MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Honorowy Obywatel Łap upamiętniony. W mieście powstał skwer ks. prałata Józefa Wyznera

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej honorowemu obywatelowi Łap ks. Józefowi Wyznerowi.
Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej honorowemu obywatelowi Łap ks. Józefowi Wyznerowi. Gmina Łapy
W sobotę 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające ks. prałata Józefa Wyznera, który jest honorowym obywatelem Łap. Jego imię nadano skwerowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic J. Matejki, Kard. S. Wyszyńskiego, J. Korczaka w Łapach. Odsłonięto też pamiątkową tablicę ufundowaną przez Komitet Społeczny Pamięci Ks. Prałata Józefa Wyznera Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Łapy.

Honorowy obywatel Łap ks. Józef Wyzner upamiętniony

Uroczystości upamiętniające kapłana rozpoczęły się od mszy św. o wieczny pokój ks. Józefa Wyznera w Kościele Św. Krzyża w Łapach. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Łap, rodzina, przyjaciele kapłana oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu. Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz parafialny w Łapach aby złożyć kwiaty na grobie kapłana oraz odmówić modlitwę w intencji zmarłego, którą poprowadzili Ks. Mirosław Orłowski i Ks. Tadeusz Kaczyński. O godzinie 9.00 u zbiegu ulic Jana Matejki, Janusza Korczaka oraz Kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się uroczystość nadania nazwy skweru imieniem ks. prałata Józefa Wyznera Honorowego Obywatela Łap oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kapłanowi. W uroczystościach brali udział m.in. burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, wicestarosta Roman Czepe.

Jesteśmy wdzięczni władzom miasta za to, że poparły inicjatywę mieszkańców i wyrazili zgodę na to, że powstało to miejsce. Dziękujemy za udział w uroczystościach oraz z serca płynące słowa. Dziękujemy wszystkim którzy wsparli w jakikolwiek sposób całą naszą inicjatywę. Dziękujemy za pomoc w organizacji oraz za datki, dzięki którym można było zrealizować nasze zamierzenia - postawić pomnik, posadowić pamiątkową tablicę. My, członkowie Komitetu Społecznego jesteśmy zaszczyceni tym, jak wielu ludzi chce pamiętać Ks. Józefa i jego tak proste, tak ważne i potrzebne w dzisiejszych czasach zwykłe człowieczeństwo. Pragniemy najbardziej na świecie abyśmy wszyscy tacy pozostali i tę prostotę serc przekazywali młodym pokoleniom - przekazał w komunikacie Komitet Społeczny Pamięci Ks. Prałata Józefa Wyznera.

Kim był ks. Józef Wyzner?

Ks. Józef Wyzner urodził się 25 maja 1939 roku w miejscowości Czarnia w gminie Kadzidło. W latach 1958 - 1963 był alumnem Seminarium Duchownego w Łomży. 19 maja 1963r. został wyświęcony na kapłana w Łomży przez ks. Biskupa Falkowskiego. Tytuł magistra otrzymał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1975 roku. Był wikariuszem: od 28 czerwca1963 w Zalasie, od 19 czerwca1965 w Kleczkowie, od 1 lipca 1967 w Szumowie, od 9 lipca 1971 w Tykocinie. Od 17 czerwca 1978 sprawował funkcję wikariusza w katedrze Łomżyńskiej, a od 19 czerwca 1982 w Łapach. 1 stycznia 1983 r. ks. Wyzner został rektorem ośrodka duszpasterskiego Łapy w parafii pw. Św. Krzyża. 1 grudnia 1985 r. objął funkcję administratora tymczasowego parafii św. Krzyża w Łapach, a 30 grudnia 1985 został jej proboszczem. 24 listopada 1986 r. ks. Wyzner otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II. Jest to godność, którą nadaje sam papież za szczególne zasługi dla Kościoła. W latach 1987 – 1992 ks. Wyzner był członkiem diecezjalnym rady duszpasterskiej. Natomiast od 7 września1989 był kapelanem szpitala w Łapach i duszpasterzem służby zdrowia dekanatu Łapy. 16 lutego 1991 został duszpasterzem ds. trzeźwości dekanatu Łapy. 5 stycznia 1996 stał się członkiem komitetu organizacyjnego Peregrynacji Figury M.B. Fatimskiej w Diecezji Łomżyńskiej. Natomiast od 1.07.1997 był członkiem diecezjalnej rady ds. ekonomii. W latach 1998-1999 sprawował funkcję wizytatora religii. Był także duszpasterzem rodzin i ojcem duchownym dekanatu Łapy. W czerwcu 2010 r. ks. Wyzner przeszedł na emeryturę.

Czytaj też:Ksiądz prałat Józef Wyzner nie żyje. To twórca parafii i budowniczy kościoła Św. Krzyża w Łapach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny