MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Paschalna i procesja rezurekcyjna na zakończenie Wigilii Paschalnej. Niedziela Zmartwychwstania w kościele św.Rocha w Białymstoku

OPRAC.: PLanR
Niedziela Zmartwychwstania w kościele św.Rocha w Białymstoku
Niedziela Zmartwychwstania w kościele św.Rocha w Białymstoku Parafia pw. św. Rocha w Białymstoku - Bazylika Mniejsza
Kościół rzymskokatolicki świętuje najważniejsze święto dla chrześcijan - Wielkanoc. Wierni uczestniczyli w nocnych nabożeństwach Wigilii Paschalnej oraz w porannych procesjach rezurekcyjnych. Zobacz jak wyglądały uroczystości w białostockim kościele p.w. św. Rocha.

Spis treści

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna sprawowana jest w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego, dorocznej uroczystości, w czasie której celebruje się misterium paschalne.

Zobacz fotorelację z uroczystości w kościele św. Rocha w Białymstoku:

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego. Wszystkie obrzędy wigilii paschalnej odbywają się w nocy. Msza święta tej nocy jest mszą niedzieli zmartwychwstania.

Liturgia światła

Przed kościołem kapłan pozdrawia lud, po czym błogosławi ogień, od którego zapala się paschał. Na świecy paschalnej kapłan kreśli krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia.

Kapłan żłobi na krzyżu symbole i wbija w paschał pięć gwoździ symbolizujących pięć ran Chrystusa, mówiąc przy tym: Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen.

Niedziela Zmartwychwstania w kościele św.Rocha w Białymstoku
Niedziela Zmartwychwstania w kościele św.Rocha w Białymstoku Parafia pw. św. Rocha w Białymstoku - Bazylika Mniejsza

Swoją symbolikę ma światło świecy paschalnej, rozjaśniające mroki ciemnego kościoła, odwołuje się do Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens. Diakon lub kapłan wnosi zapalony paschał do świątyni, zatrzymując się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym.

Zobacz fotorelację z uroczystości w kościele św. Rocha w Białymstoku:

Liturgia słowa

Lekcjonarz w tym dniu przewiduje dziewięć czytań biblijnych:

  • siedem starotestamentalnych,
  • epistołę,
  • oraz ewangelię,

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu i modlitwie, kapłan intonuje hymn Chwała na wysokości, w trakcie którego, podobnie jak podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, uderza się we wszystkie dzwony, grają organy (kołatki zastępuje się dzwonkami i gongiem).

Tłumy wiernych w Farze. Wierni katoliccy uczestniczyli w Liturgii Męki Pańskiej w Archikatedrze Białostockiej.

Liturgia chrzcielna

Po homilii następuje liturgia chrzcielna, w trakcie której śpiewana jest Litania do wszystkich świętych. Potem następuje błogosławieństwo wody (poprzez jedno- lub trzykrotne zanurzenie w niej paschału) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Jeżeli we wspólnocie obecni są katechumeni, udziela się im chrztu i bierzmowania.

Liturgia eucharystyczna

Jest to ostatnia część liturgii wigilii paschalnej. W jej trakcie wierni przyjmują konsekrowany chleb. Nie różni się ona od liturgii eucharystycznej podczas każdej mszy świętej.

Procesja rezurekcyjna na zakończenie Wigilii Paschalnej

Odprawiając procesję na zakończenie Wigilii Paschalnej, opuszcza się kończące mszę pozdrowienie, błogosławieństwo i formułę pożegnania wiernych. Na zakończenie modlitwy po komunii diakon lub kapłan w towarzystwie asysty przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji zwanej na tę okazję grobem Pańskim. Następnie kapłan bierze monstrancję i wyrusza procesja, która okrąża kościół jeden lub trzy razy. Po powrocie do kościoła ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza.

Zobacz fotorelację z uroczystości w kościele św. Rocha w Białymstoku:

Procesja rezurekcyjna rano

Jeśli odprawia się procesję rano, to po zakończeniu Wigilii Paschalnej wystawia się Najświętszy Sakrament w celu adoracji. Monstrancja na ten czas nie jest ozdobiona welonem. W czasie adoracji nie śpiewa się pieśni ku czci Męki Pańskiej, można adorować w ciszy lub śpiewać pieśni wielkanocne i eucharystyczne. O oznaczonej godzinie kapłan wraz z asystą udaje się do Grobu Pańskiego, a lud może śpiewać antyfonę na wejście lub inną pieśń na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie procesja okrążająca kościół raz lub trzy razy. Po powrocie ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a monstrancję na ołtarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny