Nasza Loteria

Nowoczesna śmieciarka segregująca odpady niebawem w Białymstoku. Firma Comeco zakończyła budowę fabryki (zdjęcia)

(adek)
Firma Comeco zakończyła budowę fabryki, z której już wiosną wyjadą innowacyjne śmieciarki, ułatwiające odbiór nieczystości
Firma Comeco zakończyła budowę fabryki, z której już wiosną wyjadą innowacyjne śmieciarki, ułatwiające odbiór nieczystości materiał promocyjny
Firma Comeco, działająca w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma swój patent na problem segregacji śmieci. Firma właśnie zakończyła budowę fabryki, z której już wiosną wyjadą innowacyjne śmieciarki, ułatwiające odbiór nieczystości.

Dziś standardem są śmieciarki jednokomorowe; zdarzają się też pojazdy wyposażone w dwie komory, które odbierają np. plastik i makulaturę jednocześnie do dwóch oddzielnych pojemników.

Firma Comeco stworzyła innowacyjną zabudowę do śmieciarek, za pomocą której możliwe będzie odbieranie aż trzech rodzajów odpadów (np. plastiku, papieru i szkła) w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest zastosowanie dwóch równych skrzyń ładunkowych oddzielonych od siebie horyzontalną przegrodą. Skrzynie ładunkowe mają oddzielne komory zasypowe, które uniemożliwiają zmieszanie się różnych rodzajów odpadów.

Poza licznymi nowinkami technologicznymi, śmieciarka Comeco będzie miał także inteligentne sensory optyczno-elektroniczne, które same zidentyfikują pojemniki na śmieci. System pozwoli również na akustyczną identyfikację zawartości pojemników, co zapobiega niepożądanemu mieszaniu różnych grup nieczystości.

Rozwiązania zostały stworzone i opatentowane przez Comeco, firmę działająca w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku, na terenach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka właśnie zakończyła budowę swojej fabryki.

- Obecnie trwa instalowanie parku maszynowego i tzw. rozruch. Produkcja powinna rozpocząć się pod koniec roku - informuje Jakub Maniak, prezes Comeco.

Comeco to spółka-córka przedsiębiorstwa Koma, która od ponad dziesięciu lat w północno-wschodniej Polsce zajmuje się odbiorem nieczystości. Przedsiębiorstwo obsługuje ponad 500 tys. gospodarstw z 60 gmin w sześciu województwach Polski. W 2016 r. otworzyła dwa oddziały w Elblągu i w Białymstoku, a w 2019 r. kolejny - na terenie Lublina. Zatrudnia ponad 500 osób.

Przeczytaj też:
Białystok. Odpady zamiast segregacji trafiają do jednego pojemnika. Będą kary? [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stanisław
Problem tkwi nie w ilości komór śmieciarki, ale kto "bogatemu" zabroni i po co miałby to robić?
G
Gość
To właśnie politycy obecnej tzw. "opozycji" w 2014 roku dążyli do podpisania umowy na mocy której w wybranych jednostkach wojskowych na terenie warmińsko-mazurskiego miały być stacjonowane jednostki wojsk Federacji Rosyjskiej - chodzilo o "pokój" i "wzajemne zaufanie". Na szczęście NATO w porę to zablokowało a niedługo później Polacy odebrali władzę zdrajcom Ojczyzny.
K
Kierowca śmieciarki
Pitolenie!!!Nowoczesne wielofrakcyjne?Przecież już są trzykomorowe śmieciarki.Wiadomo ,że śmieci zmieszanych jest zawsze więcej i smieciarka szybko sie zapełnia.Z trasy śmieciarki przywożą po 12 t smieci.(jeden kurs)To jesli te samochody bedą wozic tez frakcje suchą i szkło to będą musiały robic po 3-4 kursy .A co zrobić z tym ,że śmiecie zmieszane są cięzkie a suche lekkie?Śmieciara będzie cały czas przechylona jeżdziła?
G
Gość
Dowiedzcie sie jak wygląda segregacja w Hryniewiczach. Taśmy mają predkość aby nie zbierać surowców ale aby jak najwiecej śmieci przez nie przeszło. Wystarczylaby normalna polityka zakładu. Ale po co jak zakład miejski czyli nasz czyli niczyj. A wysypisko przepełnione. Dochodza jeszcze transporty z Warszawy. Ale kurier tematu nie ruszy bo tadeusz jest miasto sa nietykalni.
G
Gość
Dlaczego śmieciarki w Białymstoku nie opłukują pojemników? Łamią obowiązujące przepisy a TT nic z tym nie robi!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny