Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LasFest 2023 czyli festiwal teatralny zakorzeniony w naturze rusza już 8 sierpnia. Zobaczcie program i założenia tegorocznej edycji

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Festiwal odbywa się w Siedlisku Kultury Solniki 44
Festiwal odbywa się w Siedlisku Kultury Solniki 44 Michał Strokowski
LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest wyjątkowym, cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Tegoroczna edycja wystartuje 8 i potrwa do 13 sierpnia.

Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie pięciu edycji LasFest spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Węgier i Wielkiej Brytanii. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem Edycja Króla Jelenia.

Edycja Króla Jelenia będzie wyjątkowa

- Wracamy do dawnej formuły, wedle której każda edycja ma swojego patrona - zapewnia Paweł Chomczyk z Grupy Coincidentia, dyrektor artystyczny festiwalu. - Bardzo zainspirowaliśmy się postacią króla jelenia ze względu na to, że jest to posiadacz pewnego rodzaju dystyngowanego charakteru i królewskiego sznytu. Niewiele osób wie, że jeleń zupełnie inaczej bytuje, zachowuje się w momencie, kiedy zrzuci rogi. Może poruszać się w zupełnie inny sposób, docierać do innych, zakrzewionych przestrzeni - wcześniej niedostępnych miejsc. Fakt, traci na tym jego majestat, ale zyskuje coś innego.

Jak dodaje Chomczyk, ta idea stała się myślą przewodnią do tego, żeby skonstruować program, w którym znajdą się przedsięwzięcia, które prezentują sztukę zarówno w koronie, jak i bez niej.

- Będą i spektakle, które operują bardzo dużą ilością, powiedziałbym, królewskich środków wyrazu i takie, które prezentują pewnego rodzaju minimalizm, a środków wyrazu na scenie jest niewiele - twierdzi Chomczyk. - Ale równocześnie z tematu jest wyciągnięta pewnego rodzaju esencja.

Idea festiwalu LasFest to spotkania z teatrem

Poprzednie edycje LasFest też miały swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk i Kora. Ideą festiwalu są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi, projekcjami filmów) oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwalu.

- Cały czas mamy bardzo dużo pomysłów, które nasi widzowie bardzo doceniają - twierdzi Paweł Chomczyk. - Nie ukrywam, że wszystkie dotychczasowe odsłony LasFestu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na publiczności był nadkomplet. Mieliśmy dobrą prasę, byliśmy zauważani w podsumowaniach corocznych imprez kulturalnych. Wydaje mi się zatem, że ten festiwal jest potrzebny, zasadny i cieszę się, że się rozwija. Jedyną rzeczą, na którą możemy się skarżyć są sprawy budżetowe. No ale wiadomo, że niszowe przedsięwzięcia zawsze zawsze wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem niedofinansowania. Z tego też powodu w tym roku wpadliśmy na pomysł, żeby przeprowadzić zrzutkę na zrzutka.pl - jeśli ktoś chciałby nas wesprzeć, zapraszamy!

Wesprzeć artystów warto tym bardziej, że wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Warto się jednak pospieszyć z rezerwacją darmowych wejściówek, ponieważ z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Można jej dokonać pisząc na: [email protected]

- Proszę się nie ociągać, ponieważ na niektóre prezentacje został już wyczerpany limit miejsc - zachęca Chomczyk. - Chcemy, żeby festiwal pozostał festiwalem otwartym, bezpłatnym, na który mogą przychodzić wszyscy - zarówno z większych ośrodków miejskich, jak i w pobliskich miejscowości. To się do tej pory udawało. Mamy fantastyczną, bardzo złożoną publiczność wywodzącą się z najróżniejszych środowisk i bardzo byśmy chcieli, żeby tak zostało.

Nurty LasFest:

 • Gatunki występujące w Polsce (spektakle krajowe)
 • Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne)
 • LasLab (pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne)
 • Rykowisko (wydarzenia muzyczne)
 • Młodniak (pokazy prac studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych)
 • Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami)
 • Noc Perseidów (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo)
 • LasMóvi (leśne kino)

Obsada LasFest:

 • Dagmara Sowa / Dyrektor Festiwalu
 • Paweł Chomczyk / Dyrektor Artystyczny
 • Katarzyna Kuźmicz-Mészáros / Producent
 • Bogusław Kasperuk / Kierownik Techniczny
 • Michalina Kostecka / Szef Leśnej Kuchni

Program 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie - LasFest - Edycji Króla Jelenia

► Gatunki występujące w Polsce

 • 8 sierpnia, godz. 20 „Bezbrzeża” Grupa Coincidentia

► Gatunki rzadko występujące w Polsce

 • 9 sierpnia, godz. 20 „Johannes Doktor Faust czyli straszliwa komedia z udziałem diabłów” Warsztat Twórczy Magamura (HU)

► Spotkania z Szyszkami

 • 9 sierpnia, godz. 21 rozmowa z twórcami Warsztatu Twórczego Magamura (HU)

► Młodniak

 • 10 sierpnia, godz. 20 „Stand-up” Aleksandra Gosławska

► LasMóvi

 • 10 sierpnia, godz. 21 Leśny pokaz filmów krótkometrażowych/Replika 16.LFF/kurator Maciej Misztal

► Gatunki rzadko występujące w Polsce

 • 11 sierpnia, godz. 20 „Pozory” Teatr Czrevo (PL)/Laboratory Figures Oscar Schlemmer (BY)

► Spotkania z Szyszkami

 • 11 sierpnia, godz. 21 rozmowa z twórcami spektaklu „Pozory” (PL/BY)

► Gatunki występujące w Polsce

 • 12 sierpnia, godz. 20 „Invisible” Grupa Coincidentia

► Noc Perseidów

 • 12 sierpnia, godz. 22 Kwartet Dworski – nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo

► LasLab

 • 13 sierpnia, godz. 19 „Ta, której się strzały nie imają” – leśny mural - Monika Konieczna + „Ołtarz Artemidy” – instalacja foodartowa – Michalina Kostecka/Plantera

► Rykowisko

 • 13 sierpnia, godz. 20 Maja Kleszcz/trio – koncert
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny