Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. Franciszek Gliński nie może popaść w zapomnienie.

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Książnica Podlaska chce upamiętnić założyciela pierwszej biblioteki miejskiej
Książnica Podlaska chce upamiętnić założyciela pierwszej biblioteki miejskiej Andrzej Zgiet
Franciszek Gliński - to nazwisko nie powinno popaść w zapomnienie. To on organizował m.in. publiczną miejską bibliotekę w międzywojniu, współtworzył "Gazetę Białostocką" i "Dziennik Białostocki". Książnica Podlaska chce uhonorować tego niestrudzonego społecznika.

To postać wielce zasłużona dla miasta, krzewienia w nim czytelnictwa i kultury - podkreśla Ewa Kołomecka, zastępczyni dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Powinniśmy przypomnieć ją białostoczanom.

Książnica chce uhonorować postać Franciszka Glińskiego, organizatora i kierownika biblioteki miejskiej w Białymstoku, otwartej w 1920 roku. Z niej bierze swój początek obecna Książnica Podlaska. Dlatego pracownikom tej instytucji zależy na upamiętnieniu zasłużonego pioniera bibliotekarstwa w Białymstoku.

- Planujemy nadanie jego imienia jednej z naszych czytelni - mówi Jan Leończuk, dyrektor Książnicy.
Również z inicjatywy Książnicy odszukano miejsce pochówku Glińskiego na cmentarzu farnym.

- Cały dzień chodziłem alejkami i dopiero wieczorem, na samym końcu ostatniej z nich, światło nagle ułożyło się tak, że napis na nagrobku stał się widoczny - opowiada Wiesław Wróbel, historyk, który podjął się tego zadania. Pisze on książkę o Franciszku Glińskim.

Pomnik był otoczony taśmą, niewykluczone, że miał być przeznaczony do likwidacji. Udało się go zachować, ale jest w dość kiepskim stanie. Książnica liczy, że przy współpracy miasta uda się go odnowić.

- A najważniejsze, co trzeba zrobić, to umieścić tam odpowiednią tablicę z wymienionymi zasługami Glińskiego - uważa Wróbel. - Miasto jest mu to winne.

Magistrat deklaruje współpracę z Książnicą w tej sprawie.

- Z pewnością nie uchylimy się od pomocy, kiedy tylko padnie propozycja konkretnych działań związanych z upamiętnieniem postaci Franciszka Glińskiego - zapowiada Bartosz Czapliński z biura prasowego magistratu.

Franciszek Gliński - patriota i społecznik

Franciszek Gliński

Franciszek Gliński (ps. Ludwig Engelbert) urodził się w 1850 roku w Wilnie. W Białymstoku mieszkał od 1880 roku. W latach 1910-15 był członkiem Zarządu Miejskiego (najwyższa władza miejska).

Pracował też jako pisarz i dziennikarz. Był jednym ze współtwórców pierwszego polskojęzycznego tygodnika w Białymstoku "Gazeta Białostocka".

W kręgu jego zainteresowań leżała również Puszcza Białowieska i żyjące w niej żubry.

W 1919 roku, w wieku 69 lat, wycofał się z życia politycznego, zajmując się początkowo głównie dziennikarstwem (współtworzył "Dziennik Białostocki").

W lipcu 1919 r. Tymczasowy Komitet Miejski wybrał go dyrektorem pierwszej biblioteki miejskiej. Na tym stanowisku pozostawał aż do śmierci w 1926 roku.

"Niezmordowany w pracy społecznej i oświatowej, wielkie zasługi położył dla podtrzymywania polskości pod zaborem rosyjskim" - napisał w pośmiertnym wspomnieniu "Dziennik Białostocki".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny