MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Martyna i Izabella zapraszają na wystawę do Supraśla. Będzie można zobaczyć obrazy, zdjęcia i nie tylko

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Uczennice 3 klasy liceum - Martyna Wilczewska i Izabella Kruszewska biorą udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii"
Uczennice 3 klasy liceum - Martyna Wilczewska i Izabella Kruszewska biorą udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" Urszula Śleszyńska
Martyna Wilczewska i Izabella Kruszewska, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku biorą udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W jej ramach organizują wystawę prac plastycznych młodzieży pt. "Podlasie Oczami Młodych". Wernisaż już 3 kwietnia o godz. 12 w Supraślu. Warto się wybrać, bo będzie to wyjątkowe wydarzenie.

Jak zapewniają dziewczyny, ich działanie jest projektem społecznym mającym na celu przeciwdziałanie zanikowi kultury, zapominaniu o dziedzictwie i utracie tożsamości kulturowej na Podlasiu. Organizatorki opierają się na przekonaniu, że zaangażowanie młodzieży w działania artystyczne może skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

"Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska olimpiada, która polega na stworzeniu projektu społecznego na dowolny temat, więc jest duża swoboda w wyborze tego, co chcemy robić - zapewnia Martyna Wilczewska. - Jest parę wymagań, na przykład jeśli chodzi o formę tych działań, czyli na przykład ma to być wydarzenie publiczne, reklama społeczna, aplikacja... My wybrałyśmy wydarzenie społeczne.

Dziewczyny o olimpiadzie dowiedziały się w szkole od jednej z nauczycielek. Pomyślały, że warto spróbować.

Za całą olimpiadę, jeśli uda się zorganizować - tak jak w naszym przypadku - wydarzenie zgodnie ze wszystkimi wymogami, uzyskuje się certyfikat - wyjaśnia Martyna.

Organizują wystawę, na którą zapraszają i seniorów i dzieci z przedszkola

W swoim projekcie dziewczyny postawiły sobie za cel organizację wystawy. Pomyślały bowiem, że chciałyby zrobić coś dla lokalnej społeczności.

Myślimy, że to będzie ważne nie tylko dla nas, ale też przede wszystkim dla uczestników - zapewnia Izabella Kruszewska. - Wybrałyśmy temat "Podlasie oczami młodych", a cały nasz projekt skierowałyśmy właśnie do młodszych mieszkańców Podlasia. Wierzymy, że młodzi mają dużą siłę głosu i chcemy, żeby mogli przekazać coś społeczeństwu.

Na wernisaż dziewczyny zapraszają wszystkich, niezależnie od wieku. Odbędzie się on już 3 kwietnia w Supraślu przy ul. Cieliczańskiej 1 w budynku Biblioteki Publicznej przy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Zaczynamy o godzinie 10, aczkolwiek zapraszamy wszystkich na 12 - mówi Iza. - Wtedy odbędzie się rozdanie nagród, co jest punktem kulminacyjnym naszego wydarzenia. Wystawę będzie można oglądać do godziny 18, także nawet jeśli ktoś pracuje - może odwiedzić nas w godzinach popołudniowych.

Na wystawie zobaczyć będzie można około 30 eksponatów. Są to głównie prace plastyczne wykonane najczęściej farbami czy też pastelami. Jest też kilka fotografii i dość oryginalna makieta. W projekt zaangażowały się dwie białostockie podstawówki - SP nr 12 i SP nr 45, ale też osoby indywidualne.

Prace są dość różnorodne, w większości są to pejzaże, które ukazują naturę na Podlasiu - wspomina Martyna. - Są też takie typowe zwierzęta dla Podlasia, na przykład żubr, czy też budynki z typową starą architekturą. Pięknie patrzy się na te wszystkie drewniane domki ukazane w pracach uczestników.

Jak zapewniają organizatorki, autorzy trzech najlepszych prac zostaną wyróżnieni nagrodami pieniężnymi oraz upominkami od sponsorów.

Udało nam się nawiązać współpracę z Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu i Biblioteką Publiczną w Supraślu, Polskim Radiem Białystok, Botaniką AROMA, Fricke i Bergerat Monnoyeur - wymienia Martyna. - Bardzo cieszymy się również z uzyskania patronatu honorowego burmistrza Supraśla.

Działają na rzecz lokalnej społeczności i uczą się nowych rzeczy

Iza i Martyna cieszą się z udziału w projekcie, bo oprócz tego, że zajmują się organizacją fajnego i ciekawego wydarzenia również mogą nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Ten projekt uczy nas pracy w zespole, radzenia sobie z trudnościami, bo trochę takich przeszkód było - mówi Izabella. - Ale też zarządzania czasem, bo jednak ucząc się w szkole i realizując taki projekt nie jest łatwo wszystko pogodzić. Uczy to też komunikacji, bo mimo że uczymy się w jednej szkole, to czasami bardzo ciężko jest się złapać i dogadać. Możemy rozwijać praktyczne umiejętności, które przydadzą nam się w życiu i w pracy.

Kiedy chodzimy na wystawy to wydaje nam się, że to coś prostego do zorganizowania - dodaje Martyna. - Po prostu artysta robi swoje prace i wystawia je w jakimś budynku. To wydaje się takie proste i przyjemne. Okazuje się jednak, że jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia, do nauczenia się. Ten nasz projekt jest naprawdę wymagający i myślę, że jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy, które zrobiłam w życiu.

Ogólnopolska Olimpiada Zwolnieni z Teorii to działanie w ramach którego uczniowie sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi innowacyjna platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny