Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Chór Pokoju znów zabrzmi w Supraślu. W programie darmowe warsztaty, wykłady i spotkania z muzycznymi ekspertami

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Polski Chór Pokoju to projekt, w którym na kilka dni powstaje zespół złożony z chórzystów z całej Polski. Na czas warsztatów, wspólnie przygotowują koncertowy repertuar i promują go podczas wakacyjnych występów. Na pomysł wpadła prof. Violetta Bielecka, inicjatywę od kilkudziesięciu lat organizuje Stowarzyszenie 'Cantica Cantamus".
Polski Chór Pokoju to projekt, w którym na kilka dni powstaje zespół złożony z chórzystów z całej Polski. Na czas warsztatów, wspólnie przygotowują koncertowy repertuar i promują go podczas wakacyjnych występów. Na pomysł wpadła prof. Violetta Bielecka, inicjatywę od kilkudziesięciu lat organizuje Stowarzyszenie 'Cantica Cantamus". archiwum Stowarzyszenia "Cantica Cantamus"
Tegoroczna edycja Polskiego Chóru Pokoju będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy oprócz warsztatów dla chórzystów i koncertu finałowego, będą także wydarzenia towarzyszące. W programie są: lekcje tańca, spotkania z kompozytorami i wykłady o muzyce inspirowanej folklorem. Pierwsze wydarzenie już 27 lipca.

Polski Chór Pokoju to inicjatywa, zapoczątkowana w latach dziewięćdziesiątych przez prof. Violettę Bielecką. Prawie od początku jej istnienia organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus".

- Na kilka dni powstaje jeden chór, który przygotowuje zupełnie nowy repertuar. Następnie koncertuje z nim podczas wakacji - mówi Jan Krutul, prezes "Cantica Cantamus".

Ideą tego stowarzyszenia, jak i całej inicjatywy, jest łączenie chórzystów z różnych części Polski i przybliżenie im nowej, rodzimej literatury muzycznej. Działania swoje skupia na twórczości sakralnej i ludowej.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie współczesnym interpretacjom muzyki regionalnej – zabrzmią m.in. pieśni podlaskie i kurpiowskie w nowych, chóralnych aranżacjach ( po raz pierwszy w całości zabrzmi cykl czterech pieśni kurpiowskich na chór z fortepianem autorstwa Jana Krutula_. Warsztaty poprowadzą cenieni dyrygenci i eksperci, a utworem finałowym zadyryguje prof. Violetta Bielecka.

Do Polskiego Chóru Pokoju zgłosiło się ok. 30 osób.

- Wydarzenie cieszy się dużą popularnością. Są wśród nas uczestnicy z Warszawy, są wśród nas studenci z Uniwersytetu Muzycznego i chórzyści z Opery i Filharmonii Podlaskiej - wymienia Jan Krutul.

Oprócz warsztatów chóralnych odbędzie się siedem otwartych wydarzeń artystycznych. Są to np. warsztaty z emisji głosu, tańca ludowego czy spotkania z kompozytorami i dyrygentami.

- Mamy aż dwa wykłady o pieśniach kurpiowskich. Jeden dotyczy pieśni z XX wieku u kompozytorów takich jak Karol Szymanowski czy Henryk Mikołaj Górecki. Druga prelekcja poświęcona będzie czasom współczesnym - tłumaczy Jan Krutul.

Warsztaty rozpoczną się 27 lipca i potrwają 5 dni.

Wydarzenie odbędą się w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wstęp jest darmowy.

Zobacz program

27 lipca (wtorek), godz. 16:00 – wykład „Pieśń kurpiowska we współczesnej polskiej muzyce chóralnej” (prelegent - Jan Krutul)

28 lipca (środa), godz. 10:00 – otwarte warsztaty z emisji głosu (prow. Joanna Łukaszewska)
28 lipca (środa), godz. 16:00 – „Inspiracje folklorem kurpiowskim w mojej twórczości” – spotkanie z kompozytorem prof. Pawłem Łukaszewskim

29 lipca (czwartek), godz. 16:00 – wykład „Interpretacje pieśni kurpiowskich w chóralnej twórczości kompozytorów polskich XX wieku” (prelegent – Agata Falkowska)

30 lipca (piątek), godz. 16:00 – „Pieśni Podlasia. Moje inspiracje twórcze” - spotkanie z kompozytorem Maksymem Fedorovem

31 lipca (sobota), godz. 15:00 – warsztaty z tańca ludowego (prow. Arleta Julia Krutul)
31 lipca (sobota), godz. 19:00 – koncert finałowy

Na warsztaty emisji głosu, warsztaty taneczne, wykłady, spotkania z kompozytorami i koncert finałowy jest wstęp wolny.

Chór wystąpi także 1 sierpnia w Czarnej Białostockiej oraz Sokółce.

Supraskie warsztaty Leć głosie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny