MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seans filmu "Mistrz". O Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim zgromadzonym w kinie TON opowiadała jego córka

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Pamięć o słynnym pięściarzu Tadeuszu “Teddym” Pietrzykowskim swoim filmem przywołał reżyser Maciej Barczewski. W czwartek w kinie TON można było zobaczyć obejrzeć „Mistrza" i posłuchać o jego bohaterze.

W czwartek, 1 grudnia, w kinie TON odbył się seans filmu "Mistrz" połączony ze spotkaniem z Eleonorą Szafran-Pietrzykowską, córką Boksera z Auschwitz.

W TONIE spotkali się m.in. wicewojewoda podlaski dr Bogusława Szczerbińska, żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego i uczniowie klas mundurowych z I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy "Sport i sportowcy w KL Auschwitz" z Muzeum Auschwitz.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Fundację w Dobrym Tonie.

Historia Teddy’ego „odżyła” za sprawą filmu „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego (odpowiadał także za scenariusz). Film trafił do kin 27 sierpnia 2021 r. i z miejsca stał się hitem. W rolę Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki, który przeszedł katorżniczy trening, by jak najwierniej odwzorować warunki fizyczne Teddy’ego. Obok niego zagrali także Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski czy Rafał Zawierucha.

Autorką książki pt. "Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski" jest Eleonora Szafran-Pietrzykowska - córka bohatera. Napisała ją korzystając z odnalezionych dokumentów ojca. Książka powstała na podstawie rękopisów, które pozostawił po sobie w pamiętniku Tadeusz Pietrzykowski, minimalnie przeredagowanych, żeby zachować spójność narracji, relacji nagranych i spisanych w 1976 roku przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także w oparciu o wspomnienia bohatera niniejszej historii opublikowane m.in. w tygodniku "Sportowiec" w 1978 roku. Ponadto Tadeusz Pietrzykowski prowadził osobistą kronikę, w której gromadził liczne wycinki prasowe. Zachowały się również luźne notatki, a także grypsy pisane do matki z obozów.

Tadeusz Pietrzykowski jest dzisiaj bokserem legendarnym. Swoje największe tryumfy święcił jednak nie w klasycznym ringu, a w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie walczył na śmierć i życie. Wykonując różne przymusowe prace i doświadczając poniżenia ze strony niemieckich oprawców, od marca 1941 r. zaczął uczestniczyć w walkach bokserskich organizowanych na terenie obozu. Zaangażował się też w działalność konspiracyjną tworzoną przez Witolda Pileckiego, którego poznał osobiście.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny