Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Białymstoku dostało 46 przedwojennych zdjęć

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Takich zdjęć nasze muzeum jeszcze nie miało.
Takich zdjęć nasze muzeum jeszcze nie miało. Anatol Chomicz
Fotografie przedstawiają zwyczaje białostockich Żydów. - To pierwsza taka kolekcja w naszych zbiorach - mówi Piotr Niziołek, pracownik placówki. Będzie można ją podziwiać w lipcu.

Nie mamy zbyt wielu eksponatów po Żydach mieszkających w Białymstoku w dwudziestoleciu międzywojennym. A jeśli nawet pojawiają się oni na zdjęciach, to najczęściej jako bohaterowie drugiego planu - przyznaje Piotr Niziołek.

Pamiątki po białostockich Żydach zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Większość spłonęła w 1943 roku podczas powstania i likwidacji getta. - Z kolei ludzie, którym udało się uciec, zabierali ze sobą pamiątki oraz zdjęcia - dodaje pracownik Muzeum Historycznego.

Dlatego kolekcja 46 fotografii, które pozyskała placówka, jest bardzo cenna.

- To nasz pierwszy zbiór prywatnych i rodzinnych zdjęć - podkreśla Piotr Niziołek. Pochodzą one z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, ale są zachowane w dobrym stanie. Są to portrety kobiet i mężczyzn, a także zdjęcia grupowe.

- Dzięki nim możemy poznać codzienne życie miejscowych Żydów - wyjaśnia pracownik muzeum. Są tu zdjęcia z wycieczki do Izreala, a także z okolicznościowych spotkań.

Fotografie wzbogacają również wiedzę o Białymstoku. Bezcennymi są te, na których uwieczniono lekarzy ze szpitala żydowskiego przy ulicy Warszawskiej oraz panią przy pomniku psa kawelina z 1935 roku.

- Niektóre zdjęcia były robione prywatnym aparatem, a inne, jak na przykład portrety - w atelier - tłumaczy Piotr Niziołek. Na razie nie wiadomo, kogo one uwieczniają. Na odwrocie fotografii są bowiem podpisy w języku hebrajskim. Muzeum chce je przetłumaczyć.

Kolekcję będzie można obejrzeć w lipcu podczas wystawy upamiętniającej wybuch powstania w białostockim getcie w 1943 roku.

Muzeum Historyczne wzbogaciło się również o dokument w języku hebrajskim. Pochodzi on z lat 30. ubiegłego stulecia.

- Przypuszczamy, że jest to tekst piosenki bądź wiersza. W języku polskim są tylko napisy Białystok i koniec - dodaje Piotr Niziołek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny