Łomża. Wielki apetyt na inwestycje

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Łomża. Wielki apetyt na inwestycjeJednym z pomysłów na podniesienie atrakcyjności całego regionu ŁOF jest "udrożnienie" Narwi, by umożliwić żeglugę
Łomża. Wielki apetyt na inwestycjeJednym z pomysłów na podniesienie atrakcyjności całego regionu ŁOF jest "udrożnienie" Narwi, by umożliwić żeglugę urząd miasta Łomża
Rzeka Narew łączy cztery samorządy, które tworzą Łomżyński Obszar Funkcjonalny i pracują nad wspólną strategią rozwoju

Blisko 455 mln zł potrzeba, by zrealizować wszystkie projekty planowane w ramach strategii rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego. W jego skład wchodzi Łomża oraz okoliczne gminy: Łomża, Piątnica i Nowogród. Samorządy dzięki powołaniu do życia ŁOF będą mogły wspólnie starać się o środki w ramach regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych. Pierwsze inwestycje mogłyby być realizowane już w przyszłym roku.

Rzeka, porty i starówki
- W ubiegłym roku w Urzędzie Marszałkowskim złożone zostały propozycje 43 projektów, w tym 12 o charakterze inwestycyjnym i 31 wspierających działania inwestycyjne - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miasta Łomża.
Jakie to projekty? Dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia od edukacji, poprzez zdrowie, turystykę, drogi, ale także szkolenia.
Z badań sondażowych przeprowadzonych wśród mieszkańców wspomnianych gmin wynika, że cenią sobie miejsce, w którym żyją, doceniają walory przyrodnicze i turystyczne tych terenów.
Dlatego wśród projektów inwestycyjnych znalazło się zagospodarowanie szlaku wodnego Narwi na odcinku Łomży i Nowogrodu, w tym również usunięcie raf kamiennych w rzece Narew na odcinku Łomża-Nowogród-Czartoria. Rafy uniemożliwiają pływanie większych jednostek.

Rewitalizacja przewiduje dokończenie drugiego i trzeciego etapu budowy łomżyńskich bulwarów. W przyszłości pasaż ma połączyć oba mosty.
Port rzeczny i pasaż chce mieć także Nowogród. Tam planowane jest także odtworzenie naturalnej wyspy rzecznej. Przystanie rzeczne miałby powstać także w Siemieniu i Piątnicy.
W ramach wspólnych działań planowane są też rewitalizacje Starego Rynku w Łomży wraz z modernizacją Hali Targowej, odtworzeniem średniowiecznego układu otoczenia rynku w Nowogrodzie, prace konserwatorskie i ratunkowe obiektów Skansenu im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz zakup obiektów historycznych do Skansenu.

- Chcielibyśmy w ramach ŁOF otrzymać dotację na rewitalizację wszystkich carskich fortów

- mówi Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica.
To perełka militarna, która z pewnością do Piątnicy przyciągnęłaby nie tylko pasjonatów historii. Swego czasu na piątnickich fortach odbywały się m.in. rekonstrukcje historyczne, wyścigi quadów, a nawet koncerty.
Ważnym aspektem w dbaniu o naturalne środowisko regionu jest m.in. usprawnienie systemu gospodarowania odpadami w gm. Łomża, budowa elektrowni solarnych w budynkach publicznych i prywatnych w gm. Nowogród, a także oczyszczenie całego terenu ŁOF z azbestu.

Brakuje pracy i dobrych dróg
Brak zatrudnienia to największa bolączka mieszkańców tego regionu. Jak samorząd może sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości? Uczestnicy ŁOF taką szansę widzą w terenach inwestycyjnych, które uzbrojone dzięki unijnemu wsparciu to "wabik" dla inwestorów.
W Łomży są już pierwsi przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tereny inwestycyjne mają też okoliczne gminy, najwięcej, bo 48 ha położone jest w gm. Nowogród, gm. Łomża i Piątnica mają po 5 ha terenów przeznaczonych pod inwestycję.
Bardzo ważne jest połączenie komunikacyjne ŁOF. Samorządy będą wspólnie aplikować o środki na przebudowę dróg: m.in. na budowę ulicy Meblowej na odcinku od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej, przebudowę dróg Łomża - Jednaczewo - Szablak - Nowogród, Łomża - Siemeń - Rybno, Piątnica - Drozdowo, Jarnuty -Łochtynowo - Konarzyce.
Wraz z przebudowa dróg planowana jest budowa ścieżek rowerowych. A według wspomnianego już sondażu - mieszkańcy ŁOF zaraz po samochodzie to właśnie rower wybierają jako środek transportu, częściej niż komunikację miejską. Dodajmy w tym meijscu, że pod uwagę brany jest zakup mikrobusów dla MPK Łomża.

Zdrowie i edukacja
Samorządowcy dostrzegają także potrzeby najstarszych mieszkańców regionu. Pod hasłem "Perełka Zdrowia" chcą zmodernizować infrastrukturę na potrzeby świadczenia usług związanych ze zdrowiem.
W gminie Nowogród na potrzeby opieki zdrowotnej i społecznej zostanie zaadaptowany budynek po szkole w Sławcu. Docelowo ma tam powstać Dom Pomocy Społecznej. Natomiast w Jankowie - Centrum Leczenia Uzależnień.
Największą inwestycją niewątpliwie jest adaptacja i rozbudowa Szpitala Zakaźnego w Łomży na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.
- Budynek zostanie przystosowany do potrzeb instytucji zajmujących się geriatrią i opieką paliatywną, tworząc w ten sposób infrastrukturę zdrowia na potrzeby społeczności północno-wschodniej Polski - tłumaczy Łukasz Czech. - Kolejnym pomysłem jest zapewnienie pomieszczeń socjalnych (noclegowni) dla najuboższej grupy społecznej w mieście i gminie Łomża oraz organizacja płatnych staży i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach na terenie ŁOF.
W najbliższych miesiącach przedstawiciele samorządów tworzących ŁOF opracują listę inwestycji priorytetowych, które realizowane będą w pierwszej kolejności.

ŁOMŻYŃSKI OBSZAR FUNKCJONALNY W LICZBACH

  • Łomżyński Obszar funkcjonalny obejmuje łącznie około 560 km kw, zamieszkiwany jest przez 88 tys. mieszkańców, tj. 8,5 proc. mieszkańców województwa podlaskiego.
  • Motorem napędowym ŁOF jest Łomża. Stanowi swego rodzaju centrum tego obszaru. To tu większość mieszkańców pracuje, bądź szuka zatrudnienia, korzysta z opieki medycznej, kształci się na etapie szkół średnich i studiów, a także robi zakupy.
  • Przywiązani do "Małej Ojczyzny" z badań mieszkańców terenu ŁOF wynika, że są bardzo związani z miejscem, w którym żyją. Swoje przywiązanie do gminy zadeklarowało aż 74 procent wypełniających ankietę. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę migrację zarobkową i problemy ze znalezienim zatrudnienia.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie