Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koncert muzyki cerkiewnej w Wasilkowie. Ożyła tradycja muzyczna dawnej Rzeczpospolitej. Zobacz i posłuchaj!

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wasilków 2023
Wasilków 2023 Tomasz Grześ
26 listopada w cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie odbył się koncert muzyki cerkiewnej „Bohohłasnik Witoszyńskiego”, wydarzenie, którego celem było przybliżenie dorobku żyjącego na początku XX wieku Emiliana Witoszyńskiego oraz szerzej, prezentacja i popularyzacja tradycji muzycznych dawnej Rzeczpospolitej.

Koncert w cerkwi

Tłumnie zebranych w pięknej, zabytkowej cerkwi parafialnej z XIX wieku, w imieniu organizatorów – Stowarzyszenia ORTHNET, przywitał Michał Uścinowicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • ks. Zdzisław Karabowicz – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Wasilkowie,
  • o. Jarosław Jóźwik – kanclerz Akademii Supraskiej i proboszcz parafii św. Mikołaja w Topilcu,
  • o. Włodzimierz Misijuk – kustosz cerkwi akademickiej św. Marii Magdaleny w Białymstoku,
  • Adrian Łuckiewicz – burmistrz Wasilkowa,
  • Sławomir Nazaruk – rady sejmiku Województwa Podlaskiego.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia:

Centrum Kultury Prawosławnej. Otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia. Albania"

Przechodząc do części artystycznej wieczoru, Michał Uścinowicz przekazał głos Witalemu Michalczukowi. Przybliżając zebranym postać Emiliana Witoszyńskiego i miejsce Bohohłasnika w kulturze prawosławnej dawnej Rzeczpospolitej.

Witoszyński jest dla nas pewnym bodźcem, przykładem, zachętą, żeby zwrócić się do swojego. Zwrócić się do swojej kultury. W niej drzemie wielki potencjał. Wielki potencjał artystyczny do stworzenia nowej sztuki. Wzbogacenia swojego Kościoła. Wzbogacenia swojego państwa. Jest to coś co można wykorzystać na różne sposoby. Zarówno w granicach świątyni, jak i w salach muzycznych, galeriach artystycznych. Na tym polega fenomen prawosławia, że prawosławie swoją integralnością sztuki, która jest nam objawiona w świątyni, tworzy zupełnie nowy gatunek sztuki awangardowej. Dlatego nasz koncert jest zachętą do twórczości, powrotem do twórczości naszych przodków i wyznaczeniem nowych możliwości do twórczości w Kościele - tymi słowy Witali Michalczuk zakończył swój wykład słowami.

Następnie centralne miejsce zajęły dwa chóry: chór złożony z uczestników warsztatów śpiewu cerkiewnego „Pieśni Bohohłasnika”, które Stowarzyszenie Orthnet organizowało w Akademii Supraskiej w lipcu tego roku, oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”. Oba pod dyrekcją Lukasz Hajduczenia.

Dynamicznie zmieniając się miejscami, oba zespoły, przedstawiły bogaty repertuar uwzględniający przede wszystkim materiał z „Pieśni Bohohłasnika” Emiliana Witoszyńskiego, ale obejmujący również utwory reprezentujące szersze spektrum tradycji śpiewu cerkiewnego dawnej Rzeczpospolitej. Usłyszeliśmy utwory paraliturgiczne, pieśni poświęcone cudotwórczym ikonom Bogurodzicy z terenów dawnej Rzeczpospolitej, kanty i modlitwy.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia:

Wydarzenie zakończyło się odśpiewaniem Mnohaja Leta.

Źródło: cerkiew.pl

Obejrzyj cały koncert:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koncert muzyki cerkiewnej w Wasilkowie. Ożyła tradycja muzyczna dawnej Rzeczpospolitej. Zobacz i posłuchaj! - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny