Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Bielsku Podlaskim (zdjęcia)

Wioleta Korolczuk-Kopaniec [email protected] tel. 85 730 34 90
Bielszczanie tłoczyli się, aby obejrzeć zabytkowy dokument cechowy Jana Klemensa Branickiego i Izabeli Branickiej z 1769 roku, udostępniony przez Muzeum Historyczne w Białymstoku.
Bielszczanie tłoczyli się, aby obejrzeć zabytkowy dokument cechowy Jana Klemensa Branickiego i Izabeli Branickiej z 1769 roku, udostępniony przez Muzeum Historyczne w Białymstoku. Janusz Bakunowicz
W ubiegłą sobotę w Bielsku, podobnie jak w całej Polsce, odbyła się Noc Muzeów. Atrakcji i chętnych do skorzystania z nich nie brakowało. Taki sposób spędzania wolnego czasu spodobał się bielszczanom.

[galeria_glowna]
Wszystkie atrakcje przygotowane na Noc Muzeów były bardzo ciekawe. Najbardziej podobało mi się przedstawienie i żywe szachy - oceniła tę jedyną noc w roku Anna Kryńska, bielszczanka.

Turniej "Żywe Szachy. Braniccy kontra Poniatowscy" rozpoczął bielską Noc Muzeów. Został on zorganizowany wspólnie z Osiedlowym Domem Kultury w Bielsku Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Bronisława Taraszkiewicza.

Imprezę otworzyła kierowniczka Muzeum w Bielsku Alina Dębowska wraz z miłośnikiem gry w szachy Włodzimierzem Chotkiewiczem. Turniej polegał na rozegraniu partii szachów na szachownicy umieszczonej przed bielskim muzeum za pomocą osób przebranych za figury szachowe. Wygrała drużyna Branickich.

Jedną z atrakcji Nocy Muzeów była możliwość obejrzenia bardzo cennego zabytku. To pochodzący z XVIII wieku dokument - Przywilej Cechowy Jana Klemensa Branickiego i Izabeli Branickiej. Został on udostępniony Muzeum w Bielsku Podlaskim przez Muzeum Historyczne w Białymstoku.
Po godzinie 20 zainteresowani mogli obejrzeć wystawę pt. "Magiczny świat Białostockiego Teatru Lalek", której twórcami są Rajmund Strzelecki, Wiesław Jurkowski, Ryszard Kuzyszyn, Adam Kilian oraz Mikołaj Malesza. Bielszczanie mieli okazję podziwiać kostiumy, maski, a także elementy dekoracji pochodzące ze spektakli wystawianych przez Białostocki Teatr Lalek.

Ale wystawa to nie wszystko. Dla uczestników Nocy Muzeów przygotowano dodatkowe atrakcje. Otrzymali zadanie: odnaleźć ukryty w muzeum skarb. Miało w tym pomóc rozszyfrowanie zamkniętych w kopertach zagadek. Niespodzianką i nagrodą dla wszystkich biorących udział w poszukiwaniach były bilety wstępu na spektakl opowiadający o powstaniu rzeki Ganges pt. ,"Ganga, rzeka życia" w wykonaniu Teatru Arkadia. Spektakl rozpoczął się w bielskim muzeum o godzinie 23.

Podczas Nocy Muzeów odbyły się również rodzinne warsztaty inspirowane wystawą lalek, prowadzone przez pracowników i aktorów z Białostockiego Teatru Lalek. W trakcie warsztatów wszystkie chętne osoby mogły stworzyć swoje własne teatralne kukiełki.

- Noc Muzeum jest bardzo ważną i cenną inicjatywą. Sprzyja zaszczepieniu zainteresowania kulturą oraz pogłębianiu wiedzy. Z roku na rok będziemy starali się organizować coraz więcej ciekawych imprez z tej okazji - zapowiada Alina Dębowska, kierowniczka Muzeum w Bielsku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny