Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postępność, czyli konferencja o dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie w Muzeum Pamięci Sybiru

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Konferencja "Postępność..." poświęcona była poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących
Konferencja "Postępność..." poświęcona była poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących Wojciech Wojtkielewicz
O tym jak niwelować bariery w instytucjach kultury, w jaki sposób przybliżać osobom niewidomym historię i co można opowiedzieć za pomocą druku 3D oraz o wielu innych kwestiach rozmawiali uczestnicy konferencji poświęconej poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących. Zorganizowała ją Fundacja Widzimy Inaczej, a odbyła się w poniedziałek (11 marca) w Muzeum Pamięci Sybiru.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in. nad tym, jak zadbać o dostępność wystaw, pokazów, warsztatów, w które instytucje chciałyby włączać niewidomych i słabowidzących odbiorców. Członkowie Fundacji Widzimy Inaczej zaprezentowali swoje rozwiązanie, wypracowane z Politechniką Warszawską i ANV Production. Można też było wysłuchać ekspertów z dziedziny dostępności – przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz samorzeczników. Wśród nich był m.in. Rafał Gawkowski, prezes Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych czy Monika Marciniak, koordynatorka dostępności z Galerii im. Sleńdzińskich, audiodeskryptorka i animatorka kultury. Prelegenci rozpoczynali swoje wystąpienia od opisania w co są ubrani i jak wyglądają. Po prelekcjach nie brakowało pytań i dyskusji.

Spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o dostępności kultury - mówi Marta Michnowska z Fundacji Widzimy Inaczej. -
Nasza Fundacja specjalizuje się w udostępnianiu kultury osobom niewidomym i słabowidzącym. Staramy się popularyzować metody, które są niskobudżetowe, ale też związane z nowymi technologiami. W szczególności zajmujemy się drukiem 3D, ale też rozmaitymi pomocami dotykowymi, które są takim uzupełnieniem ekspozycji i pozwalają osobom niewidomym jak najbardziej odbierać sztukę.

O druku 3D, audiodeskrypcji i innych formach dostępności kultury

Podczas wydarzenia zostały poruszone takie tematy jak:

  • Jak wdrożyć druk 3D w mojej instytucji?
  • Dostępność Muzeum Pamięci Sybiru
  • Audiodeskrypcja: jak i dlaczego?
  • Rozwiązania niskobudżetowe w dostępności muzealnej.

Można też było porozmawiać o samej postępności, czyli postępie w dostępności, obejrzeć modele 3D czy zwiedzić muzeum z audioprzewodnikiem z audiodeskrypcją.

Druk 3D nadaje się idealnie do pokazywania architektury, ale również modeli rzeźb, pomników - wymienia Marta Michnowska. - W tej technologii można wykonać różne rzeczy, repliki rozmaitych dzieł sztuki, nawet obrazów, ale wydaje mi się, że to już jest dużo trudniejsze. Natomiast jeśli chodzi o modele architektoniczne, to jest bardzo fajna rzecz, ze względu na to, że nie kosztuje nas bardzo dużo. Coraz częściej różne instytucje kultury są wyposażone w drukarki 3D. Osoby, które tam pracują samodzielnie, mogą skanować różne przedmioty, albo różne elementy i później je drukować. Jest to więc bardzo dobra opcja, bo takie pomoce można przygotować we własnym zakresie i, tak jak już wspomniałam, jest to naprawdę nieduży koszt.

Fundacja Widzimy Inaczej i jej Postępność

Organizator, czyli Fundacja Widzimy Inaczej istnieje od 8 lat i zrzesza osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski. Organizuje wydarzenia kulturalne i sportowe, międzynarodowe turnieje, szkolenia z zakresu edukacji dorosłych, happeningi itp. Fundacja prowadzi jedyną w Polsce Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, swój flagowy projekt realizuje w 14 miastach.

Pracownicy i wolontariusze fundacji to młode i aktywne osoby z dysfunkcją wzroku. W ramach projektu zespół fundacji zrealizował 11 konferencji w różnych częściach Polski w wybranych instytucjach publicznych, m.in. w muzeach, teatrze, centrum nauki, miejscu pamięci, ośrodku sportu. Do debaty zaprasza lokalnych ekspertów i samorzeczników. Dodatkowo współpraca z Politechniką Warszawską oraz ANV Production zapewnia wysoki poziom profesjonalizmu w aspektach technicznych. Postępność to projekt, który ma na celu wypracowanie standardu tworzenia makiet, miniatur, replik, tyflografik i innych pomocy dotykowych metodą druku 3D. Opracowane wytyczne zostaną udostępnione instytucjom kultury, sportu itp, a fundacja będzie zachęcać do wprowadzania ich w życie.

Projekt ten, jest projektem badawczym - podsumowuje Michnowska. - Zajmujemy się popularyzacją tego rozwiązania, ale też nie mówimy, że to jest rozwiązanie idealne. Bardzo nam jednak zależy na tym, aby te wydruki, które robimy we współpracy z Politechniką Warszawską, przetestować wśród osób, które później mają z tego korzystać. Zależy nam, żeby to właśnie te osoby wypowiedziały się na temat tego jakie wydruki najbardziej im odpowiadają, co jest w porządku, a co się nie sprawdza.

Projekt „Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” realizowany jest przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W Białymstoku partnerem lokalnym wydarzenia jest Muzeum Pamięci Sybiru.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny