Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Areszt Śledczy będzie współpracował ze specjalistami ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Podpisano porozumienie

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku płk Małgorzata Błażewicz oraz dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Krzysztof Szeweluk
Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku płk Małgorzata Błażewicz oraz dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Krzysztof Szeweluk Izabela Krzewska/ Polska Press
Dla psychologów i terapeutów to szansa na zawodowy rozwój, a dla więźniów dodatkowe wsparcie z radzeniem sobie z różnymi dysfunkcjami: w tym agresją, autoagresją czy myślami samobójczymi. W poniedziałek (29.01) dyrekcja Aresztu Śledczego w Białymstoku oraz Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy podpisały porozumienie o współpracy.

Areszt Śledczy w Białymstoku. Coraz więcej osadzonych z deficytami

W areszcie śledczym przy ul. Kopernika w Białymstoku przebywa aktualnie ponad 560 osób. Trafiają tam zarówno aresztowani, jak i skazani prawomocnymi wyrokami.

Wszyscy więźniowe objęci są działaniami resocjalizacyjnymi i readaptacyjnymi. Problemów jednak przybywa.

- Obserwujemy wzrost liczby osadzonych z różnymi deficytami i trudnościami - przyznaje płk Małgorzata Błażewicz, dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Czytaj też:

Jak dodaje por. Andrzej Kozioł, zastępca kierownika działu penitencjarnego, są to zarówno uzależnienia od różnych substancji, choroby psychiczne, zaburzenia osobowości. Z niektórymi deficytami więźniowie przychodzą, innych nabywają w czasie izolacji. Celem Służby Więziennej jest, by osadzony za kratami nie zagrażał sobie lub innym, ale też był lepszym człowiek po wyjściu na wolność.

Areszt Śledczy w Białymstoku będzie współpracował ze specjalistami z zewnątrz

Psychologom więziennym przyda się wsparcie. Właśnie tego dotyczy porozumienie zawarte między AŚ a Szpitalem Psychiatrycznym w Choroszczy.

- Będziemy organizowali zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, profilaktyki suicydalnej, przeciwdziałania agresji, radzenie sobie z trudnymi emocjami, ze stresem. Będziemy realizowali także działania z zakresu pomocy postpenitencjarnej i pomocy socjalnej dla osadzonych, którzy będą wychodzili na wolność z uwagi na koniec kary - wymienia płk Błażewicz.

W imieniu szpitala, porozumienie o współpracy podpisał dyrektor placówki, Krzysztof Szeweluk.

Korzyść dla osadzonych z aresztu śledczego i dla pracowników szpitala

W programie mają uczestniczyć chętni pracownicy prowadzonego przez szpital Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku - psychologowie, pracownicy socjalni, terapeuci środowiskowi.

- To porozumienie to w pierwszej kolejności korzyść dla osadzonych, ale też i naszych pracowników, którzy mogą nabyć nowe doświadczenia - uważa dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Zobacz także:

- To otwarcie się na nową perspektywę, której ani w książkach, ani w innym miejscu nie jesteśmy w stanie zdobyć - przyznaje Małgorzata Czarnomysa, psycholog z białostockiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Zdaje sobie sprawę, że osadzeni przebywają w specyficznych warunkach, mają ograniczoną przestrzeń. Na razie trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała praca z takimi osobami. - To cały czas człowiek, i o tym nie należy zapominać.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny