Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode z rakiem - czyli historie kobiet w wieku 20-35 lat, które usłyszały diagnozę: rak piersi. Wernisaż wystawy już 20 października

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wernisaż wystawy fotograficznej „A w piersi mej młodej…siła, odwaga i piękno” z projektu „Młode z rakiem” – autorstwa Patrycji Lisieckiej już 20 października
Wernisaż wystawy fotograficznej „A w piersi mej młodej…siła, odwaga i piękno” z projektu „Młode z rakiem” – autorstwa Patrycji Lisieckiej już 20 października Patrycja Lisiecka/ Materiały promocyjne
Już 20 października odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „A w piersi mej młodej…siła, odwaga i piękno” z projektu „Młode z rakiem” – autorstwa Patrycji Lisieckiej. Historie kobiet w wieku 20-35 lat, które usłyszały diagnozę – rak piersi." Inicjatorką projektu fotograficznego jest założycielka Stowarzyszenia „Młode z rakiem”, Patrycja Lisiecka, wrocławianka, fotografka, która w wieku 28 lat została zdiagnozowana, przeszła leczenie i obecnie edukuje, że rak piersi może dotyczyć młodych ludzi. Wystawa fotografii zyskała ogromną popularność, a sam projekt stał się ogólnopolską akcją profilaktyczną.

Wernisaż z udziałem specjalistów (Prof. dr hab. Paweł Knapp, dr hab. Mariusz Koda, dr n. med. Piotr Bernaczyk) oraz sfotografowanych kobiet dzielących się historią swojej choroby zaplanowany jest na 20 października na godzinę 18 w Aula Magna Pałacu Branickich.

Ważne, by regularnie się badać

- Inicjatorką tego projektu fotograficznego jest Patrycja Lisiecka, założycielka Stowarzyszenia Młode z rakiem - mówi dr Alicja Karwowska, adiunkt z Zakładu Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - To stowarzyszenie zrzesza bardzo młode panie, bo między 20. a 35. rokiem życia, ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, z rakiem piersi.

Jak dodaje Karwowska, kobiety te postanowiły się zrzeszyć, żeby zaznaczyć swoją obecność i podkreślić, że choroba ta nie dotyczy tylko osób starszych. To jest mit, że chorują nasze babcie, ciocie czy mamy. Chorują też ludzie młodzi.

- Te panie chcą zaznaczyć swoją obecność, podkreślić, że są, przekazać wiadomość młodym, żeby badali się regularnie - zapewnia Alicja Karwowska. - Żeby byli świadomi swojego ciała, objawów, które można zaobserwować. Drogie panie nie dajcie się zbyć lekarzowi słowami: "jesteś za młoda, żeby zachorować, przyjdź za jakiś czas na wizytę kontrolną". Ta wystawa nam, jak ważne są badania profilaktyczne. Wczesna diagnoza ratuje nie tylko zdrowie, ale też i życie. Choroba wcześnie wykryta może oznaczać skuteczne leczenie i powrót do normalnego życia.

Wystawa złożona ze zdjęć dzielnych i pięknych kobiet

Wystawa będzie liczyła około 30 zdjęć. Jeśli ktoś nie zdąży na wernisaż, nadal będzie mógł je obejrzeć. W dniach 21 października – 12 listopada zdjęcia udostępnione będą zwiedzającym w Collegium Universum, Ul. Mickiewicza 2c oraz Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu, Ul. Szpitalna 37. Na wydarzenie uczestnicy mają wstęp wolny.

- Podczas wernisażu będzie można się spotkać między innymi z Patrycją Lisiecką - dodaje Alicja Karwowska. - Będą też niektóre z pań, które są na na zdjęciach. I każda z nich będzie opowiadała swoją historię.

Organizatorem wystawy jest Koło Naukowe "Prophi" przy Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Stowarzyszenie "Młode z rakiem". Przedsięwzięcie będzie wartościową formą edukacji zdrowotnej, która utwierdzi w przekonaniu jak ważna jest profilaktyka, pomoże zrozumieć co to jest czujność onkologiczna, jak być uważnym obserwatorem swojego ciała, że choroba wcześnie wykryta to większe szanse na wyleczenie i co najważniejsze, że nikt nie jest za młody, żeby zachorować.

- Takie inicjatywy warto jest promować, ponieważ jest to skuteczny sposób dotarcia do świadomości młodych osób - podsumowuje Karwowska. - Młodych osób, które nie mają czasu słuchać długich, nudnych wykładów, które bardzo dużo czasu spędzają w przestrzeni internetowej. I myślę, że takie spotkanie, które będzie połączone z edukacją pomoże dotrzeć do ich świadomości. Pomoże im czuć się częścią tej społeczności. Pomoże im zrozumieć, że są odpowiedzialni za własne zdrowie i myślę, że zachęci ich to do działania.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny