Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie ma nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To były człowiek prezydenta

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski nowym wojewódzkim konserwatorem  mianował dr Adama Musiuka, dotychczasowego wiceprezydenta Białegostoku
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski nowym wojewódzkim konserwatorem mianował dr Adama Musiuka, dotychczasowego wiceprezydenta Białegostoku Wojciech Wojtkielewicz
Podlaskie ma nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Został nim dr Adam Musiuk, do poniedziałku wiceprezydent Białegostoku. Nominację wręczył mu we wtorek (23.01) wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stanowisko wojewódzkiego konserwatora było nieobsadzone od połowy grudnia zeszłego roku, po rezygnacji prof. Małgorzaty Dajnowicz, która funkcję te pełniła sześć lat. Powołał ją wojewoda z PiS Bohdan Paszkowski.

Polityk, ale i fachowiec

Jak przypomniał wojewoda, w ubiegłym tygodniu powołał swego pełnomocnika ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego. Równolegle toczyły się rozmowy z wiceminister i generalną konserwator zabytków o powołaniu podlaskiego konserwatora.

Czytaj również:

- Dzisiaj mamy szczęśliwy finał. Dzisiaj powołuję dr Adama Musiuka na Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Rozmowy na ten temat prowadziliśmy także na szczeblu partii koalicyjnych i dr Musiuk uzyskał rekomendację PSL i jako przedstawiciel tego środowiska politycznego będzie piastował funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówił Jacek Brzozowski.
Pytany przez dziennikarzy przyznał, że owszem konserwatorem zabytków w Podlaskiem został polityk, ale z bardzo dużym doświadczenia i wiedzą związaną z ochroną zabytków.

Konserwator, jego zastępca i pełnomocnik

- Dr Adam Musiuk od prawie dwóch dekad wykłada na wydziale architektury Politechnice Białostockiej. Był prodziekanem ds. nauki i był też bardzo mocno zaangażowany (praktycznie i naukowo) we wszystko to, co się mieści w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Przypomnę też o jego wielkim zaangażowaniu w prace na rzecz przywrócenia piękna jednej z perełek wśród podlaskich pomników kultury i historii jaką jest Monaster w Supraślu. To jest tylko wycinek jego pracy, ale warto go podkreślić, bo pokazuje skalę możliwości i talentu nowego konserwatora zabytków – uzasadniał wojewoda podlaski.

Czytaj również:

Dodał, że w tej pracy będą go wspierały dwie osoby. Zastępcą konserwatora jest prof. Karol Łopatecki z wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, który jest prawnikiem i specjalista z ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego oraz pełnomocnik wojewody ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego - prof. Jerzy Urbanowicz (z UwB).

Dużo wyzwań i ważnych decyzji

Zapowiedział też, że nowy konserwator pilnie będzie musiał podjąć decyzję o zamontowaniu ogrzewania w kościele farnym, co jest ważne społecznie i zająć się sporem związanym z budową cmentarnej kaplicy w Michałowie. Tego chcą mieszkańcy, a poprzednia konserwator żadną ze spraw się załatwiła.

Czytaj również:

- Przede mną nowe wyzwania. Chciałbym, aby konserwacja zabytków, aby dziedzictwo narodowe, które mamy wokół nas jak najmocniej służyło ludziom. Wywodzę się z samorządów i bardzo mocno będę się starały, abyśmy nie zamykali eksponatów w gablotach, ale przede wszystkim, byśmy doprowadzili do tego by muzea i różne obiekty zabytkowe żyły życiem otwartym na społeczeństwo, na ludzi. Przede mną bardzo poważne i trudne zadanie, ale mam nadzieję, że wykonam ją wzorowo - zapewnił nowy podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

Poinformował ponadto, że zmieni godziny pracy urzędu oraz, że trwa audyt urzędu konserwatora, a jego efekty poznamy w końcu stycznia.

Nowego wiceprezydenta nie będzie

Adam Musiuk zastępcą prezydenta Białegostoku był przez pięć lat i miesiąc. Zajmował się sprawami związanymi m.in. z architekturą, planami zagospodarowania przestrzennego, geodezją i ochroną środowiska.
Ponieważ w kwietniu czekają nas wybory samorządowe jego dotychczasowe zadania przejęli prezydent i jego dwa zastępcy: Tadeusz Truskolaski (urbanistykę i architekturę), Rafał Rudnicki (ochronę środowiska) i Zbigniew Nikitorowicz (geodezję).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny