Kongres Liderów Zmian. Wejdziesz do fabryki 4.0 i zrozumiesz, jakich zmian kompetencji potrzebuje nowoczesna firm

Maryla Pawlak-Żalikowska
Nasze wizyty u partnerów we Francji, Danii czy Hiszpanii czy na Litwie pokazują, że same slajdy nie są w stanie przekonać do przemysłu 4.0. Te technologie, żeby je oswoić, muszą być dotykane – przekonuje Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali, który patronuje części wydarzeń na tegorocznym Kongresie Liderów Zmian w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Na imprezie 5 kwietnia KOM zaprezentuje technologie cyfrowe, które będą coraz częściej stanowić środowisko pracy menedżerów w firmach.

– 15 marca realizowaliśmy już w Białymstoku spotkanie edukacyjne, podczas którego właściciele firm… często po raz pierwszy… mieli okazję założenia okularów do rozszerzonej rzeczywistości i zobaczenia, jak działa fabryka 4.0. Jestem przekonany, że nie ma innej drogi niż takie właśnie oswajanie w tymi rozwiązaniami.. Pamiętam, jakie ja miałem obawy, gdy pierwszy raz odcinałem się od realnego świata zakładając takie okulary – nie ukrywa Sebastian Rynkiewicz. – Na tym właśnie polega oswajanie czy wręcz odtraumatyzowanie technologii. Zaraz potem kolejnym pytaniem jest: Jak te technologie wykorzystać w firmie? Kongres będzie chyba pierwszą okazją na taką skalę, żeby dotknąć te technologie na żywo. Takie centra demonstracyjne zachęcają ludzi w każdym wieku do uczenia się czy zrozumienia, że w takiej rzeczywistości będą pracowały, albo żyły. Że to nie gryzie.

Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej zwraca uwagę, że oto wkraczamy w świat pokazany od groźnej strony w książkach Robokalipsa czy Robogenesis Daniela H. Wilsona, a który jednak możemy utrzymać w ryzach, ale potrzeba do tego refleksji i świadomej oceny możliwości i zagrożeń.

Co istotne, jak zapowiadają organizatorzy imprezy, kongres będzie także okazją, żeby pokazać te technologie już działające w naszym regionie.

Przypomnijmy, że grono współorganizatorów Kongresu Liderów Zmian tworzą Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, Resursa Podlaska i właśnie Klaster Obróbki Metali. Przedstawiciele wszystkich tych organizacja podkreślają, że po tych kilku latach organizacji KLZ udało się osiągnąć jeden z jego celów, czyli dialog i współdziałanie różnorodnych środowisk. Wyraża się to np.patronatem naukowym nad imprezą trzech uczelni publicznych Białegostoku (Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku oraz Politechnika Białostocka). Istotnym i bardzo realnym skutkiem odniesionym przez kongresy jest też zeszłoroczne, listopadowe porozumienie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii – w jego wyniku to właśnie w Białymstoku realizowany jest projekt bardzo istotny dla przyszłości polskiej gospodarki: polega na opracowaniu koncepcji Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości. Jego wykonawcą jest Klaster Obróbki Metali.

Czytaj też: Gospodarka 4.0 w województwie podlaskim. Uczelnie, firmy, instytucje wsparcia biznesu zacieśniają współpracę.

- Czyli jesteśmy dostrzegani na poziomie krajowym i nie pozostaje to tylko w sferze papieru, ale też jest przekuwane na rzeczywistość – podkreśla Sebastian Rynkiewicz. - Nazwa Kongres Liderów Zmian nie jest więc pustosłowiem.

Czytaj też: KOM realizuje projekt Regionalnego Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości

- Zmiany dziś następują bardzo gwałtownie – podkreśla z kolei Edward Hościłowicz, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. – My w mamy bardzo dobrych programistów, informatyków. To specjaliści, którzy mieszczą się w piątce najlepszych na świecie. Włączając się choćby poprzez kongres w nurt tych zmian mamy szansę, żeby za nimi nadążyć, a nie jak zazwyczaj nadrabiać stracony czas. Polacy są pod względem intelektualnym bardzo zdolnym narodem. Ważne tylko, żebyśmy nasz potencjał potrafili wykorzystać. A z punktu widzenia uczelni wyższych ważne jest, żeby nie pojawiały się bariery blokujące kształcenie tych specjalistów, na których nowoczesna gospodarka ma największe zapotrzebowanie.

Edward Hościłowicz, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania o korzyściach wynikających z kongresu dla uczelni: studentów i wykładowców

Organizatorzy kongresu zwracają jednak uwagę, że przemysł 4.0 to nie tylko sprawa technologii; nie tylko nowoczesnych urządzeń w firmach. To jednak przede wszystkim kwestia zdobywania właściwych kompetencji, które pozwolą poruszać się tym świecie techniki. Jak bardzo są one obecnie istotne, świadczy choćby stosunkowo jeszcze nowy termin - merytokracja; czyli oparcie systemu działania firmy na przesłankach merytorycznych; inteligencji i wykształceniu jej pracowników. Zasady takiej hierarchii tłumaczył będzie na kongresie znany i ceniony psycholog biznesu Jacek Santorski. O wymogach, jakie rozwój technologi stawia przed współczesnymi menedżerami opowie też profesor nauk ekonomicznych Elżbieta Mączyńska.

- To będą bardzo ważne podpowiedzi dla pracodawców, kogo właściwie szukać na rynku pracy. Czym są te nowe kompetencje - zaznacza Jan Zadykowicz, prezes firmy Jazon, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, który ma tez nadzieję, że kongres będzie stymulatorem kreowania nowych pomysłów w regionie. - Nasz region jest piękny, ale w statystykach gospodarczych już tak dobrze nie wygląda. Mam nadzieję, że za pośrednictwem kongresu wiedza o nowych trendach, rozwiązaniach, potrzebach trafi stąd, z Białegostoku, także do powiatów i tam będzie impulsem do rozwoju.

Czytaj też: IV Kongres Liderów Zmian w Białymstoku. Świetni prelegenci. Ogrom wiedzy do zdobycia.

Rejestracja na kongres trwa. Więcej informacji na temat szczegółów imprezy i zasady uczestnictwa TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie