MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Liderów Zmian. Wejdziesz do fabryki 4.0 i zrozumiesz, jakich zmian kompetencji potrzebuje nowoczesna firm

Maryla Pawlak-Żalikowska
Wideo
od 16 lat
Nasze wizyty u partnerów we Francji, Danii czy Hiszpanii czy na Litwie pokazują, że same slajdy nie są w stanie przekonać do przemysłu 4.0. Te technologie, żeby je oswoić, muszą być dotykane – przekonuje Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali, który patronuje części wydarzeń na tegorocznym Kongresie Liderów Zmian w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Na imprezie 5 kwietnia KOM zaprezentuje technologie cyfrowe, które będą coraz częściej stanowić środowisko pracy menedżerów w firmach.

– 15 marca realizowaliśmy już w Białymstoku spotkanie edukacyjne, podczas którego właściciele firm… często po raz pierwszy… mieli okazję założenia okularów do rozszerzonej rzeczywistości i zobaczenia, jak działa fabryka 4.0. Jestem przekonany, że nie ma innej drogi niż takie właśnie oswajanie w tymi rozwiązaniami.. Pamiętam, jakie ja miałem obawy, gdy pierwszy raz odcinałem się od realnego świata zakładając takie okulary – nie ukrywa Sebastian Rynkiewicz. – Na tym właśnie polega oswajanie czy wręcz odtraumatyzowanie technologii. Zaraz potem kolejnym pytaniem jest: Jak te technologie wykorzystać w firmie? Kongres będzie chyba pierwszą okazją na taką skalę, żeby dotknąć te technologie na żywo. Takie centra demonstracyjne zachęcają ludzi w każdym wieku do uczenia się czy zrozumienia, że w takiej rzeczywistości będą pracowały, albo żyły. Że to nie gryzie.

Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej zwraca uwagę, że oto wkraczamy w świat pokazany od groźnej strony w książkach Robokalipsa czy Robogenesis Daniela H. Wilsona, a który jednak możemy utrzymać w ryzach, ale potrzeba do tego refleksji i świadomej oceny możliwości i zagrożeń.

Co istotne, jak zapowiadają organizatorzy imprezy, kongres będzie także okazją, żeby pokazać te technologie już działające w naszym regionie.

Przypomnijmy, że grono współorganizatorów Kongresu Liderów Zmian tworzą Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Resursa Podlaska i właśnie Klaster Obróbki Metali. Przedstawiciele wszystkich tych organizacja podkreślają, że po tych kilku latach organizacji KLZ udało się osiągnąć jeden z jego celów, czyli dialog i współdziałanie różnorodnych środowisk. Wyraża się to np.patronatem naukowym nad imprezą trzech uczelni publicznych Białegostoku (Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku oraz Politechnika Białostocka). Istotnym i bardzo realnym skutkiem odniesionym przez kongresy jest też zeszłoroczne, listopadowe porozumienie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii – w jego wyniku to właśnie w Białymstoku realizowany jest projekt bardzo istotny dla przyszłości polskiej gospodarki: polega na opracowaniu koncepcji Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości. Jego wykonawcą jest Klaster Obróbki Metali.

Czytaj też: Gospodarka 4.0 w województwie podlaskim. Uczelnie, firmy, instytucje wsparcia biznesu zacieśniają współpracę.

- Czyli jesteśmy dostrzegani na poziomie krajowym i nie pozostaje to tylko w sferze papieru, ale też jest przekuwane na rzeczywistość – podkreśla Sebastian Rynkiewicz. - Nazwa Kongres Liderów Zmian nie jest więc pustosłowiem.

Czytaj też: KOM realizuje projekt Regionalnego Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości

- Zmiany dziś następują bardzo gwałtownie – podkreśla z kolei Edward Hościłowicz, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. – My w mamy bardzo dobrych programistów, informatyków. To specjaliści, którzy mieszczą się w piątce najlepszych na świecie. Włączając się choćby poprzez kongres w nurt tych zmian mamy szansę, żeby za nimi nadążyć, a nie jak zazwyczaj nadrabiać stracony czas. Polacy są pod względem intelektualnym bardzo zdolnym narodem. Ważne tylko, żebyśmy nasz potencjał potrafili wykorzystać. A z punktu widzenia uczelni wyższych ważne jest, żeby nie pojawiały się bariery blokujące kształcenie tych specjalistów, na których nowoczesna gospodarka ma największe zapotrzebowanie.

Edward Hościłowicz, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania o korzyściach wynikających z kongresu dla uczelni: studentów i wykładowców

Organizatorzy kongresu zwracają jednak uwagę, że przemysł 4.0 to nie tylko sprawa technologii; nie tylko nowoczesnych urządzeń w firmach. To jednak przede wszystkim kwestia zdobywania właściwych kompetencji, które pozwolą poruszać się tym świecie techniki. Jak bardzo są one obecnie istotne, świadczy choćby stosunkowo jeszcze nowy termin - merytokracja; czyli oparcie systemu działania firmy na przesłankach merytorycznych; inteligencji i wykształceniu jej pracowników. Zasady takiej hierarchii tłumaczył będzie na kongresie znany i ceniony psycholog biznesu Jacek Santorski. O wymogach, jakie rozwój technologi stawia przed współczesnymi menedżerami opowie też profesor nauk ekonomicznych Elżbieta Mączyńska.

- To będą bardzo ważne podpowiedzi dla pracodawców, kogo właściwie szukać na rynku pracy. Czym są te nowe kompetencje - zaznacza Jan Zadykowicz, prezes firmy Jazon, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, który ma tez nadzieję, że kongres będzie stymulatorem kreowania nowych pomysłów w regionie. - Nasz region jest piękny, ale w statystykach gospodarczych już tak dobrze nie wygląda. Mam nadzieję, że za pośrednictwem kongresu wiedza o nowych trendach, rozwiązaniach, potrzebach trafi stąd, z Białegostoku, także do powiatów i tam będzie impulsem do rozwoju.

Czytaj też: IV Kongres Liderów Zmian w Białymstoku. Świetni prelegenci. Ogrom wiedzy do zdobycia.

Rejestracja na kongres trwa. Więcej informacji na temat szczegółów imprezy i zasady uczestnictwa TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny