Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł uczennic III LO na ochronę roślinności Białowieskiego Parku Narodowego zostanie skomercjalizowany

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka rozpoczyna komercjalizację pomysłu uczennic III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na ochronę rodzimych gatunków roślinności Białowieskiego Parku Narodowego. Opracowały one koncepcję maszyny do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów.

W ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia zorganizowano konkurs „Wschodzący Innowatorzy”. Politechnika Białostocka zadania techniczne od firm i instytucji w regionie postawiła uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego. Spośród 17 zgłoszonych zadań praktycznych – osiem otrzymało zielone światło do realizacji w kolejnym etapie konkursu przez zespoły z Białegostoku i Łap.

Wśród finalistów znalazł się projekt Mai Kalickiej i Karoliny Fiedorczuk – uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. Pod opieką Izabelli Kondraciuk uczennice podjęły się „Opracowania koncepcji maszyny do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów”, o które wnioskował Białowieski Park Narodowy.

Maszyna pod nazwą Interceler zaproponowana przez uczennice ma zostać skomercjalizowana przez spółkę celową Politechniki Białostockiej - Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.

Innowacyjność konstrukcji polega na tym, że jest zbudowana w postaci przejścia, aby cały proces czyszczenia butów i nogawek był płynny i szybki, a w dodatku poruszany siłą ludzkich mięśni – bez użycia energii elektrycznej.

Podpisanie umowy o współpracy trójstronnej pomiędzy Politechniką Białostocką, III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku i Białowieskim parkiem Narodowym w celu komercjalizacji urządzenia Interceler opracowanego w ramach Konkursu „Wschodzący innowatorzy”

Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” jest organizowany w ramach „Działania 8. BIZNAK – Rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”, które polega na wdrożeniu programu wychwytywania talentów praktycznych u uczniów szkół ponadpodstawowych, poprzez zlecanie im rozwiązywania konkretnych problemów technicznych, funkcjonalnych, czy technologicznych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa. Konkurs jest realizowany we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i przedsiębiorstwami z regionu Via Carpatia, obejmującego województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny