MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miasta 25.02.2019. Będzie m.in. o podwyżkach dla nauczycieli

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Joanna Misiuk z KO uważa, że rząd powinien dać nauczycielom tysiąc złotych podwyżki.
Joanna Misiuk z KO uważa, że rząd powinien dać nauczycielom tysiąc złotych podwyżki. Wojciech Wojtkielewicz
Większościowa Koalicja Obywatelska chce, by nauczyciele dostali po tysiąc złotych podwyżki. Ale nie z kasy miasta, tylko z rządu. Ten temat może wywołać dyskusję na dzisiejszej sesji.

To będzie już siódma sesja tej kadencji. Mniejszościowe PiS szykuje się do batalii o darmowe bilety komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich. Władze miasta mówią twarde nie, bo oznaczałoby to roczne uszczuplenie budżetu rzędu 5,5 mln zł.

Krzysztof Truskolaski i radni KO apelują o pieniądze dla nauczycieli, bo 2,4 tys. brutto poniża zawód (zdjęcia, wideo)

Większościowa KO będzie miała ciężko orzech do zgryzienia. Co prawda odrzuciła już postulat PiS-u podczas głosowania nad tegorocznym budżetem. Zrobiła to jednak blokiem – głosując za odrzuceniem wszystkich wniosków opozycji do uchwały budżetowej. Teraz jednak radni KO będą musieli głosować nad konkretnym projektem uchwały i tłumaczyć mieszkańcom, dlaczego ich dzieci nie pojadą do szkoły za darmo.

Zmiana użytkowania wieczystego we własność w Białymstoku. PiS chce 95 proc. bonifikaty, KO myśli. A my mamy tylko 60 proc.

Na dzisiejszej sesji być może powróci też postulat PiS-u, by zwiększyć bonifikaty przy zamianie użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Decyzją KO bonifikata wynosi 60 proc., a nie jak chciało PiS – 95 proc. Teraz jednak sytuacja prawna się zmieniła i KO może zechcieć odtrąbić sukces polegający na zmuszeniu posłów PiS do zmiany ustawy przekształceniowej. Kto wie, może nawet radni tej formacji przebiją PiS i dadzą np. 98 proc. bonifikaty jak w Warszawie? Zobaczymy na sesji.

Radni pochylą się jeszcze raz nad zmianą planu miejscowego w rejonie ul. Wojsk Ochrony Pogranicza. Nie został uchwalony za pierwszym razem, bo radnych KO oburzyło, że miejscy urbaniści chcieli przy okazji zmniejszania współczynnika parkingowego dla planowanych bloków komunalnych zmniejszyć go również dla bloków deweloperskich. Teraz urbaniści przedstawią zmianę planu z wyłączeniem gruntów należących do deweloperów.

Kino Pokój po nowemu. Jest zgoda radnych

Kolejnym planem miejscowym będzie ten dotyczący budynku dawnego kina Pokój. Od lat trwają perturbację między właścicielem obiektu, który chce go znacząco zmienić, a miastem. Sprawa była już u wojewody i w sądzie. Może to radnym tej kadencji uda się zakończyć ten temat.

Na sesji pojawi się też wniosek o upamiętnienia ś.p. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz nadanie nazwy placowi na Piaskach – Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny