Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacja do roweru elektrycznego. Już wkrótce mieszkańcy Białegostoku będą mogli się o nią ubiegać

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Mieszkańcy Białegostoku, w tym seniorzy oraz radni klubu PiS zachęcali białostoczan do składania wniosku na dotację do zakupu ekorowerów
Mieszkańcy Białegostoku, w tym seniorzy oraz radni klubu PiS zachęcali białostoczan do składania wniosku na dotację do zakupu ekorowerów
Lista rankingowa, z preferencjami dla osób niepełnosprawnych, a przy równej liczbie punktów zdecyduje kolejność złożonego wniosku - takie będą m.in. zasady przyznawania dotacji do zakupu roweru elektrycznego. Wsparcie może otrzymać trzystu białostoczan. Z kolei miasto na realizację programu otrzymało wsparcie od samorządu wojewódzkiego, który przeznaczył na ten cel 750 tys. zł.

By program ruszył potrzebna jest specjalna uchwała rady miasta. To w niej zostaną określone warunki starania się o dotację. Jej projekt wpłynął już do rady miasta. Radni zajmą się nim na sesji w poniedziałek 29 maja.

- Zachęcamy białostoczan do składania wniosków - mówiła w czwartek [25.05.2023] podczas konferencji radna Katarzyna Ancipiuk z klubu PiS. To z tego środowiska w zeszłym roku wyszedł pomysł ekorowerowej alternatywy dla samochodu.

Ekorowery. Ulgą dla starszych

Andrzej Dąbrowski, mieszkaniec Białegostoku, bardzo się cieszy, że taki projekt rowerowy powstał w mieście.

- Widzę, że coraz częściej pedałuje się na zwykłym rowerze, a chciałoby się uczestniczyć w wyprawach rekreacyjnych - mówił na podczas konferencji na Rynku Kościuszki. - Przydałby się taki rower elektryczny, ale nie wszystkich na nie stać, bo są drogie.

Wtórował mu Kazimierz Dudziński, wieloletni samorządowiec.

- Myślę, że ten pomysł bardzo się przyda starszym białostoczanom - mówił Kazimierz Dudziński, były radny. W młodości jak sam przyznał najpierw kolarz wyczynowy, a później przez 20 lat trener kolarstwa.

Ekorowery. Zasady dotacji

Z projektu uchwały wynika, że o wsparcie będą mogły starać się osoby pełnoletnie, są mieszkańcami Białegostoku, mają uregulowane zobowiązania wobec miasta, nie prowadzą działalności gospodarczej. Preferencje punktowe będą miały osoby niepełnosprawne.

- Mieliśmy sygnały od mieszkańców, że właśnie osoby starsze, ze względu na stan zdrowia powinny poruszać się rowerami - mówił radny Henryk Dębowski, który najmocniej zabiegał o wprowadzenie takiego programu. Jak wielokrotnie argumentował ma o przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców i jakości powietrza.

Ze zgłoszonych wniosków zostanie utworzona lista rankingowa oraz rezerwowa. Jeśli okaże się, że dwa wnioski mają taką samą liczbę punktów, to zdecyduje kolejność jego złożenia. Trzeba to robić osobiście w Urzędzie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonimskiej.

Formalnie dotacja przysługuje w wysokości odpowiadającej 50% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, do maksymalnej wysokości 2 500 zł. Po jej otrzymaniu beneficjent będzie musiał umieścić na rowerze naklejkę, że sprzęt został zakupiony z dofinansowaniem z Funduszy Wsparcia Gmin i Powiatów. Samorząd województwa przekazał na ten cel 750 tys.

Po przyjęciu uchwały przez radnych, władze Białegostoku podpiszą umowę z marszałkiem województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny