MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2024. Na kogo możemy głosować do Parlamentu Europejskiego?

Andrzej Kłopotowski
Już 9 czerwca wybierać będziemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego
Już 9 czerwca wybierać będziemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego Szymon Starnawski
Już w niedzielę 9 czerwca znów pójdziemy do urn wyborczych. Po wyborach do polskiego parlamentu - sejmu i senatu - a później wyborach samorządowych przechodzimy na szczebel unijny. Tym razem wybierać będziemy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Pełne listy kandydatów przedstawiamy w galerii.

Mieszkańcy północno-wschodniej Polski wybierać będą swoich przedstawicieli z list obejmujących dwa regiony: Podlasie oraz Warmię i Mazury. Ostatecznie zarejestrowano tu osiem komitetów.

Są to (w kolejności wylosowanych numerów list):

  • Koalicyjny Komitet Wyborców Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowego

  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość

  • Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie

  • Komitet Wyborczy Polexit

  • Koalicyjny Komitet Wyborców Koalicja Obywatelska

  • Koalicyjny Komitet Wyborców Lewica

  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

  • Komitet Wyborczy Normalny Kraj

KO: Jacek Protas i Tomasz Frankowski

Można przewidywać, że karty w naszym regionie rozdawać będzie dwóch graczy. To Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. To one miały swoich reprezentantów w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego.

W ławach poselskich Brukseli i Strasburga zasiadali Tomasz Frankowski, Karol Karski i Krzysztof Jurgiel. Frankowski obecnie jest „dwójką” na listach Koalicji Obywatelskiej. W ostatnim czasie uzyskał wsparcie ze strony szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Promując „Franka – Łowcę Bramek” żartował:

- W Parlamencie Europejskim mamy typ europosła dietetyka. To znaczy kogoś, kto ani be, ani me, ani kukuryku w obcych językach, ale znienawidzone „ojro” chętnie pobiera. Frankowsski nie z tych. Frankowski naprawdę pracował. I potrzebujemy, aby nadal walczył o polskie interesy na szczeblu europejskim.

Jedynką na liście KO jest Jacek Protas – wiceminister w resorcie Funduszy i Polityki Regionalnej.

PiS: Maciej Wąsik i Karol Karski

Z kolei Karski jest „dwójką” na liście PiS. Pierwsze miejsce musiał oddać Maciejowi Wąsikowi, skazanemu w grudniu 2023 roku za przekroczenie uprawnień podczas tzw. afery gruntowej. Po wygaszeniu jego mandatu poselskiego trafił do aresztu, z tkórego wyszedł po ułaskawieniu przez przeydenta Andrzeja Dudę.

Na listach z kolei nie ma Jurgiela – wieloletniego działacza PiS, który nie godząc się na zmiany jakie zachodzą w partii opuścił jej szeregi. Poszło o to, że został oskarżony przez Jarosława Kaczyńskiego, Karskiego i szefa lokalnych struktur PiS Jacka Sasina o wspieranie przewrotu w sejmiku, wskutek którego PiS stracił marszałka województwa.

Paweł Zalewski i Bożena Przyłuska na jedynkach

Na listach Trzeciej Drogi i Lewicy „jedynki” to też działacze niezwiązani z Podlaskiem. Połączoną listę sił Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego otwiera Paweł Zalewski. To jeden z weteranów polskich sceny politycznej, którzy – zanim wszedł na Trzecią Drogę - przewędrował przez Unię Demokratyczną, PiS i PO. Za nim znalazł sięlider lokalnych ludowców Stefan Krajewski.

Jedynką Lewicy jest z kolei Bożena Przyłuska – związana z Warmią aktywistka zaangażowana w sprawy społeczne i prawa kobiet.

I cała reszta

Listę Konfederacji otwiera Piotr Lisiecki. Lokomotywą KW Normalny kraj został Jarosław Galej. Liderem Polexitu - Miłosz Kuziemka. Z kolei KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie „pociągnąć” ma do Brukseli Urszula Brzozowska.

Polska będzie mieć w Parlamencie Europejskim 53 przedstawicieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny