Plakat w Białymstoku straszy żydowskimi roszczeniami. Lucy Lisowska: Gdybyśmy chcieli odzyskiwać, wielu nie miałoby gdzie mieszkać

  • Kurier Poranny

Tomasz Mikulicz

Na budynku przy ul. Warszawskiej 39 ktoś powiesił plakat skrajnie prawicowych organizacji pod hasłem „Nie żydowskim roszczeniom”. Okazuje się, że takich roszczeń jest niewiele. A tylko jedna sprawa zakończyła się zwrotem mienia.

- Mówienie, że Żydzi chcą odzyskać białostockie mienie, to jakieś nieporozumienie. Zdecydowana większość z nas nie zawraca sobie głowy takimi sprawami – mówi Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael.

Na budynku przy ul. Warszawskiej 39 ktoś powiesił plakat skrajnie prawicowych organizacji pod hasłem „Nie żydowskim roszczeniom”.

Gmina żydowska stawia żądania

– Gdybyśmy naprawdę chcieli odzyskiwać mienia, to wielu nie miałoby gdzie mieszkać. Zresztą tylko jedna jedyna białostocka kamienica, po postępowaniu przez sądem, została zwrócona. Tego typu plakaty to tylko niepotrzebne straszenie i tworzenie podziałów – dodaje Lucy Lisowska.
Z plakatu można się dowiedzieć, że w maju zeszłego roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST, czyli ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono. Jak informowały również ogólnopolskie media daje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Żydzi chcą zwrotu

W kwietniu zeszłego roku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz stwierdził w mediach, że nie przywiązywałbym do tej ustawy zbytniej wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści . – Ustawa JUST jest bardzo często przywoływana w celach propagandowych przez skrajnie prawicowe organizacje. Podobnie jak kwota 65 mld dolarów, czyli pieniądze, jakie Polska musiałby rzekomo zwrócić Żydom – komentuje Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej.
Dodaje, że organizacje, które są podpisane pod plakatem chcą zaistnieć. – Takich zorganizowane akcje robione są w wielu miejscowościach w Polsce. Plakaty mają wywołać niepokój. Tym bardziej, że mają formę obwieszczenia i wskazują, że akurat ta nieruchomość, na której wiszą, miałaby zostać zwrócona Żydom, co jest oczywistym fałszem. Odczytuję takie działania jako wyraz antysemityzmu – podkreśla Tatar.

Dawid Szpiro – Pamiętnik. Zapiski młodego białostockiego Żyda z czasów II wojny światowej (zdjęcia)
Według prawnika Bartosza Wojdy, sprawy o odzyskiwanie mienia pożydowskiego są w Białymstoku marginalne.
– Wiem, że trzy lata temu było ich dosłownie kilka. Interesowałem się wtedy kupnem mieszkania na Wysokim Stoczku i chciałem się dowiedzieć, czy obok bloku, który upatrzyłem nie wyrośnie jakiś wieżowiec. Dowiedziałem się, że nie, bo o ten teren toczy się sprawa o zwrot mienia – mówi prawnik.

O Żydach w Białymstoku się nie rozmawia

Plakat uważa za wyraz budzenia się demonów nienawiści. – Zupełnie nie rozumiem takich inicjatyw – twierdzi.

Dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej Agnieszka Zemke-Górecka podkreśla, że każda sprawa o zwrot mienia, nie tylko zresztą pożydowskiego, rozpatrywana jest indywidualnie przez sądy. – Narodowość nie ma tu żadnego znaczenia, ale to czyją własność stanowiła dana nieruchomość, kto ją nabył i czy została odebrana zgodnie z przepisami czy nie – podkreśla.

Spadkobiercy upominają się o bloki przy Piastowskiej w Białymstoku. To już kolejne takie roszczenie (zdjęcia)

Wideo

polecane: "Bez ściemy" o prawnikach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2019, 21:13

A kto tyrał na ten żydowski majątek.

14.03.2019, 17:29

Czemu w centrum efukaci Polsko Zydowdkiej finansowanym z Polski środków jest Lusi. Ktora mówi gdynyśmy chcieli.
MAM PYTANIE ilu pracuje w tym centrum i ilu Polaków pracuje w tym centrum i jakie stanowiska zajmują?? i nie piszcie prosze że to mowa nienawiści. To zwykła ciekawość.

14.03.2019, 15:51

oni mieli (stracili) - czas przeszly
bo my jestesmy (zyskalismy) - czas terazniejszy
za trudne?

14.03.2019, 15:29

To skąd tak wielki majątek w Polsce mieli Żydzi skoro my tacy anty semici jesteśmy?

14.03.2019, 15:03

sam masz dobre żarty. taka pewność, że po twoje mienie ktoś nie wyciągnie ręki?

14.03.2019, 14:49

Problem jest bo chodzi o ogromne pieniądze a walczą o nie ci, którzy wiedzą jak wygrywać.
Nie dziś to może jutro, nie jutro to może pojutrze itd.
Gadki, szmatki różnych Czaputowiczów nic nie znaczą.
Dziś jest "ustawa 447", jutro będzie inna, skuteczniejsza.
Polska zwróci kasę po swoich obywatelach, państwu którego nie było gdy ci tracili życie, a do powstania którego przyczynił się (w jakimś niewielkim stopniu) ojciec pewnej senatorki z PiS-u.
Historia lubi robić takie psikusy.

14.03.2019, 14:41

ustawy potęgi światowej mają znaczenie dla calego swiata? dobre żarty masz

14.03.2019, 14:32

ustawy potęgi światowej nie mają znaczenia? dobre żarty macie

14.03.2019, 14:31

wciskajcie ciemnotę ludziom dalej, żeby "barany spały"

14.03.2019, 14:29

Mimo ze jestesmy spadkobiercami wszystko u zlodziei gmina Siemiatycze ,a komentarz zostal usuniety z godz, 14.15. Taka wolnosc slowa.

14.03.2019, 14:28

W Niemczech obowiązują jeszcze ustawy z 1936r. podpisane przez Kanclerza III Rzeszy i np. nie można na mocy tych ustaw zakładać w Niemczech mniejszości narodowych, a i dalej obowiązują restrykcje wobec ludzi wyznania mojżeszowego. Tak więc co Kraj to inne prawo.

14.03.2019, 14:16

Wszystko przez tego skrajnego lewaka z Niemiec, czyli Hitlera.

14.03.2019, 14:14

Od kiedy to Polska moze sie nie przejmowac ustawami USA w jej sprawie. Mozemy ją olać? W roszczeniach chodzi o mienie bezspadkowe. Nie chodzi o kamienice ze spadkobiercą zydowskim. Taki moze sobie wysądzic zwrot w sądzie. Chodzi o to ze Izrael , ktory wtedy nie istniał chce od nas pieniadze za mienie , ktore pozostawili bez spadku nasi obywatele. Precedens w skali swiata i kazdego prawodastwa. Juz rzad Tuska planował sprzedaż lasów panstwowych w celu zapłacenia żydom, teraz PIS dokonczy dzieła. Bedziemy juz całkiem niewolnikami we własnym kraju. I tak zabieraja nam połowe zarobionych pieniedzy. To co sie stanie jak trzeba bedxzie zapłacic 200 miliardów dolarów. Dopóki niemcy placili im odszkodowania za wojne to była cisza. A od pewnego czasu przerzucili sie na nas. Obrazaja nas i chca ograbic. Skandal. Redaktor w artykule napisał ze w Białymstoku są to marginalne sprawy. Bo chodzi o kilka kamienic. Ale oni chca pieniedzy ogólnie, ich nie interesuja konkrety. Jezeli podczas wojny Zyd miał kamienice i zginą nie pozostawiajac dziedziców to taki majatek przechodzi na skarb panstwa. Przypomniec nalezy ze był wtedy obywatelem naszego kraju. To na rzecz jakiego kraju miał przypasc ten majątek? Takiego prawa, ktore chcą wymóc na nas organizacje żydowskie nie ma w żadnym cywilizowanym panstwie. Jezeli juz to powinni miec pretensje i roszczenia do Niemiec.

14.03.2019, 13:14

polski antysemityzm wyssany z mlekiem matki

a krolem Polski jest Zyd rotfl

14.03.2019, 13:10

jak na skrajnych socjalistow przystalo mieli haslo "Got mit uns"

14.03.2019, 13:10

Gotowy scenariusz dla Polski w związki z ustawą JUST 447
https://wpolityce.pl/polityka/393679-jak-moze-wygladac-wojna-z-polska-o-pozydowskie-mienie-w-zwiazku-z-ustawa-447-widac-po-ataku-na-szwajcarskie-banki

14.03.2019, 13:02

To znaczy że 14-02-2019r w Warszawie, Pan Pompeo kłamał?

14.03.2019, 13:01

To samo było w Szwajcarii, zaczęło się od akcji propagandowej na banki, dokładnie opisuje to Ator na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=aSQJzacA8oE

14.03.2019, 12:59

Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP, a więc tak zwani naziści, to nic innego, jak skrajni socjaliści! Oczywiście wszyscy wiemy, kto wydumał socjalizm i jakiej był nacji!

14.03.2019, 12:52

Naturalne, jeśli coś zostało zabrane należy zwrócić.

14.03.2019, 12:22

Lucy nie mówi prawdy jak działa amerykańska ustawa JUST!!!!!!!
Otóż polega ona na wspomaganiu zwrotu mienia żydowskiego lub zapłaty ekwiwalentu nie spadkobiercom prawnym lecz gminom i organizacjom żydowskim bez dochodzenia czy spadkobiercy prawni żyją czy tez nie żyją. W Białymstoku, gdzie przed IIWW 60-70 procent obywateli stanowili Żydzi właściwie większość terenów miejskich była własnością Żydów, którzy zostali wymordowani w czasie niemieckiej okupacji a ich niertuchomości i mienie zostało przejęte np. przez chłopów spod Bielska, Hajnówki i najbliższych okolic B-stoku. Jest się czego bać!!!

14.03.2019, 12:14

A może skrajna lewica ? W końcu nazizm, który mordował Żydów i Polaków, był ideologią socjalistyczno - lewicową! Przestańcie więc używać terminu "skrajna prawica", gdyż jest to zwyczajną manipulacją!

14.03.2019, 12:01

przepowiadam wysyp trolli, nazioli i debili

14.03.2019, 11:48

Holokaust-ofiara całopalna.
Szoah-całkowite zniszczenie, zagłada.
Jak można za ofiarę mieć do kogokolwiek pretensje?
Gdzie był światowy kongres żydów w czasie II WŚ?

14.03.2019, 11:39

,, Gdybyśmy naprawdę chcieli odzyskiwać mienia, to wielu nie miałoby gdzie mieszkać", mówi Lusi Lisowska. Odzyskać, ale na jakiej podstawie? Na podstawie Talmudu? Mienie bez spadkowe, czyli takie, które nie ma spadkobierców. Lusie robią z Polaków współsprawców szoah, zrobili jakąś firmę Holokaust Ltd i szukają jeleni.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3