Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piosenki Powstania Warszawskiego: Warszawskie dzieci pójdziemy w bój

(dor)
Warszawskie dzieci pójdziemy w bój
Warszawskie dzieci pójdziemy w bój
Piosenki Powstania Warszawskiego: Warszawskie dzieci pójdziemy w bój to juz kolejne wydanie płyty, która podobnie jak encyklopedia, powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika historii nowoczesnej Polski i każdego Polaka - patrioty.

Powstanie Warszawskie to jeden z największych symboli XX wiecznej Polski. Symbol krwawych walk, śmierci dziesiątek tysięcy ludności cywilnej, bohaterskiej walki warszawskiej młodzieży i ofiar życia składanych przez poetów w obronie Ojczyzny.

To legenda jakiej nie udało się zniszczyć komunistom, to lata milczenia, strachu przed powiedzeniem prawdy, fałszu i obłudy. Ale mimo brutalnych ataków na AK, legenda Powstania Warszawskiego jest jedną z najważniejszych legend Polaków. Tak istotną, że okupacyjna kotwica - symbol walki z okupantem powróciła na mury zimą 1981 roku. Ale trzeba było wielu lat, by na płytach pojawiły się najwcześniejsze, oryginalne rejestracje piosenek związanych z Powstaniem.

"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" to reedycja już raz wydanej przez 4ever Music płyty. A są na niej niebywałe rarytasy nie tylko dla wielbicieli patriotycznych songów, ale kolekcjonerów nagrań. To na tym krążku można usłyszeć jak brzmiał tenor Michał Szopski w 1946 roku. A ileż osób, które z pewnością znają melodię "warszawski dzieci" wie, że autorem muzyki jest wielki kompozytor współczesny - Andrzej Panufnik?

"Kolęda warszawska" ukazała się na krążku w 1946 roku, ale już wówczas komunistyczna cenzura skonfiskowała nakład. Na szczęście zachowało się kilka egzemplarzy i utwór mógł wrócić do obiegu.

Na krążku można usłyszeć, jak śpiewali polscy artyści, którzy po II wojnie światowej wybrali emigrację na Zachodzie: Wacław Krajewski i Marian Nowakowski.

"Marsz Mokotowa", "Marsz Żoliborza", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Natalio!" i przebojowy "Pałacyk Michla" to absolutna klasyka tych najtrudniejszych w polskiej historii czasów i chwil. I absolutnie konieczne do poznania, jeśli jest w ogóle ktoś, kto mógł tego nie słyszeć. A podejrzewam, że wśród pokolenia najmłodszych, opanowanych przez portale społecznościowe, taka grupa rośnie.

Jeśli nie dzieciaki i harcerze, to dorośli powinni tę płytę kupić i po cichutku odtwarzać w domu. To są piękne, poetyckie i często dowcipne teksty okraszone muzyką, o jakiej teraz niewielu ma pojęcie. Melodyjną i przebojową skomponowaną z potrzeby serca, nie list przebojów. Taka nauka na pewno nie pójdzie w las.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny