowane ogrodzenie kościoła św. Rocha.

Pomnik powstaje na terenie cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku przy ul. Sikorskiego. Takie samo wezwanie nie jest przypadkiem. Jednym z celów erygowanej w 1998 roku parafii było właśnie zachowanie pamięci o zburzonym soborze Zmartwychwstania Pańskiego.

Budowa pomnika upamiętniającego zburzony sobór właśnie trwa. Gotowe są już już ława i fundament. Obecnie budowane są ściany. A w Krakowie kończą się prace nad odlewem miniatury soboru.

Zobacz też: Katedra św. Mikołaja - najważniejsza cerkiew w Białymstoku

Pomnik ma być gotowy jeszcze w 2018 roku, w 80. rocznicę zburzenia soboru. Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowana została przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji. Sobór nigdy nie stał się jednak miejscem modlitwy. W przededniu II wojny światowej wojewoda białostocki, nie czekając na prawomocny wyrok sądu, nakazał go zburzyć w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych. Część cegieł z rozbiórki posłużyła do budowy ogrodzenia kościoła św. Rocha.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji. Cerkiew nigdy nie stała się jednak miejscem modlitwy. W przededniu II wojny światowej wojewoda białostocki, nie czekając na prawomocny wyrok sądu, nakazał zburzyć sobór w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych. Część cegieł z rozbiórki posłużyła do budowy ogrodzenia kościoła św. Rocha.Zobacz unikalne, archiwalne zdjęcia świątyni, o której istnieniu wie niewielu białostoczan i przeczytaj jej smutną historię. Aby przejść do kolejnego zdjęcia kliknij w strzałkę, użyj strzałki na klawiaturze lub gestów na smartfonie.Na zdjęciu: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku - 07.06.1931

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Cerkiew zost...

Pomnik upamiętniający zburzony sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

Projekt pomnika rozebranej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego z ul. Sienkiewicza przedstawia fragment murów rozebranej świątyni. W jego centralnym miejscu, na wzniesieniu znajduje się krzyż, wewnątrz którego pojawi się miniatura cerkwi. Przekaz pomnika uzupełnią dwie tablice.

Inskrypcja na pomniku brzmi:

Pomnik upamiętniający katedralną cerkiew
ku czci Chwalebnego Zmartwychwstania
Pana Naszego Jezusa Chrystusa,
która znajdowała się przy obecnej
ulicy Sienkiewicza w Białymstoku.
Budowaną od roku 1898 przez
prawosławnych mieszkańców Białegostoku.
Zburzoną w roku 1938 decyzją władz świeckich.
Na wieczną pamiątkę Domu Bożego
i ku czci zaangażowanej w budowę
społeczności prawosławnych białostoczan.

Tak możesz pomóc

Społeczny komitet budowy pomnika zburzonego soboru z ul. Sienkiewicza prosi o finansowe wsparcie. Ofiary można przekazywać w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego lub dokonywać przelewu na konto parafii z dopiskiem: na pomnik zburzonej cerkwi.

Rachunek bankowy:

Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

15-667 Białystok, ul. Sikorskiego 9

PKO BP S.A. 11 1020 1332 0000 1802 0026 1214

Zobacz koniecznie: Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja, abp Jakub - 20-lecie sakry biskupiej (wideo, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny