W czwartkowy wieczór (23 lutego, godz. 18.00) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego odbędzie się premiera a film dokumentalny pt. “Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” w reż. Piotrka Łozowika. Premiera filmu odbyła się 14 stycznia 2023 r. w Bielskim Domu Kultury, drugi pokaz odbył się w Muzeum Ikon w Supraślu. Teraz produkcję będzie można obejrzeć również w Białymstoku.
Dokument opowiada o Ikonie, sztuce, o Podlasiu, o jedynym Studium Ikonograficznym w Polsce, o ludziach z pasją i wizją. Film przepełniony jest duchowością, może stać się swoistym przewodnikiem po prawosławiu. Zawiera mnóstwo archiwalnych zdjęć, nagrań i wspomnień, w których można zobaczyć i usłyszeć wiele postaci związanych z województwem podlaskim, w tym prof. Jerzego Nowosielskiego, wybitnego artystę, teologa i filozofa, który przyjaźnił się z o. Leoncjuszem Tofilukiem – twórcą bielskiej szkoły. Na archiwalnych nagraniach z początku lat 90-tych XX w. jest też poznański architekt prof. Aleksander Grygorowicz (projektował Sobór w Hajnówce, cerkiew w Jałówce), prof. Leon Tarasewicz czy ceniona białostocka krytyk sztuki – Joanna Tomalska.
- Jerzy Nowosielski był człowiekiem ponadprzeciętnym, uznawanym za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Film unaocznia nam jak silnie z Podlasiem był związany krakowski profesor - zdradzają jego twórcy.
Przeczytaj także: Bierz to, dzieciak, czyli jak się robi kino w dobie pandemii
Podlasie traktowane często jako prowincja jawi się w filmie jako bardzo istotny, najważniejszy ośrodek ikonopisarstwa w Polsce i znaczący w Europie. Pomysłodawcom produkcji zależy więc na tym, by mieszkańcy regionu mieli szansę się o tym dowiedzieć i czuć z tego powodu dumę.
- Jednym z zadań filmu jest uświadomienie mieszkańcom naszego województwa jak ogromną rolę w odrodzeniu ikony odegrała bielska szkoła pisania ikon z jej założycielem o. Leoncjuszem Tofilukiem na czele. Powinien być to dla nas powód do dumy - podkreślają twórcy.
Film “Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” to zręcznie zebrana i skondensowana wiedza, którą powinien przyswoić każdy świadomy mieszkaniec Podlasia. Pod pretekstem przedstawienia historii bielskiej szkoły ikonograficznej autor przedstawia bardzo istotny fragment historii całego regionu. Przywołuje częściowo zapomniane, ważne postacie, ale przedstawia również współczesnych podlaskich ikonopisców.
Na filmie można zobaczyć wiele podlaskich cerkwi (zewnątrz, wewnątrz, również z lotu ptaka), sakralne realizacje wysokiej jakości, ikony wykonane przez twórców z regionu, ale też nagrania archiwalne, skany zdjęć i artykułów prasowych. Muzykę w sporej części stanowią utwory wykonywane przez Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia z Warszawy, którego dyrygentem jest Podlasianin – Miłosz Bogić – ceniony muzyk młodego pokolenia.
W filmie występują:
- ks. Leoncjusz Tofiluk (założyciel Studium Ikonograficznego)
- Ewa Zalewska (kierownik Muzeum Ikon w Supraślu)
- prof. Jerzy Uścinowicz (architekt, prof. Politechniki Białostockiej)
- dk. Maciej Leszczyński (ikonolog, ikonograf, Szkoła ikonografii w Paryżu)
- Grzegorz Prokopiuk (ikonograf)
- ś. p. Grzegorz Zinkiewicz (ikonograf)
- dr Krystyna Czerni (krytyk, historyk sztuki,Kraków)
- ks. dr Henryk Paprocki (teolog, filozof,Warszawa)
- dr Andrzej Guzowski (tanatolog, wykładowca Uniw. Med. w Białymstoku)
- Paweł Iwaniuk (uczeń Studium Ikonograficznego)
- Natalia Oniśko – Wasiluk (ikonografka)
Zobacz trailer filmu:
Twórcy:Scenariusz, reżyseria, montaż – Piotr Łozowik
Zdjęcia – Marek Włodzimirow , Piotr Łozowik, Irena Łozowik
Mastering – Marek Włodzimirow
Seans odbędzie się na szóstym piętrze w budynku Książnicy przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?