MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewica chce wdrożenia strategii Made in Europe

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Konferencja Lewicy przy białostockiej elektrociepłowni
Konferencja Lewicy przy białostockiej elektrociepłowni fot. Wojciech Wojtkielewicz
O bezpieczeństwie energetycznym, polityce klimatycznej oraz finansach mówili we wtorek (4 czerwca) kandydaci Lewicy do Parlamentu Europejskiego.

Działacze Lewicy zaprosili dziennikarzy na ulicę Andersa, by tłem ich konferencji była białostocka elektrociepłownia. To jedno ze źródeł ciepła w mieście. A kwestia energetyczna jest jednym z tych tematów, które będą bolączkami do rozwiązania w nadchodzących latach na forum Unii Europejskiej.

Walka z rajami podatkowymi

- Chcemy ujednolicenia w Unii Europejskiej podatków od zysków kapitałowych. Wprowadzimy podatek od transakcji finansowych. Wprowadzimy również podatek cyfrowy. Opodatkujemy wielkie korporacje cyfrowe. Wprowadzimy skuteczne działania na rzecz przeciwdziałania unikania opodatkowania. Podejmiemy się walki z rajami podatkowymi. Podatki powinny być płacone tam, gdzie osiągane są zyski. Będziemy dążyć do likwidacji luk prawnych ułatwiających unikanie opodatkowania – zapowiada Marta Mroczkowska, kandydatka do Parlamentu Europejskiego obejmującego Podlasie, Warmię i Mazury.

Dodaje, że majątek firm popełniających przestępstwa podatkowe miałby przepadać na rzecz państw. Zauważa, że Unia Europejska musi stawiać na bezpieczeństwo energetyczne, surowcowe, lekowe i żywnościowe.

- Wdrożymy strategię Made in Europe, która zainwestuje w kluczowe branże przemysłu i przywróci dobrze płatne miejsca pracy – dodaje Mroczkowska.

Lewica o energii ze słońca, wiatru i jądrowej

Jej kolega z listy Andrzej Aleksiejczuk dodaje, że ważna jest odpowiedź na pytanie, co dalej będzie się działo z systemem energetycznym.

- Polityka Zielonego Ładu wymusza na naszym kraju dostosowanie wytwórstwa energetycznego do wymogów unijnych. Celem naszego kraju jest zastąpienie obecnych elektrowni i elektrociepłowni węglowych źródłami niskoemisyjnymi, a jednocześnie neutralnymi emisyjnie, czyli energetyką jądrową i energetyką ze światła i wiatru – podnosi Aleksiejczuk.

Zauważa przy tym, że energetyka ze światła i wiatru zależy od kaprysów pogody. Natomiast energetyka jądrowa jest w powijakach.

- Dlatego mamy bardzo duży problem, co będzie dalej z energetyką w kraju? – pyta dodając, że z racji oparcia branży na węglu, grożą nam podwyżki cen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny