Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają armatę, odwiedzają muzea. Tak więźniowie uczą się miłości do ojczyzny

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Jest koordynatorem programu readaptacyjnego „Z Historią na TY – wychowanie patriotyczne”. Jest on realizowany dzięki współpracy Zakładu Karnego m.in.  ze stowarzyszeniem „Czemu By Nie”. – Przeprowadzamy lekcje historii,  pokazujemy osadzonym nasze sprzęty, opowiadamy im o ważnych  wydarzeniach na Podlasiu  – wylicza Hernik.
Jest koordynatorem programu readaptacyjnego „Z Historią na TY – wychowanie patriotyczne”. Jest on realizowany dzięki współpracy Zakładu Karnego m.in. ze stowarzyszeniem „Czemu By Nie”. – Przeprowadzamy lekcje historii, pokazujemy osadzonym nasze sprzęty, opowiadamy im o ważnych wydarzeniach na Podlasiu – wylicza Hernik.
Odnowioną przez skazanych armatę przeciwpancerną będzie można podziwiać podczas VIII Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach.

Oni chętnie nam pomagają. Garną się do pracy. Są bardzo zaangażowani – chwali skazanych Wojciech Hernik, wiceprezes stowarzyszenia „Czemu by nie”.
Trwają intensywne przygotowania do VIII Pikniku Militarnego „Misja Wschód”. To zlot pasjonatów militariów i rekonstruktorów. Tym razem impreza odbędzie się od 1 do 3 czerwca na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach.
Wśród wielu atrakcji zaplanowano m.in. pokazy pojazdów militarnych i rekonstrukcje.
Zobaczymy m.in. najnowszy nabytek Wojciecha Hernika. Czyli ważącą cztery tony armatę przeciwpancerną D -44 85 mm . Została ona wyprodukowana po II wojnie światowej.
– Jest naprawdę fajna i ogromna. Robi niesamowite wrażenie - mówi podekscytowany Wojciech Hernik.
Jego stowarzyszenie wytropiło ją w Kołobrzegu.
– Przez kilkadziesiąt lat stała ona na podwórku w wojsku. No, i niszczała - opowiada Wojciech Hernik.
Renowacją działa zajmują się osadzeni w Zakładzie Karnym przy ul. Hetmańskiej w Białymstoku.
- Więźniowie czyszczą ją, konserwują i malują – wylicza Wojciech Hernik.
– Poprzez renowację i odnawianie eksponatów muzealnych skazani doświadczą namacalnie historii Polski - podkreśla por. Piotr Zimnoch, rzecznik Zakładu Karnego w Białymstoku.
Jest koordynatorem programu readaptacyjnego „Z Historią na TY – wychowanie patriotyczne”. Jest on realizowany dzięki współpracy Zakładu Karnego m.in. ze stowarzyszeniem „Czemu By Nie”.
– Przeprowadzamy lekcje historii, pokazujemy osadzonym nasze sprzęty, opowiadamy im o ważnych wydarzeniach na Podlasiu – wylicza Hernik.
Chodzi o to, by więźniowie zrobili coś dobrego, a przy okazji nauczyli się szacunku dla naszej historii, kultury i tradycji.
– Projekt zakłada też pogadanki, wykłady, a także wizyty skazanych w różnych instytucjach, na przykład w muzeach, miejscach historycznych oraz uczestnictwo w uroczystościach - wyjaśnia por. Piotr Zimnoch.
Opowiada, że w Dzień Żołnierzy Wyklętych więźniów odwiedził pracownik IPN, który opowiedział im o działalności podziemia. Zaplanowano też akcje sprzątania miejsc pamięci czy cmentarzy.
Teraz skazani biorą udział w przygotowaniach do Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach.
– Pomagają nam w remontowaniu i utrzymaniu eksponatów, które posiadamy. Ustawiają namioty, budują konstrukcje. To wsparcie jest bardzo cenne - mówi zadowolony Wojciech Hernik.
Inicjatorem projektu jest „ Z Historią na TY – wychowanie patriotyczne” jest dyrektor Zakładu Karnego w Białymstoku por. dr Mariusz Kuryłowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny