MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie kościoła w centrum Białegostoku. Świątynię pw. św. Anny poświęcił metropolita arcybiskup Jerzy Guzdek. Zobacz zdjęcia

PLanR
Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek
Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek Teresa Margańska
W niedzielę (26.05) doszło do niezwykłej uroczystości kościelnej jaką jest poświęcenie nowowybudowanej świątyni. Niedawno wybudowany kościół pod wezwaniem świętej Anny został poświęcony, przy udziale licznie zgromadzonych wiernych, przez metropolitę białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka.

Poświęcenie kościoła w centrum miasta

Kościół, który dziś poświęcamy, to wasz Wieczernik. To miejsce sprawowania Eucharystii i udzielania sakramentów. To wasza szkoła miłości, wrażliwości i służby. To miejsce mówienia o grzechu, ludzkiej słabości, ale i o Bogu bogatym w miłosierdzie. Niech będzie dla was szkołą miłości i braterstwa” – mówił abp Józef Guzdek podczas konsekracji białostockiego kościoła, któremu patronuje św. Anna. Na uroczystość przybyli proboszczowie sąsiednich parafii, kapłani niegdyś w niej posługujący oraz liczni wierni.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

Księdza arcybiskupa powitali ks. proboszcz Józef Koszewnik oraz przedstawicie Rady Parafialnej, dziękując mu za obecność i przewodniczenie liturgii. Podziękowali również kapłanom, którzy zainicjowali powstanie parafii, zwłaszcza ks. prał. Antoniemu Lićwince, a także tym, którzy w niej pracowali i dziś w niej posługują.

Przed rozpoczęciem Liturgii Słowa abp Guzdek poświecił wodę, którą następnie pokropił ołtarz, ściany świątyni,zgromadzonych wiernych.

W homilii abp Guzdek podkreślił, że pierwszą chrześcijańską świątynią był Wieczernik. To w nim, w najważniejszych chwilach ziemskiej misji, przed męką i śmiercią zbawczą na Golgocie oraz po zmartwychwstaniu, Jezus gromadził swoich uczniów. W Wieczerniku przekazał im ostatnie pouczenia i podjął najważniejsze dla rodzącej się wspólnoty Kościoła decyzje. Tam też, podczas Ostatniej Wieczerzy, ogłosił, że najważniejsze jest przykazanie miłości.

Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek
Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek Teresa Margańska

„Parafia św. Anny, którą dziś poświecimy, to wasz Wieczernik. To miejsce sprawowania Eucharystii i udzielania sakramentów. To wasza szkoła miłości, wrażliwości i służby. To miejsce mówienia o grzechu, ludzkiej słabości, ale i o Bogu bogatym w miłosierdzie. Ta wasza świątynia jest szkołą miłości i braterstwa. Od chrztu św. wszyscy tu jesteśmy równi, siostry i bracia” – zaznaczał metropolita.

Wyjątkowy obrzęd

W obrzędzie wyrażającym wspólnotę Chrystusa ze swoim Kościołem, abp Guzdek namaścił olejem Krzyżma św. ołtarz, a wyznaczone cztery miejsca świątyni namaścili:

  • ks. proboszcz Józef Koszewnik,
  • ks. prał. Jarosław Grzegorczyk, proboszcz parafii katedralnej,
  • ks. prał. Stanisław Hołodok,
  • ks. prał. Wojciech Łazewski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku.

Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec przy „zacheuszkach” wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Wówczas też nakryto ołtarz obrusem i udekorowano kwiatami oraz ustawiono na nim naczynia liturgiczne do odprawienia dalszej części Mszy św.

Trwa budowa kościoła Świętego Jana Pawła II w Ignatkach. Zobacz jak wyglądają postępy w pracy

Parafia św. Anny w Białymstoku

Parafia św. Anny została erygowana 26 lipca 2003 r. przez abp. Wojciecha Ziembę. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Józef Koszewnik. Nową placówkę duszpasterską wydzielono z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (farnej). Po wielu staraniach o pozyskanie gruntu, race budowlane rozpoczęto 2010 r. Aktu poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego 19 czerwca 2011 r. dokonał abp Edward Ozorowski.

Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek
Uroczystościom w świątyni p.w. św. Anny przewodniczył abp Józef Guzdek Teresa Margańska

Kościół pw. św. Anny w Białymstoku projektu inż. arch. Grzegorza Kossakowskiego, to bazylikowa, jednowieżowa świątynia, w swej architekturze nawiązująca do uproszczonego stylu neobarokowego.

Źródło/czytaj więcej: archibial.pl

Konsekracja kościoła

Poświęcenie kościoła, a dawniej konsekracja kościoła to uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, w Kościele rzymskokatolickim zastrzeżone dla biskupa. Ceremonia ta dokonywana jest według obrzędu, którego główne elementy powstały między wiekiem IV a IX.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

Liturgia ta uległa zmianie po reformie II soboru watykańskiego.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny