Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Planty w jesiennym wydaniu jest piękny. Ciężko o lepsze miejsce na spacer w Białymstoku. Malowniczo i uroczo. Zobacz zdjęcia

Robert Borowy
Robert Borowy
Park Planty jesienią jest piękny! Sprawdź sam.
Park Planty jesienią jest piękny! Sprawdź sam. Robert Borowy
Park Planty to z pewnością jedna z wizytówek Białegostoku. Park znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Planty powstały w okresie międzywojennym z projektu Stanisława Gralla. Obszar jaki zajmują to około 14 ha. Sprawdź, jak wygląda to urocze miejsce w jesiennym anturażu.

Park Planty to duża przestrzeń zieleni miejskiej, będąca miejscem wypoczynku nie tylko Białostoczan. Park rozciągający się na terenach przyległych do Pałacu Branickich jest idealnym miejscem na niedzielny spacer z rodziną, czy spotkanie z przyjaciółmi. Poza szerokimi alejkami w pięknym otoczeniu zieleni i kwiatów, stawami i fontannami, w północnej części parku znajduje się także atrakcyjny, duży plac zabaw dla dzieci.

Park Planty w jesiennym wydaniu jest piękny

Każda pora roku sprawia, że Park Planty nabiera wyjątkowego i niepodrabialnego klimatu. Jesienią koloryt liści nadaje całemu obszarowi niepowtarzalnego klimatu, co uwieczniliśmy na zdjęciach, które zobaczyć możesz w naszej galerii zdjęć.

Historia Parku Planty

W latach 1930-1938 pod patronatem ówczesnego wojewody Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego na terenach przyległych do pałacu, położonych w kompleksie Parku Branickich dokonano rozbudowy oraz gruntownej przebudowy parku miejskiego. Modernistyczna kompozycja Parku Planty została zaprojektowana przez inż. Stanisława Gralla kierownika Plantacji Miejskich. Łączy w sobie elementy parku naturalnego i kształtowanego parku francuskiego z bogatymi elementami tzw. małej architektury.

Centralną część parku stanowi promenada, szeroki komunikacyjny ciąg pieszy (bulwar Aleja Zakochanych) z urządzoną zielenią niską (rabaty, dywany kwiatowe) oraz z prostokątnym basenem z fontannami wyposażonymi w automatyczne urządzenia do iluminacji.

We wschodniej części parku od ul. Mickiewicza znajduje się różanka, prostokątny basen wodny, przy którym ustawiono przed 1938 r. rzeźbę Praczek dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz staw wodny "Serce". W PRL-u, począwszy od 1954 roku, park nosił nazwę Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Fragment parku pomiędzy ulicami: Akademicką, Świętojańską, M. Skłodowskiej-Curie i placem Katyńskim został w 2014 roku nazwany skwerem Lecha i Marii Kaczyńskich - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką. 1 marca 2018 r. został tam odsłonięty pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie ps. "Inka".

Na terenie parku znajdują się m.in.:

  • rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego - Praczki,
  • rzeźba Małgorzaty Niedzielko - Pies Kawelin,
  • pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie ps. "Inka",
  • promenady – bulwary: Aleja Zakochanych, Józefa Blicharskiego, Mariana Kościałkowskiego.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny