MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Białegostoku powołał pełnomocnika ds. równego traktowania. To Anna Maria Dobrowolska-Cylwik

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
To realizacja jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej. Ta funkcja jest niewątpliwie potrzebne - mówił Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent Białegostoku.
To realizacja jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej. Ta funkcja jest niewątpliwie potrzebne - mówił Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent Białegostoku. Wojciech Wojtkielewicz
Anna Maria Dobrowolska-Cylwik została pełnomocnikiem prezydenta ds. równego traktowania. Ma się zająć mi.n współpracą z organizacjami pozarządowymi. Pani pełnomocnik pracowała do tej pory w departamencie spraw społecznych. Wcześniej była m.in. dyrektorem ośrodka kultury w Michałowie. W wyborach samorządowych startowała do rady miasta z list KO. W zeszłym roku, razem z dwiema mieszkankami zabrała na sesji głos w dyskusji o raporcie o stanie miasta. Panie przemawiały w taki sposób, że radni PiS cytowali "Misia".

To realizacja jednego z punktów programu samorządowego Koalicji Obywatelskiej. Ta funkcja jest niewątpliwie potrzebne - mówił Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent Białegostoku.

W czwartek (30 lipca) przedstawił Annę Marię Dobrowolską-Cylwik, która została powołana na pełnomocnika prezydenta ds. równego traktowania.

- Widzimy, że jest obecnie problem z równym traktowanie różnych grup społecznych, kobiet, mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych itd. Są też akty agresji wobec mniejszości seksualnych - podkreślał wiceprezydent.

Czytaj też: Białystok. Marsz Równości w Białymstoku (relacja na żywo)

Anna Maria Dobrowolska-Cylwik ma m.in. organizować współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, działającymi na polu przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji. Ale też chociażby rozwijanie świadomości mieszkańców dotyczącej równego traktowania czy zachęcania mieszkańców do wspólnego udziału w przedsięwzięciach i uroczystościach promujących postawy tolerancji. Ma też pilnować, aby w dokumentach strategicznych takich jak Strategia Rozwoju Miasta Białegostoku czy Program Polityki Społecznej Miasta Białegostoku sprawy równościowe miały swoje odzwierciedlenie.

Będzie też zajmowała się sprawami osób niepełnosprawnych (pełnomocnik do tych spraw Adam Kujawa dwa lata temu zrezygnował) oraz seniorów. - Moim planem jest przygotowanie w przyszłym roku programu dla seniorów, który będzie zakładał chociażby stworzenie funkcji asystenta seniora. Byłaby to osoba, która pomoże im w zwykłych sytuacjach codziennego życia typu zadzwonienia do lekarza czy wykupienia leków - mówiła Annę Marię Dobrowolską-Cylwik.

Zaznaczyła, że będzie też odpowiadała na zgłoszenia wszystkich osób, które czują się dyskryminowane. W jakiekolwiek formie i dziedzinie.

Czytaj też: Każdy inny, wszyscy równi. Przez centrum Białegostoku przeszedł I Marsz Równości. Kilkaset osób apelowało o tolerancję [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pani pełnomocnik pracowała do tej pory w departamencie spraw społecznych. Wcześniej była m.in. dyrektorem ośrodka kultury w Michałowie i zastępcą burmistrza Michałowa. Pracował też w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury.

Siedzibą pełnomocnika ds. równego traktowania będzie Departament Spraw społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1. Można też kontaktować się telefonicznie 85 869 6573 lub za pomocą poczty elektronicznej: [email protected].

Czytaj też: Radni dyskutowali o raporcie o stanie miasta. Był i humor i wzajemne przytyki

Anna Maria Dobrowolska- Cylwik startowała do rady miasta z list Koalicji Obywatelskiej. W zeszłym roku wystąpiła na sesji rady miasta. W dyskusji nad raportem o stanie miasta. Jako mieszkanka chwaliła prezydenta m.in. za rozwój infrastruktury rowerowej. – Miejskie dekoracje kwiatowe, trawniki, parki wyglądają pięknie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Cieszy mnie, że miasto myśli o dzieciach. Buduje place zabaw i tereny rekreacyjne – mówiła.

Razem z innymi mieszkankami chwalącymi prezydenta w taki sposób, że rozbawiła radnych PiS. Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski śmiejąc się cytował z mównicy teksty z "Misia" : „Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!”. Zastępując prezesa Ochódzkiego prezydentem Truskolaskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny