Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Marian Szamatowicz został Honorowym Obywatelem Białegostoku. Akt nadania tytułu odebrał na uroczystej sesji Rady Miasta

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Urszula Łobaczewska
W sobotę (17 lutego) w Pałacu Branickich odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Podczas wydarzenia akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego odebrał prof. Marian Szamatowicz.

Grono Honorowych Obywateli Miasta Białegostoku powiększyło się o kolejną postać. Decyzję o uhonorowaniu prof. Mariana Czesława Szamatowicza tym tytułem radni Rady Miasta Białegostoku podjęli 15 stycznia. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, a pomysł nadania honorowego obywatelstwa profesorowi Szamatowiczowi przedstawił poseł Krzysztof Truskolaski podczas sejmowej dyskusji nad ustawą o finansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro.

- Honorowe obywatelstwo to wyjątkowe wyróżnienie, które przyznajemy tym, którzy wnoszą nieoceniony wkład w rozwój naszego miasta i społeczności. Prof. Marian Szamatowicz to nie tylko wybitny lekarz, ale też człowiek o wielkim sercu, który poświęcił swoje życie nauczaniu i badaniu - mówi Łukasz Prokorym, przewodniczący Rady Miasta. - Jego wkład w polską medycynę jest nieoceniony, a moment, w którym razem ze swoim zespołem dokonał pierwszego w Polsce zabiegu in vitro, stanowi kamień milowy w historii polskiej nauki i medycyny. Jego determinacja i zaangażowanie umożliwiło parom z problemem poczęcia potomstwa, spełnienie marzenia o rodzicielstwie.

Pochodzący ze Sztabina prof. Marian Czesław Szamatowicz to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie, jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

- Ten tytuł należy się przede wszystkim mojemu zespołowi. Należeli do niego prof. Sławomir Wołczyński, prof. Waldemar Kuczyński, prof. Jerzy Radwan, prof. Euzebiusz Sola - podkreśla prof. Marian Szamatowicz.

Uroczysta sesja Rady Miasta Białystok, podczas której prof. Szamatowicz odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku odbyła się w sobotę (17 lutego) w Pałacu Branickich. Profesor jest 16. osobą obdarowaną takim tytułem.

- Prawdziwie celowa nuka powinna zmieniać świat, służyć ludziom, poprawiać ich jakość życia i pomagać osiągać szczęście. Tak właśnie przez całe życie pracował prof. Szamatowicz. Jego działalność zawsze miała jasny cel - pomoc parom nie mających innych szans na rodzicielstwo - mówił podczas uroczystości Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wśród gości obecnych na sobotniej uroczystości znalazła się m.in. pani Magdalena Kołodziej, pierwsze w Polsce dziecko z in vitro.
Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny