MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy Podlaskim Kuratorium Oświaty powstała Omnigrupa. W jej planach jest m.in. walka z wykluczeniem edukacyjnym

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Zajęcia dla dzieci przewlekle chorych, zainteresowanie młodzieży sportem czy bezpieczeństwo w sieci - to niektóre z planów działania Omnigrupy. Inicjatywa działać będzie przy podlaskim kuratorze oświaty.

W lutym tego roku nowym podlaski kuratorem oświaty została Agnieszka Krokos-Janczyło. Po przeprowadzonych przez ostatnie kilka miesięcy licznych spotkaniach, w głowach jej i jej rozmówców narodził się pomysł, by przy kuratorium pracowała grupa zajmująca się wsparciem dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców w województwie podlaskim.

- Jestem z powołania i sercem nauczycielem. Nie chcę być kuratorem ex cathedra. Kurator to też opieka, więc naprawdę chciałabym działać w całym województwie - wspierać, dawać możliwości i przede wszystkim koordynować działania. Bo ludzi dobrej woli jest więcej - podkreśla Agnieszka Krokos-Janczyło.

Zgromadzoną przy kuratorium drużynę nazwano Omnigurpa. Znaleźli się w niej m.in.: Małgorzata Sawicka-Żukowska, lekarz onkolog; Anita Żukowska, wieloletni pracownik Departamentu Edukacji; Piotr Jarmuszewski psycholog terapeuta; Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, Eliza Rurewicz, mecenas i mediator sądowy oraz Alicja Okórowska, twórczyni Fundacji “Papierowy samolot”, która zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w sieci. Będzie też pracownik fundacji Bartłomiej Trzeciak, który zajmie się koordynacją całego przedsięwzięcia.

- Myślę, że jesteśmy silną drużyną, która będzie przede wszystkim działała na rzecz dzieciaków i młodzieży - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło. - Przede wszystkim chcemy działać przeciwko wykluczeniu edukacyjnemu. Pomysłów jest naprawdę naprawdę dużo.

W swoich pierwszych działaniach grupa chce skupić się na wsparciu dzieci zmagających się z chorobą.

- Pomysł stworzenia grupy zrodził się, gdy byłam na oddziale onkologii dziecięcej w Białymstoku. Zobaczyłam małych rycerzy i stwierdziłam, że trzeba ich wspierać i im pomagać. Tam po raz pierwszy zapytano mnie, czy mogłabym pomóc zorganizować dodatkowe zajęcia dzieciom przebywającym na oddziale – opowiada kurator oświaty.

Zajęcia będą. I jak się okazuje, nie tylko na oddziale onkologii, ale wszędzie tam, gdzie dzieci wymagają długoterminowego leczenia.

- Cieszę, że to pierwsze działanie będzie ukierunkowane na dzieci przewlekle chore. Na te wszystkie, które mają problem z powrotem do społeczeństwa zdrowych rówieśników po długotrwałej chorobie. Taki problem zauważamy i zgłosiliśmy go pani kurator - mówi Małgorzata Sawicka-Żukowska. - Będziemy skupiać się na tym, żeby nasi pacjenci mogli w sposób najbardziej komfortowy, z dużą dozą należnej wiedzy i spokoju, powrócić do szkolnego społeczeństwa.

Ja na razie wiadomo, że zajęcia będą organizowane dla dzieci przebywających w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

- Poprowadzą je nauczyciele, którzy zgłosili się jako wolontariusze i chcą wspierać najmłodszych. Na ten moment jest to siedem osób - zdradza kurator oświaty.

Docelowo tego typu zajęcia mają odbywać się w całym województwie. W planach grupy jest złożenie w najbliższym czasie wizyt w we wszystkich szpitalach na terenie województwa podlaskiego i zorientowanie się w ich potrzebach.

Omni Grupa planuje też propagować wśród najmłodszych sportowy tryb życia. Chce zainteresować dzieci sportem, który mógłby stać się alternatywą dla komputera.

- Hasło, które ktoś kiedyś wymyślił - “łączy nas piłka” pokazuje, że ta piłka łączy nas w różnych dziedzinach. Powołanie tej grupy to bardzo szlachetna inicjatywa, i myślę, że przy tak dużym wsparciu, jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo dobrego - zaznacza Sławomir Kopczewski.

Jak zdradza, w planach jest organizowanie różnego rodzaju rozrywek oraz konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny