Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słów kilka o pszczołach, czyli już jest kolejna książka z cyklu Bioróżnorodność Miasta Białegostoku. Będzie ją można zdobyć w konkursach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
O książce opowiedziała jedna ze współautorek - dr Agata Kostro-Ambroziak
O książce opowiedziała jedna ze współautorek - dr Agata Kostro-Ambroziak Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek (9 stycznia) w Centrum Aktywności Społecznej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano kolejną publikację z cyklu "Bioróżnorodność Białegostoku". Tym razem jest ona poświęcona pszczołom, które są niezwykle ważne jeśli chodzi o nasz ekosystem.

W spotkaniu wzięli udział: zastępca prezydenta Rafał Rudnicki oraz dr Agata Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i Ewa Kułakowska, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w Białymstoku. Opowiedzieli o kolejnej publikacji z serii Bioróżnorodność Miasta Białegostoku zatytułowanej „Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku”.

To już dziewiąta publikacja z cyklu, którego pomysłodawcą był świętej pamięci dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej pan Andrzej Karolski, tym razem o pszczołach - zapewnił Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. - Przypomnę, że cykl będzie liczył 14 pozycji.

Rudnicki podziękował doktor Agacie Kostro-Ambroziak i doktor Annie Sobieraj-Betlińskiej, które są autorami publikacji za to, że pochyliły się nad tematem pszczół.

To temat, który jest również nam - jako miastu - bardzo bliski - stwierdził zastępca prezydenta. - Działań związanych z pszczołami na terenie miasta prowadzimy bardzo wiele - mam tu na myśli chociażby pasiekę miejską czy nie koszenie zieleni przy drogach po to, by jak najbardziej naturalne było środowisko w mieście, by mogły też z niego korzystać owady, w tym pszczoły. Cieszę się, że taka publikacja powstała.

Efekt badania różnorodności biologicznej pszczół

Książka jest efektem badania różnorodności biologicznej pszczół na terenie naszego miasta. Do współpracy przy realizacji pozycji zaproszono wspomniane już: dr Annę Sobieraj-Betlińską z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Agatę Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Książka jest wartościowym opracowaniem, zwłaszcza dla każdego pasjonata tych wyjątkowych owadów. Znajdziemy w niej mnóstwo informacji – od morfologii i biologii pszczół, po biofizykę i biologię zapylania roślin. Ukazuje fascynujący świat pszczół, w którym możemy doszukać się zachowań rodem z kryminału, jak na przykład pszczele „kukułki”, zbójców a nawet pszczele niewolnictwo.

Cieszę się, że jestem częścią projektu związanego z bioróżnorodnością miasta Białystok - stwierdziła Agata Kostro-Ambroziak. - Kiedy ponad rok temu pan Andrzej Karolski zaprosił mnie na spotkanie, na którym zaproponował opracowanie książki, poczułam się wyróżniona, znając poziom merytoryczny poprzednich opracowań, które pojawiły się w ramach tego projektu. Ale przede wszystkim wiedziałam, że jest to opracowanie bardzo potrzebne - zarówno pod względem poznawczym, ponieważ stan poznania pszczół Białegostoku był bardzo fragmentaryczny, jak również pod względem edukacyjnym.

W 2021 r. zbadane zostały białostockie łąki kwietne w ramach projektu pt. „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”. Stwierdzono wówczas występowanie 44 gatunków pszczół. Natomiast w granicach całego miasta stwierdzono 120 gatunków, co stanowi 25% krajowego bogactwa gatunków tej grupy owadów. Dla porównania – w Narwiańskim Parku Narodowym i okolicach wykazano 125 gatunków pszczół, co pokazuje, że realizowany w naszym mieście projekt poprawy bioróżnorodności przynosi efekty. Jest to najbardziej obszerne opracowanie, jakie powstało w ramach serii „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”.

Mam nadzieję, że po lekturze tej książki będziecie państwo chcieli poznawać i wiedzieć więcej o pszczołach - zapewniła Agata Kostro-Ambroziak. - A być może zdobyta wiedza zachęci państwa do jakichś aktywnych działań na rzecz tej ważnej grupy, od której zależy również życie ludzi.

Bo zmienianie świata zawsze warto zacząć od siebie. A każdy z nas może pomóc pszczołom, na przykład zasadzając w przydomowych ogródkach lub gdzieś na działce rośliny kwitnące. Możemy też zapewnić pszczołom dodatkową bazę siedliskową, w postaci na przykład martwego drewna. Zostawmy pieniek, zetnijmy maliny nie przy samej ziemi, ale nieco wyżej.

Rabaty naprawdę nie muszą być pięknie wypielone - stwierdziła Kostro-Ambroziak. - Jeżeli będzie tam odrobina piachu, kamieni, pszczoły na pewno się odwdzięczą. Tych pomysłów na to, żeby we własnym ogródku mieć takie miejsce dla pszczół jest bardzo dużo i mam nadzieję, że właśnie ta książka takich wskazówek dostarczy - bo też taka była nasza intencja.

Można też sięgnąć po wersję elektroniczną

Podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii, wersja elektroniczna nowej książki będzie dostępna na stronie internetowej miasta w zakładce „Gospodarka Komunalna”. Projekt „Bioróżnorodność Białegostoku” łącznie będzie liczył 14 publikacji. Książki będzie też można wygrać.

Książki będzie można zdobyć odpowiadając na proste pytanie, które na pewno pojawi się na profilu facebookowym miasta - podsumowała Ewa Kułakowska, dyrektor departamentu Gospodarki Komunalnej w Białymstoku. - Zachęcam więc do śledzenia profilu. Trafią tez do bibliotek i do szkół.

Projekt „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” jest próbą zbadania zasobów przyrodniczych obszaru Białegostoku, oceną różnorodności gatunkowej i siedliskowej. W poszczególnych częściach cyklu wskazywane są miejsca najbardziej cenne przyrodniczo, a jednocześnie – zagrożenia dla przyrody miejskiej. Zaproszeni przez Miasto Białystok do współpracy naukowcy – wywodzący się głównie z białostockich uczelni, ale nie tylko – w poszczególnych publikacjach poszukują też sposobów ochrony naszej przyrody.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny