Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na spacery po dawnym Białymstoku

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Historyczne spacery są coraz bardziej popularne.
Historyczne spacery są coraz bardziej popularne. Anatol Chomicz
Muzeum Podlaskie, PTTK, a teraz też Muzeum Wojska. Coraz więcej instytucji chce oprowadzać nas po mieście. Bo nawet jeśli się jest białostoczaninem z dziada pradziada, to są takie miejsca, o których nie mamy pojęcia.

Jeśli pracownica zniszczyła jednego papierosa, musiała zapłacić równowartość tysiąca. Kobiety postanowiły więc zaprotestować. Aby jednak fabrykant nie wyciągnął wobec nich konsekwencji, zamiast do pracy, poszły, w 70 osób, na posterunek policji. Sprawa nabrała rozgłosu i właściciel fabryki musiał się ugiąć.

Taką opowieść o warunkach pracy w fabryce Fajwla Janowskiego (dzisiejsze osiedle Tytoniówka) można było usłyszeć wczoraj w ramach akcji "Lato z zabytkami“. Białostocki oddział PTTK zorganizował spacer szlakiem białostockich fabrykantów. Uczestnicy odwiedzili m.in. Pasmantę i fabrykę Beckera, czyli dzisiejszą Galerię Alfa.

- Takie spacery to na pewno uzupełnienie wiedzy, jaką czerpie się z książek. Tym bardziej, że w szkole jest słaby nacisk na historię Białegostoku - mówiła Justyna Duchnowska.

Historyczne spacery są coraz bardziej popularne. Dzień wcześniej pracownicy Muzeum Wojska oprowadzali szlakiem białostockich pomników. - Najważniejsze to wyjść z muzealnych murów - mówił Jerzy Waczyński, starszy kustosz placówki.

Ojcem historycznych spacerów jest Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - Pierwszy raz oprowadzałem zainteresowanych po cmentarzu farnym. Było to jakieś osiem lat temu - wspomina dyrektor.
Według niego popularność spacerów wynika z tego, że ludzi często zżera ciekawość.

- Jeśli przechodzimy codziennie obok intrygującego budynku, to naturalne jest, że wcześniej czy później zaczniemy się interesować kiedy powstał, kto w nim mieszkał - twierdzi Andrzej Lechowski.

Z zabytkami przez całe lato

Najbliższy spacer z PTTK już w sobotę (13 lipca). Przewodnicy PTTK oprowadzą nas po obu kościołach parafii farnej. Kolejne odsłony to akcji to: dr Esperanto w Białymstoku (21 lipca), śladami ks. Michała Sopoćki (28 lipca), białostockie parki i ogrody (4 sierpnia), Poznajemy zakamarki centrum Białegostoku (10 sierpnia), za czym kolejka ta stoi? - zabytki PRL (28 sierpnia), białostockie pomniki (1 września), Poznajemy dzielnicę Dojlidy (7 września), śladami rodu Branickich po Białymstoku (15 września). W każdym dniu odbędą się cztery wycieczki: o godz. 10, 11, 12 i 13.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny