Politechnika Białostocka rozpoczęła współpracę z czterema parkami narodowymi (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka i mieszczące się w województwie podlaskim parki narodowe, podpisały list intencyjny w sprawie stałej współpracy.
Politechnika Białostocka i mieszczące się w województwie podlaskim parki narodowe, podpisały list intencyjny w sprawie stałej współpracy. Wojciech Wojtkielewicz
Politechnika Białostocka i mieszczące się w województwie podlaskim parki narodowe, podpisały list intencyjny w sprawie stałej współpracy. Innowacje przysłużą się naturze.

We wtorek (5.10) rektor Politechniki Białostockiej wraz z dyrektorami Białowieskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego i Wigierskiego Parku Narodowego, podpisali list intencyjny rozpoczynający stałą współpracę poprzez zawiązanie partnerstwa.

– Ideą porozumienia ma być przede wszystkim efektywniejsza wymiana doświadczeń i rozwiązań, które byłyby przydatne w funkcjonowaniu, nie tylko wybranego jednego parku, ale również pozostałych. Parki narodowe to nasze szczególne dobro. Zatem każdemu z nas na sercu leży ich utrzymanie i rozwój. Jestem przekonana, że Politechnika Białostocka może się do tego istotnie przyczynić – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Obszarów, na jakich ma być realizowana współpraca, będzie wiele. Jednym z pomysłów jest opracowanie przez uczelnię innowacyjnych systemów koszenia terenów podmokłych. Będzie się tym zajmował autonomicznych pojazd.

– Dron lecący na uwięzi nad ratrakiem będzie analizował teren, wykrywał zagrożenia i informował operatora o ewentualnych legowiskach zwierząt, zagrożeniach wynikających z występowania terenów podmokłych, grzęzawisk czy bagien. Decyzje podejmowane przez operatora sprawią, że proces agrotechniczny związany z koszeniem tych terenów, będzie bezpieczny – przyznaje prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

By było ekologiczne, maszyna zostanie wyposażona w systemy pozwalające na zasilanie paliwami alternatywnymi.

Współpraca przewiduje również pomoc w zakresie restytucji żubra w Polsce.

- W hodowli restytucyjnej niezwykle ważne jest wsparcie inżynieryjno-techniczne. Wszelkie nowinki pozwolą nam lepiej zarządzać największą wolnożyjącą populacją żubrów - mówi dr Michał Krzysiak, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

Uczelnia będzie mogła również przyczynić się do promocji regionu poprzez opracowanie nowoczesnej infrastruktury turystycznej na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.

– Liczę też na to, że Narwiański Park Narodowy stanie się miejscem realizacji projektów naukowych badawczych, które będą analizowały i pokazywały procesy przyrodnicze zachodzące na terenie naszego parku. – zdradza mgr inż. Grzegorz Piekarski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego.

Z kolei Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego upatruje we współpracy szansę na stworzenie przez pracowników uczelni systemu monitorowania zanieczyszczenia wody. A że korzyści będą obopólne, to studenci kilku kierunków Politechniki Białostockiej będą mogli pogłębiać swoją wiedzę w praktyce, prowadząc prace monitoringu oraz prace badawcze.

Parki mają wspólnie przygotować listę problemów, które mogliby rozwiązać pracownicy Politechniki Białostockiej. To również zaowocuje proponowaniem tematów prac inżynierskich i dyplomowych, które znajdą rozwiązania zagadnień poruszanych przez parki, a jednocześnie pokażą studentom praktyczny wymiar zdobywanej przez nich wiedzy.

Zobacz też:

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
My buddy's friend makes $96 hourly on the internet. She has been without artwork for five months however in the final month her charge emerged as $12747 really on foot on the internet for some hours. study more on this net internet site ★★ ↠↠↠☛ www.jobget6.com
Dodaj ogłoszenie