MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: w Białymstoku zamknięte urzędy, zmiany w komunikacji miejskiej

o
Z powodu koronawirusa, w Białymstoku szereg zmian.
Z powodu koronawirusa, w Białymstoku szereg zmian. fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
Koronawirus na Podlasiu nie został jeszcze stwierdzony, podjęto jednak działania prewencyjne. Zamknięto urząd miejski, wstrzymano planowe zabiegi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, wprowadzono zmiany w komunikacji miejskiej.

W województwie podlaskim nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Sytuacja jest dynamiczna, w związku z tym podejmujemy szereg działań prewencyjnych – mówi w Onecie Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Urząd Miejski w Białymstoku zamknięto dla interesantów do odwołania. Z urzędnikami można kontaktować się przez internet i telefon. Od 16 marca bez ograniczeń można dokonywać jedynie rejestracji urodzeń i zgonów w budynku przy ul. Branickiego 3/5. By zarejestrować pojazd, należy wcześniej umówić się telefonicznie lub e-mailowo.

W Onecie czytamy, że zamknięto także Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” i Targowisko Miejskie. Wiceprezydent miasta, Przemysław Tuchliński apeluje do mieszkańców Białegostoku, by zostali w domu, unikali bezpośrednich kontaktów i byli odpowiedzialni za siebie i innych.

W związku z koronawirusem w Białymstoku nastąpią także zmiany w rekrutacji do miejskich przedszkoli. Skan wniosku i pozostałe dokumenty można przesyłać mailowo. Rekrutacja do przedszkoli w Białymstoku rozpoczęła się 16 marca i potrwa do 25 marca. Jeśli rodzice nie mają możliwości złożenia wniosku mailowo, mogą dostarczyć dokumenty w wersji papierowej do placówki. Jak informuje Onet, przy wejściach do przedszkoli zostaną ustawione skrzynki, do których należy wrzucać dokumenty w zamkniętych kopertach.

Na Facebooku powstała też grupa Gastro Pomaga Białystok. Zorganizowało ją kilka lokali gastronomicznych – w ramach akcji dowożą jedzenie i kawę do szpitali i pogotowia. W pomoc medykom zaangażowały się m.in. Pierogarnia Soodi, Baristacja i Lipcowy Ogród.

Na zmiany muszą przygotować się też pacjenci USK w Białymstoku. Od 13 marca 2020 r. wstrzymano do odwołania planowe zabiegi. Pacjenci w stanach zagrożenia życia oraz ci z ustalonym rozpoznaniem lub wysokim ryzykiem nowotworu złośliwego będą przyjmowani nadal.

W USK oraz w Szpitalu Miejskim obowiązuje zakaz odwiedzin.

Pacjenci chcący wejść do USK, muszą przejść wstępną kwalifikację w specjalnym kontenerze przed placówką. Mierzona jest im temperatura i wypełniają krótką ankietę. Wstępnej kwalifikacji nie są poddawani pacjenci z wypadków, w stanie zagrożenia życia oraz przywożeni helikopterami lub karetkami.

Z powodu koronawirusa zmiany dotkną też pasażerów komunikacji miejskiej w Białymstoku. Wstrzymano sprzedaż biletów przez kierowców oraz wprowadzono sobotni rozkład jazdy jako obowiązujący w dni robocze. Zawieszono też kursy linii nocnych. Onet podaje, że autobusy krótkie mają być częściej zastępowane przegubowymi. Codziennie też autobusy są dezynfekowane, a kierowcy na przystankach mają otwierać wszystkie drzwi, by intensywnie przewietrzyć pojazdy.

Policja białostocka i podlaska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaski Urząd Wojewódzki apelują o ograniczenie osobistego odwiedzania placówek i zachęcają do kontaktowania się telefonicznie lub mailowo w celu załatwienia pilnych spraw czy powiadamiania o zdarzeniach.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny