Polska w Unii Europejskiej. Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

js
Polskie członkostwo w Unii Europejskiej nie od zawsze było oczywiste. Zanim doszło do rozmów z przedstawicielami UE Polacy musieli długo czekać. Zwrotów akcji w tej historii jest wyjątkowo dużo. Po latach niepowodzeń i narzucania ograniczeń ze Wschodu udało się jednak doprowadzić do rozpoczęcia jedynej w swoim rodzaju podróży. Wszystko zaczęło się jeszcze podczas II wojny światowej.

Polskie marzenie o Europie – przez lata było to „marzenie ściętej głowy”

Genezy UE należy szukać w czasach II wojny światowej. Po wyniszczającym, bezprecedensowo okrutnym konflikcie zbrojnym Europejczycy pragnęli gwarancji bezpieczeństwa – koncepcja wspólnoty gospodarczej wydawała się doskonałą propozycją, mającą zapewnić pokój na Starym Kontynencie. Właśnie dlatego powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Po jej inauguracji wojna po prostu przestała się opłacać.

Marcin Chruściel: … dla starszych pokoleń, które przetrwały II wojnę światową oraz miały olbrzymie problemy z utrzymywaniem kontaktów z krewnymi po drugiej stronie żelaznej kurtyny, do niedawna były to rzeczy niewyobrażalne. Dlatego warto przypomnieć słowa kanclerz Angeli Merkel skierowane do Bundestagu: Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. […] Pokój, jakim cieszymy się na kontynencie od 50 lat, nie jest dany raz na zawsze.

Polska mogła postarać się o członkostwo w Unii Europejskiej dopiero po transformacji ustrojowej, która rozpoczęła się de facto w 1989 r. Konieczne było zbudowanie podstaw demokratycznego państwa, które cechują m.in. rządy prawa. W Polsce musiał funkcjonować kapitalizm.

Negocjacje akcesyjne – trudna i wyboista droga, zwieńczona sukcesem

Zanim Polska otworzyła oficjalne negocjacje akcesyjne, konieczne było nawiązanie dialogu ze strukturami wspólnot europejskich.

1. 1988 r. - start integracji Polski i Wspólnot Europejskich. Polska nawiązuje stosunki dyplomatyczne z Europejską Wspólnotą Gospodarczą.

Dzięki nawiązaniu współpracy udało się podpisać Umowę o sprawie handlu oraz współpracy handlowej i gospodarczej z 1989 r.

Europa Zachodnia wspierała Wschód m.in. za pośrednictwem programu PHARE (zagwarantowanie pomocy finansowej) oraz dzięki utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Pierwszym ambasadorem Polski przy Komisji Wspólnot Europejskich został Jan Kułakowski.

2. 1991 r. - podpisano Układ Europejski.

Współpraca między Polską i Wspólnotami doprowadziła do podpisania w grudniu 1991 r. Układu Europejskiego, dzięki któremu możliwe stało się udzielanie regularnego wsparcia – finansowego i technicznego. W konsekwencji tych działań udało się m.in. skutecznie zliberalizować polski rynek.

Układ został wdrożony w życie dopiero w 1994 r.

Rafał Willa: Układ Europejski był jednym z najważniejszych porozumień spośród wszystkich umów zawartych przez Polskę po 1989 r. z jej partnerami gospodarczymi, zarówno w uwagi na bardzo szeroki zakres uregulowań, jak też ze względu na spodziewane istotne konsekwencje dla polskiej gospodarki. Uregulował on stosunki Polski z najsilniejszym ugrupowaniem integracyjnym na świecie, z ugrupowaniem będącym zarazem naszym największym partnerem ekonomicznym (udział państw Wspólnot przekroczył 60% polskiego eksportu i importu).

3. Szczyt Rady Europejskiej 21-22 czerwca 1993 r. w Kopenhadze oraz strategia przedczłonkowska z 1994 r.

Rada Europejska, żeby ułatwić państwom kandydującym do UE możliwość wejścia do wspólnoty, w dniach 8-10 grudnia 1994 r. w Essen przyjęła strategię przedczłonkowską, która potwierdziła ustalenia szczytu kopenhaskiego z 1993 r.

Celem obu dokumentów było zapewnienie odpowiednich warunków krajom aspirującym do łatwego przejścia do struktur unijnych.

W 1995 r. (15-16 grudnia w Madrycie) przywódcy Unii zadecydowali o konieczności zaopiniowania kandydatur krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ewentualne pozytywne oceny miały uruchomić procedurę przyjęcia kandydatów do UE.

4. 16 lipca 1997 r. Komisja Europejska przedstawia na forum Parlamentu Europejskiego opinie o kandydatach.

KE rekomendowała uruchomienie negocjacji z kilkoma krajami: Cyprem, Czechami, Estonią, Polską, Słowacją i Węgrami.

Rafał Willa: Opinia KE o Polsce zawierała bardzo pozytywną ocenę ogromnego wysiłku, jakiego dokonano w naszym kraju w ostatnich latach. KE podkreśliła z uznaniem ogromną skalę przeobrażeń systemowych i reform gospodarczych oraz społecznych, zbliżających nasz kraj do standardów UE. Stwierdzono, że Polska ma cechy demokracji o stabilnych instytucjach gwarantujących praworządność, prawa człowieka i poszanowanie mniejszości, a także może być uważana za funkcjonującą gospodarkę rynkową, która będzie w stanie sprostać presji konkurencji i sił rynkowych w Unii w średnim czasie.

5. 13 grudnia 2002 r. - koniec rozmów akcesyjnych.

Negocjacje z Brukselą nie były łatwe – w trakcie rokowań zdania były często zmieniane. Polska jako pierwszy kraj przedstawiła UE stanowiska negocjacyjne w pierwszych siedmiu obszarach interesujących władze Unii.

13 grudnia 2002 r. podczas Rady Europejskiej w Kopenhadze trwały negocjacje państw kandydujących do Unii, w tym Polski. Właśnie tego dnia zakończono rozmowy akcesyjne z 10 państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Począwszy od 16 kwietnia aż do przystąpienia do Unii Polska oraz pozostałe państwa kandydujące miały status „obserwatora”. Polscy przedstawiciele mogli uczestniczyć w kilkuset komitetach Rady UE, Komisji Europejskiej oraz w Komitecie Stałych Przedstawicieli.

6. 1 maja 2004 r. - Polska przyjęta do Unii Europejskiej.

Oficjalnie Polska znalazła się w Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.

Traktat akcesyjny został podpisany 16 kwietnia 2003 r. przez ówczesnego premiera Leszka Millera i szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza. Trzeci podpis na dokumencie złożyła ówczesna minister ds. europejskich Danuta Huebner.
[/lista]

15 lat Polski w Unii Europejskiej – bilans zysków i strat

Polska znajduje się w Unii od 15 lat. Ponad dekadę temu rozpoczęliśmy jeden z najbardziej owocnych sojuszy w historii Polski. Jak możemy podsumować członkostwo Polski w Unii Europejskiej? Oto najważniejsze zmiany:

  • Usługi oraz towary z Polski zyskały nieograniczony dostęp do rynków unijnych. Jednolity rynek europejski sprzyja konkurencji.
  • Polski złoty zyskał na znaczeniu. Dzięki temu m.in. obniżyły się koszty obsługi polskiego długu publicznego.
  • Przystąpiliśmy do Strefy Schengen, co wpłynęło na podróżowanie oraz intensywność współpracy transgranicznej.
  • Przyjęliśmy unijny porządek prawny. Korzystnym następstwem tej zmiany było przede wszystkim uporządkowanie funkcjonowania gospodarki.
  • Wprowadziliśmy unijne standardy ochrony środowiska.

Polska zajmuje pozycję jednego z największych beneficjentów UE. W poszczególnych latach otrzymaliśmy następujące kwoty:

  • 2004-2006 – 6,3 mld EUR
  • 2007-2013 – 65 mld EUR
  • 2014-2020 – 75,8 mld EUR

Przed nami kolejne wybory do Europarlamentu. Odbędą się w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Źródła:
1. M. Chruściel, K. Kloc, „Polska w Unii Europejskiej – proces akcesyjny i priorytety polskiej polityki w ramach UE”, [w:] „Poliarchia”, nr 1, 2013.
2.R. Willa, „Droga do członkostwa w Unii Europejskiej – przykład Polski”, [w:] „Dialogi Polityczne”, nr 8/2007/
3.I. Pawlas, „Bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej po 10 latach – wybrane zagadnienia”, [w:] „Studia ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach”, nr 272/2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska w Unii Europejskiej. Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia - Portal i.pl

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
Lokalny hejter Pan R....k rajfurzy i chałturzy byle awansować na Starszego Agenta Pis Da..... a jak napisał o sobie?...cyt"Pan R...k gnidy kawałek = "„Czy każdy na każdy temat musi mieć identyczne poglądy?. Trochę tolerancji dla innych by nie zaszkodziło. Z......., jeśli już odrobinę czasami spamuje, to robi to miło, rzeczowo i ma potężne argumenty!! większość wypowiedzi uzasadnia, i chyba przez to są trochę przydługie ............ Obecnie ten z..... to taki samotny wojownik z korupcją, kręceniem lodów, taki białostocki Chuck Norris. Bo sądy to raczej zainteresowane korupcją Liberałów z PO nie są, co innego laptop uszkodzony i inne bzdety.

No więc ten spamer R. wykonuje wielką pozytywną pracę dla miasta, społeczeństwa i trzeba to docenić;”
G
Gość
Super spot Pana Karola Karskiego, nawiązujący do Grunwaldu! Walka o wyrównywanie szans mniejszych regionów jest warta zachodu. Trzeba to utrzymać

https://imgur.com/UFdl7bA
G
Gość
Ja mam już tego dość... Wyczyścimy Polskę ze smogu i z nieuczciwych polityków! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski

https: //imgbbb.com/image/emzjZ
c
cryo
, F35:

Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy.ty jesteś Psichooj

bywasz też Hexa ..exa .. exa

masz w majtkach kleksa

wszystkim wciskasz wokooooło

że to przez pełooooO

straszysz sądem wszystkich

jadem plujesz wszędzie

każdy już wie , żeś podła glizda

z propagandą "PiS da , PiS da"

U
UWAGA!!!
Nie głosujcie na Krzysztofa Brejza z PO (Bydgoszcz/Inowrocław). Facet nic nie robi dla regionu, prowokuje jakies ustawki POPiS byle było o nim głośno. Facet chce się dostać do PE bo ma POTĘŻNY kredyt hipoteczny w banku. Chcecie głosować na PO to głosujcie ale wybierajcie młodych społeczników a nie zadłużonych karierowiczów!!!
v
vOppeln
Dla wolactwa tylko kasa sie liczy i nic wiecej. Zadne szczytne idee do tego, tepego, katolickiego luda i pomiotu chlopa panszczyznianego niegdy nie przeniknely i nie dotra.
J
Jarun
Jarek postępuje z Unią jak stary kawaler...same przyjemności a obowiązków żadnych. To jest właśnie myślenie starego kawalera. Mamusia da zjeść, na mieście się wypije, czasami poderwie się i zamoczy, obowiązków żadnych i nie trzeba martwić się o byt. Tak też prezes podchodzi do Unii. Od Unii (biurokratów) ciagnąć jak najwięcej i nie angażować się w żaden związek.
U
UE musi być zniszczona !
Sraj na UE ! Niemiecki dyktat !
G
Gość
a co z manifestem z Ventotene?Może cos na temat programu Unii....
F
F35
Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie