Tak naprawdę to są dwa oddziały: na Pierwszym piętrze w nowo odremontowanym budynku mieści się oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej, z 20 łóżkami. Na drugim - oddział rehabilitacji neurologicznej z możliwością hospitalizacji 27 pacjentów.
Powstały tu nowoczesne sale dla pacjentów, ale też oczywiście sale zabiegowe, gimnastyczne, rehabilitacyjne. Będą z nich mogli korzystać pacjenci z obu oddziałów, ale też planowane jest przyjmowanie pacjentów tylko na zajęcia dzienne, ambulatoryjnie.
- Czekamy na kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia. Już wysłaliśmy prośbę o uruchomienie takiego zakresu w naszym szpitalu - mówi Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku
Oddziały już działają. Zostały tu przeniesione z dotychczasowej, tymczasowej lokalizacji przy ulicy Warszawskiej, w budynku należącym do Białostockiego Centrum Onkologii. Wcześniej - mieściły się tu oddziały laryngologiczny i okulistyczny. Te również mają już nowe siedziby - po drugiej stronie ulicy Skłodowskiej.
Remont trwał od czerwca ubiegłego roku. Właściwie zostało zmienione to wszystko: od dachów po podłogi. Koszt remontu to około 12 mln zł plus 3 mln zł na wyposażenie.
- To budynek z przełomu XVIII i XIX wieku. Były tu wtedy koszary carskie. W latach powojennych został wyremontowany i dostosowany do potrzeb szpitala - opowiada Cezary Nowosielski.
To właśnie przez te przedwojenne remonty ostatnie prace się przedłużały. Bo okazało się, że w latach 40. i 60. roboty budowlane przeprowadzane były z pominięciem tzw. sztuki budowlanej. Teraz te usterki musiały zostać naprawione.
W sumie na oba oddziały przyjmowanych jest około 400 pacjentów rocznie.
- Przez osiem lat byliśmy wciąż w tzw. lokalizacjach tymczasowych, gdzie musieliśmy znosić nieraz bardzo trudne warunki. Teraz mamy świetne warunki, świetną kadrę i świetny sprzęt - mówi Jerzy Lewko, lekarz kierujący oddziałem rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej.
Szpital wojewódzki będzie miał nowy oddział rehabilitacji. Nawet wirtualnej
Trafiają tu pacjenci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego - czyli po udarach, ale też po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.
- Potrzeby rehabilitacji pacjentów są ogromne, a w regionie brakuje ośrodków mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Modernizacja oddziału cieszy, bo to zapewnia pomoc kilkuset pacjentom w ciągu roku. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb - ocenia Anna Kuryliszyn-Moskal, wojewódzka konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
A jej słowa potwierdza samo życie: - Kolejki zawsze są długie, zwłaszcza do oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej. Bo na rehabilitację neurologiczną przyjmujemy na bieżąco pacjentów z innych oddziałów: neurologii, neurochirurgii i ortopedii - mówi dr Jerzy Lewko.
Szpital Wojewódzki w Białymstoku. Powstanie nowoczesny ośrodek dla pacjentów
Ale to nie koniec remontów w Śniadecji.
- Remontujemy budynek neurologii. I w tym tygodniu zaczęliśmy remont pediatrii - wymienia Cezary Nowosielski. I dodaje, że ma powstać również łącznik między budynkiem rehabilitacji i ginekologii. W planach jest jeszcze odnowienie budynku, gdzie znajdują się poradnie.
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?