Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radni PO chcą docenić prof. Mariana Szamatowicza. Wnioskują dla ojca polskiego in vitro o tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku

OPRAC.: wal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czterech radnych Platformy Obywatelskiej podpisało wniosek do Rady Miasta Białystok o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku prof. Marianowi Szamatowiczowi. To formalno-prawne urzeczywistnienie pomysłu posła Krzysztofa Truskolaskiego. Szef podlaskich struktur PO zapowiedział podczas sejmowej debaty o finansowaniu in vitro, że wystąpi z inicjatywą uhonorowania ojca polskiego in vitro. Prof. Szamatowicz kierował zespołem lekarzy, który w listopadzie 1987 r. doprowadził do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego tą metodą.

Spis treści

Projekt uchwały o nadaniu tytułu jest już gotowy. Na razie podpisało się po nim czworo radnych. Zgodnie z prawem powinno być co najmniej pięć podpisów. Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym, a zarazem szef białostockich struktur PO, zapowiedział, że dwoje pozostałych radnych partii zrobi to niebawem.

Dzisiaj nie ma ich z nami z przyczyn losowych

- mówił w piątek (8 grudnia) Łukasz Prokorym podczas konferencji prasowej w Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego 6 w Białymstoku.

Poseł apeluje do radnych o uhonorowanie ojca polskiego in vitro

Uczestniczył w niej też poseł Krzysztof Truskolaski.

Bardzo się z tego cieszę, że już od 1 czerwca in vitro będzie finansowane z budżetu państwa. A to przecież profesor Marian Szamatowicz jest ojcem polskiego in vitro. To on wykonał pierwszy udany zabieg

- przypomniał Krzysztof Truskolaski.

Zaapelował przy tym do wszystkich radnych o poparcie inicjatywy PO. Radni Platformy są w większościowym klubie Koalicji Obywatelskiej. Tworzy go także siedmiu przedstawicieli Komitetu Tadeusza Truskolaskiego oraz jedna radna Nowoczesnej. Z kolei klub PiS ma 12 radnych, Polska 2050 jednego. Jeden radny jest też niezależny.

Trudno odmówić dorobku naukowego prof. Szamatowiczowi - mówi radny Paweł Myszkowski (PiS). - Niemniej jako katolik jestem przeciwnikiem metody in vitro.

Przypominam też, że od kilku miesięcy czeka propozycja Honorowego Obywatelstwa dla Wojciecha Nowickiego.

- Co prawda została odłożona na czas po przyszłorocznej olimpiadzie, ale myślę, że ta kandydatura, która nie wzbudza żadnych wątpliwości, powinna być najpierw rozpatrywana - dodaje radny.

Wnioskiem o wyróżnienie prof. Szamatowicza rada miasta ma się zająć w styczniu 2024 roku.

Prof. Marian Szamatowicz. Zawodowo związany z Białymstokiem

Profesor Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 r. w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny