MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcanie użytkowania wieczystego w prawo własności. Miasto chce wydłużyć możliwość korzystania z najwyższej bonifikaty

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Nie chcemy, by mieszkańcy byli stratni w związku z utrudnieniami związanymi z walką z koronawirusem - mówi wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.
Nie chcemy, by mieszkańcy byli stratni w związku z utrudnieniami związanymi z walką z koronawirusem - mówi wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz. Tomasz Mikulicz
Dobra wiadomość dla osób, które chcą skorzystać z 98-procentowej bonifikaty przy zamianie użytkowania wieczystego w prawo własności. Jeśli zgodzą się na to radni, najwyższa bonifikata będzie obowiązywać, gdy zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej zostało złożone do dnia 31 grudnia 2019 r., a opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Lub nawet w drugim roku po przekształceniu.

Nie chcemy, by mieszkańcy byli stratni w związku z utrudnieniami związanymi z walką z koronawirusem - mówi wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

Zgodnie z ustawą z 2018 roku, z dniem 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zamieniło się w prawo własności. Dotyczy to chociażby spółdzielni, które postawiły swoje bloki na ziemi miejskiej, wziętej w użytkowanie wieczyste. Przepisy wprowadziły opłatę przekształceniową w wysokości równej opłacie rocznej z tytułu dotychczasowego użytkowania wieczystego. Pieniądze te trzeba płacić przez najbliższe 20 lat. Ustawodawca dał jednak możliwość wojewodom i samorządom wprowadzania bonifikat. W Białymstoku - zarówno na gruntach Skarbu Państwa jak i gruntach miejskich - bonifikata wynosi 98 proc.

Na poniedziałkowej (30 marca) nadzwyczajnej sesji prezydent przedstawi radnym projekt uchwały, który polega na wydłużeniu okresu, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać tej z najwyższej bonifikaty. Do tej pory zasada była taka, że jeśli mieszkańcy po 30 listopada 2019 roku dostali z magistratu zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości, to mieli 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. W takim przypadku skorzystaliby z 98-proc. ulgi do końca 2020 roku., ale pod warunkiem wniesienia opłaty jednorazowej uwzględniającej tę bonifikatę w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji.

Czytaj też: Białystok: Użytkowanie wieczyste. Urzędnicy nie wyrobili się z wydawaniem zaświadczeń do końca 2019 roku. Mieszkańcy na tym nie stracą

Jeśli zgodzą się na to radni, termin ten będzie wydłużony. Z 98-procentowej bonifikaty skorzystamy w przypadku, gdy zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej zostało złożone do dnia 31 grudnia 2019 r., a opłata jednorazowa
została wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Lub nawet w drugim roku po przekształceniu.

- Z uwagi na dużą ilość gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste podlegających aktualnie obowiązującej ustawie, w 2019 r. nie wydano wszystkich zaświadczeń (z podobnym problemem borykają się również inne miasta w Polsce). Ponadto nie wszyscy użytkownicy wieczyści, którzy otrzymali zaświadczenia, mieli możliwość uiszczenia opłaty jednorazowej do końca 2019 r., a tym samym skorzystania z najwyższej bonifikaty - czytamy uzasadnieniu uchwały.

Czytaj też: Sesja rady miejskiej w Białymstoku. Koalicja Obywatelska dała 98 procent bonifikat przy zmianie użytkowania wieczystego w prawo własności

W lutym pisaliśmy, że urząd nie wyrobił się do końca zeszłego roku z wydawaniem zaświadczeń przekształceniowych. Na dzień 26 marca urząd wydał już 3250 zaświadczeń na gruntach należących do miasta (do wydania zostały 5963) i 4982 zaświadczenia na gruntach Skarbu Państwa (a do wydania pozostało ok. 5).

Jak informuje Agnieszka Błachowska z magistratu, jest możliwość wysyłania korespondencji i składania oświadczeń na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu miejskiego. - Jednak trzeba pamiętać, że docelowo będzie wymagane przekazanie oryginału pisma z własnoręcznym podpisem. Ponadto informujemy, że pisma do departamentu skarbu można przesyłać też pocztą tradycyjną oraz przekazywać za pomocą profilu zaufanego na platformie e-PUAP, co pozwoli uniknąć konieczności dostarczenia w późniejszym czasie oryginału pisma z podpisem - podkreśla.

Czytaj też: Zmiana użytkowania wieczystego we własność w Białymstoku. PiS chce 95 proc. bonifikaty, KO myśli. A my mamy tylko 60 proc.

Na stronie www.bialystok.pl została udostępniona informacja o sposobie kontaktu z departamentem skarbu w pilnych sprawach dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Na stronie internetowej miasta została udostępniona również książka telefoniczna urzędu miejskiego, aby ułatwić bezpośredni kontakt z pracownikami departamentu skarbu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny