MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie służby zatrzymały ponad 300 ton nielegalnych odpadów. Śmieci jechały do nas z Litwy, Łotwy i Estonii!

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Śmieci jechały do Polski z Litwy, Łotwy i Estonii!
Śmieci jechały do Polski z Litwy, Łotwy i Estonii! Podlaska KAS
Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Białymstoku zatrzymali ponad 300 ton nielegalnych odpadów. Trzynaście ciężarówek przewożących z Litwy, Łotwy i Estonii do Polski zmieszane odpady opakowań, tekstyliów i obuwia zatrzymano w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku. W sprawie zostało wszczęte śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Budzisku zatrzymali nieopodal polsko-litewskiej granicy 13 ciężarówek. Według dokumentów i zgłoszeń w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) miały przewozić ponad 300 ton odpadów w postaci stłuczki opakowań szklanych z wtrąceniami innych frakcji.

- Zawiadomieni o zatrzymaniu inspektorzy WIOŚ z Delegatury w Suwałkach stwierdzili niezgodność przewożonego towaru z przedstawionymi do kontroli dokumentami, kwalifikując go jako mieszaninę odpadów m.in. opakowań ze szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz tekstyliów i obuwia. Takie przewozy powinny odbywać się na podstawie zezwoleń Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Przewoźnicy ich nie posiadali - mówi podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

W sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym przywozie do Polski odpadów wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach.

Za nieprawidłowe zgłoszenie w SENT 13 transportów odpadów grozi łączna kara 260 tys. zł, a za ich przewóz bez zezwoleń GIOŚ – 156 tys. zł. Nielegalny przywóz z zagranicy do Polski odpadów zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Sprawa jest rozwojowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny