Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrzędy ocalone od zapomnienia. Engram podsumował projekt "Wody odbicia" (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Obrzędy ocalone od zapomnienia. Engram podsumował projekt "Wody odbicia"
Obrzędy ocalone od zapomnienia. Engram podsumował projekt "Wody odbicia" Engram
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” podsumowało realizację projektu “Wody odbicia”. W trakcie spotkań z mieszkańcami województwa twórcy i badacze zaprezentowali filmy dokumentujące lokalne obrzędy.

Celem projektu “Wody odbicia” było ocalenie od zapomnienia tradycji i obrzędów wciąż kultywowanych na terenie województwa podlaskiego. W ramach zadania przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze województwa podlaskiego: w Wodziłkach, Osowcu, Lipsku i na Grabarce. Kolejnym etapem były warsztaty i spotkania z lokalną społecznością: w Dąbrowie Białostockiej – mieście położonym w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Boćkach i Bielsku Podlaskim. Warsztaty prowadzili: Marcin Lićwinko, Krzysztof Snarski oraz Krzysztof Kiziewicz.

12 października odbyły się spotkania podsumowujące projekt “Wody odbicia” w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej oraz w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. 15 października twórcy i badacze spotkali się także z mieszkańcami Bociek oraz Bielska Podlaskiego.

- Od wielu lat zgłębiam podlaską kulturę nie przez pryzmat zachodu. Szukam połączeń, tożsamości. Odnajduję się w ludziach - przyjaznych, otwartych, gościnnych. Współczesny świat nie chce się zatrzymać, przez to tracimy najbliższych. Projektując zdarzenie, zapraszając twórców takich jak Maciek Szupica, Michał Topolan, Radovan LEE, Kamil Śleszyński, Bartosz Jarosz, Adrian Jakuć-Łukaszewicz i wolontariuszy wprosiłem się z nimi do świata zapomnianych obrządków. Celem projektu było odtworzenie tego świata w archaicznej, analogowej formie, tak aby wzbudzić tęsknotę do tamtych rytuałów - mówi Krzysztof Kiziewicz, Wiceprezes Stowarzyszenia “Engram”.

W trakcie spotkań z mieszkańcami regionu realizatorzy zadania zaprezentowali filmy dokumentujące badania terenowe. Twórcom udało się ocalić od zapomnienia lokalne obrzędy związane z wodą, o których opowiedzieli: Anna Chypowska, Mirosław Kliber, Piotr Morozow i Krzysztof Snarski. W efekcie realizacji zadania powstało także wydawnictwo “Wody odbicia”.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Partnerami zadania były m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie Stowaryszenia Miłośników Kultury Ulicznej “Engram”: facebook.com/engramkultura/

WODY ODBICIA - EngramStow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny