Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z dotacją do zakupu roweru elektrycznego? Miasto Białystok ma czas do końca roku, by skorzystać z pieniędzy od marszałka.

wal
Coraz mniej czasu zostało, by białostoczanie mogli skorzystać z dotacji do roweru elektrycznego
Coraz mniej czasu zostało, by białostoczanie mogli skorzystać z dotacji do roweru elektrycznego Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku nie będzie odwoływać się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie dotacji na rowery elektryczne. To oznacza, że miasto Białystok ma otwartą drogę do przeprowadzenia konkursu na dofinansowanie białostoczanom ekorowerów. Otrzymało na nie 750 tys. wsparcia z urzędu marszałkowskiego. Z pieniędzy tych musi skorzystać do końca roku

Spis treści

Sprawę dotacji do ekorowerów poruszył w interpelacji złożonej kilka dni temu radny Henryk Dębowski. Pytał niej prezydenta, jakie zamierza podjąć kroki, by białostoczanie mogli jak najszybciej skorzystać ze wsparcia na zakup roweru elektrycznego.

Czy jest Pan w stanie jeszcze w tym roku ogłosić otwarty nabór wniosków do projektu, aby do końca roku można było wykorzystać dotację z budżetu województwa? - interpelował szef klubu PiS.

Ekorower Tour de Białystok

Dotowanie przez miasto Białystok zakupu przez białostoczan 300 rowerów elektrycznych na kwotę 750 tys. zł było od kilku miesięcy sztandarowym punktem wystąpień na sesjach rady miasta Henryka Dębowskiego. Radny przekonywał, że taka inwestycja będzie miała proekologiczny i zdrowotny charakter. Nie zgadzał się z nim radny PO Andrzej Perkowski, który argumentował, że miasta nie stać na taki wydatek, który de facto byłby wspieraniem najbogatszych mieszkańców.

Niezrażony brakiem reakcji ze strony urzędu miejskiego szef klubu PiS zaproponował, by dofinansowanie od miasta stanowiło 50 procent ceny roweru. Jako źródło finansowania wskazywał Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. To narzędzie sejmiku wspierające podlaskie samorządy w różnych zamierzeniach. Ostatecznie miasto zdecydowało się złożyć taki wniosek, a wiosną sejmik przyznał 750 tys. zł wsparcia na realizację tego programu. Jego zasady radni uchwalili na majowej sesji. Dotacja mogłaby wynieść do 50 proc. wartości poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł. Uchwała zakładała, że powstanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych do projektu (300 osób) i lista rezerwowa.

RIO stopuje ekorower

Tyle że tę uchwałę unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Kolegium RIO uznało, że uchwała nie przyczyni się do realizacji zadania publicznego rozumianego jako zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Ponadto przedmiot tej dotacji, czyli zakup rowerów, nie jest inwestycją w zakresie ochrony środowiska w rozumieniu ustawy prawo ochrony środowiska. Poza tym uchwała nie w pełni realizuje delegację ustawową do jej podjęcia.

Miasto nie zgodziło się z postanowieniem RIO i za zgodą radnych poszło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Urzędnicy podnosili, że podobna uchwała od kilku lat realizowana jest w Gdyni i tam nie budziła żadnych zastrzeżeń.

ZOBACZ TAKŻE: Miasto Białystok idzie do sądu administracyjnego. Przeciwko RIO. Za uchylenie uchwały o dotacjach na rowery elektryczne

RIO zwalnia ekorower

W październiku WSA uchylił postanowienie RIO. Termin na wniesienie do NSA skargi kasacyjnej od wyroku WSA upływa 27 listopada 2023 r.

- RIO w Białymstoku nie zamierza wnosić środka odwoławczego - informuje Dariusz Renczyński, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

To otwiera drogę do rozpoczęcia procedury dotacyjnej. Miasto ma czas jedynie do końca roku na realizację tego projektu i skorzystanie z dotacji sejmikowej. Aby przyznane pieniądze wykorzystać, musi w tym roku zrobić nabór mieszkańców, ci muszą dokonać zakupów, a miasto przekazać im dofinansowanie.

Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że wyrok WSA uchylający rozstrzygnięcie nadzorcze RIO, został przysłany do magistratu 30 października 2023 roku.

- Wyrok nie jest prawomocny. Będzie prawomocny po upływie 30 dni, jeśli RIO nie skorzysta z procedury odwoławczej. Sama deklaracja ze strony RIO o tym, że nie będzie odwołania, niestety, nie jest prawnie wiążąca - podkreśla Anna Kowalska. - Tym niemniej prowadzone są prace przygotowawcze do uruchomienia naboru wniosków do projektu "Ekorower - alternatywa dla samochodu".

Zapowiedziała, że 10 listopada zostanie podpisana umowa z marszałkiem województwa podlaskiego na dotację dla tego zadania.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny