Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piosenki Miss God zostały eksponatami w muzeum. Utwory białostoczanki znalazły się obok dzieł Salvadora Dali

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Miss God czyli Joanna Zubrycka to białostoczanka - wokalistka, twórczyni muzyki i aktorka
Miss God czyli Joanna Zubrycka to białostoczanka - wokalistka, twórczyni muzyki i aktorka Archiwum prywatne Miss God
Niezwykłe, bo muzyczne eksponaty prosto z Białegostoku trafiły do Muzeum Realizmu Magicznego w Cieszynie. To piosenki Miss God czyli Joanny Zubryckiej, które pojawiły się jako eksponaty obok dzieł takich twórców jak Salvador Dali. W sobotę muzeum zostało uroczyście otwarte, a od niedzieli można je zwiedzać.

Na ścianach cieszyńskiego muzeum pojawiły się dwa nietypowe obrazy. Za pomocą udostępnionych dla zwiedzających słuchawek można zatopić się w dźwiękach muzyki polskiej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej – Miss God. Pochodząca z Białegostoku artystka łączy elektronikę z subtelnym basem, dodając przy tym charakterystyczne dla swojej twórczości etniczne brzmienia. Miss God nie zamyka się jednak na konkretne gatunki, a wręcz przeciwnie – stale eksperymentuje tworząc kolejne, niespotykane do tej pory na polskiej scenie muzycznej utwory.

Piosenki Miss God jako eksponaty w muzeum

- Okazało się, że eksponatem będą dwie moje piosenki: "Woda" i "Nasza Planeta" - mówi Joanna Zubrycka, artystka występująca pod pseudonimem Miss God. - Jest to dla mnie potwierdzenie, że obrana przeze mnie droga ma sens i znajduje oddźwięk w świecie zewnętrznym.

W minioną sobotę (1 lipca) odbyło się uroczyste otwarcie „Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie. W zabytkowym budynku przy ul. Przykopa prezentowanych będzie ponad 100 surrealistycznych obrazów i rzeźb polskich współczesnych przedstawicieli magicznego realizmu, a także ok. 30 prac Salvadora Dalego. Od niedzieli (2 lipca) muzeum jest otwarte dla zwiedzających. „Przykopa 25” to miejsce, które od teraz nie tylko będzie oznaczać jeden z najbardziej urokliwych fragmentów cieszyńskiej starówki, ale także nowo otwarte Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie. Budynek znajduje się w części starego miasta, potocznie nazywanego Cieszyńską Wenecją.

- Czuję głęboką kompatybilność z realizmem magicznym i myślę, że moja muzyka dobrze odnajdzie się w tej przestrzeni, tuż obok Beksińskiego, Salvadora Dalego i innych wspaniałych twórców - zapewnia Miss God. - Czuję się zaszczycona, zaskoczona i zachwycona tą sytuacją. Czyli trzy razy "Z" - Zaskoczenie, Zaszczyt, Zachwyt.

Jak wspomina Zubrycka, propozycję aby jej utwory stały się eksponatami dostała bezpośrednio ze strony Muzeum Realizmu Magicznego.

- Odezwali się do mnie w sprawie koncertu - wspomina Zubrycka. - Dyrektor muzeum, Sebastian Chachołek, jest też zainteresowany zorganizowaniem wyjątkowej wystawy audiowizualnej Miss God, która będzie związana z wydaniem płyty. Działania będą planowane na jesień-zimę bieżącego roku, a wystawa prawdopodobnie zostanie też pokazana w Białymstoku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny