Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich atakuje wilgoć. UMB musi zrobić remont

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Nawierzchnia dziedzińca paradnego wymaga wymiany. Uczelni zależy na funkcjonalności, konserwator zabytków chce zaś powrotu do historii, czyli położenia tu kamienia polnego.
Nawierzchnia dziedzińca paradnego wymaga wymiany. Uczelni zależy na funkcjonalności, konserwator zabytków chce zaś powrotu do historii, czyli położenia tu kamienia polnego. Wojciech Wojtkielewicz
Na ścianach Pałacu Branickich jest grzyb. Wszystko przez szwankujący system wentylacji. Uniwersytet Medyczny Białystok planuje remont wnętrz. Właśnie ogłosił przetarg na dokumentację projektową. Szykują się też zmiany przed pałacem. Wymieniana ma być nawierzchnia na dziedzińcu.

Sposób wentylacji pałacowego strychu został stworzony niezgodnie ze sztuką budowlaną. Efekt jest taki, że ściany są zawilgocone - mówi Konrad Raczkowski, kanclerz Uniwersytetu Medycznego, do którego należy Pałac Branickich.

Uczelnia ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej kompleksowego remontu pomieszczeń w korpusie głównym Pałacu Branickich.

Prace będą prowadzone na poddaszu, ale nie tylko. Odnowiona zostanie też Aula Magna, reprezentacyjna sala na pierwszym piętrze. Tutaj też ściany są zawilgocone. Widoczny jest grzyb, a w narożnikach przy suficie - odbarwienia. W ramach inwestycji, na drugim piętrze powstanie sala senatu.

- Dzisiaj senat spotyka się w auli, bądź rektoracie - podkreśla kanclerz.

Najważniejsze będzie jednak stworzenie porządnego systemu wentylacji. Pałac Branickich był po wojnie odbudowywany przez słynnego architekta Stanisława Bukowskiego.

- Przypuszczam jednak, że szwankująca wentylacja to efekt późniejszych rozwiązań. Ostatnie prace przy pałacowych wnętrzach prowadzone były w latach 80. ubiegłego wieku - wspomina Konrad Raczkowski.

Uczelnia zamierza wystąpić o pieniądze unijne na przeprowadzenie prac. Robotnicy wejdą tu najwcześniej w przyszłym roku. Na razie powstanie dokumentacja projektowa. Plany placówki na najbliższe lata to też odnawianie kolejnych rzeźb przed pałacem.

- Liczymy na wsparcie finansowe z urzędu miejskiego. W tym roku go nie dostaliśmy - tłumaczy kanclerz.

Uczelnia planuje też zmienić nawierzchnię dziedzińca paradnego, tuż przed wejściem do pałacu.

- Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków, który chce, by położony tu był kamień polny, tak jak się to stało na dziedzińcu wstępnym. Nam z kolei zależy na tym, by nawierzchnia była bardziej płaska, tak by można było wygodnie po niej chodzić. Mężczyźni, jak mężczyźni, ale kobiety w szpilkach mogą mieć problem - podkreśla Konrad Raczkowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny