Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kijowska 3. Miało być muzeum Żydów, będzie budynek na sprzedaż. O ile zgodzą się radni

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Kijowska 3. Tu miało powstać muzeum Żydów.
Kijowska 3. Tu miało powstać muzeum Żydów. Anatol Chomicz /Archiwum
Na poniedziałkowej (28 września) sesji władze miasta poproszą radnych o zgodę na to, aby miejscy urbaniści przystąpili do zmiany planu miejscowego okolic ul. Młynowej i Cieszyńskiej. Ma to otworzyć drogę do sprzedaży kamienicy przy ul. Kijowskiej 3 Miało się tu mieścić muzeum Żydów. Nic z tego jednak nie wyszło. Ostatecznie miejsce upamiętniające społeczność żydowską ma powstać przy ul. Waryńskiego 24a.

Kamienica jest w kiepskich stanie. Remont sporo by więc miasto kosztował, a pojawili się chętni, którzy chcieliby kupić tę nieruchomość i przeznaczyć na cele usługowe - mówi wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

Na poniedziałkowej (28 września) sesji władze miasta poproszą radnych o zgodę na to, aby miejscy urbaniści przystąpili do zmiany planu miejscowego okolic ul. Młynowej i Cieszyńskiej. Chodzi o zmianę funkcji, jaką ma budynek przy ul. Kijowskiej 3 z publicznej na niepublicznej. Miasto chciało stworzyć tam muzeum pokazujące historię białostockich Żydów. Ostatecznie nic z tego nie wyszło i takie muzeum - czy też izba pamięci - ma powstać z budynku przy ul. Waryńskiego 24a, gdzie mieści się obecnie Galeria im. Sleńdzińskich. Instytucja jeszcze w zeszłym roku miała się bowiem przenieść do budynku przy Rynku Kościuszki 4, który został z kolei zwolniony przez Archiwum Państwowe.

Czytaj też: Izba pamięci Żydów w Białymstoku? Chce ją stworzyć miasto, ale Lucy Lisowska chce by budynek dostało jej stowarzyszenie

- Przedłuża się jednak remont, bo okazało się, że budynek dawnego archiwum nie jest w tak dobrym stanie jak się wydawało - mówi wiceprezydent.

Czytaj też: Ul. Kijowska 1. Dom dla muzeum żydowskiego

Dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska ma nadzieję, że przenosiny nastąpią do końca roku. - Natomiast jeśli chodzi o miejscu upamiętniające Żydów - bo nie mamy jeszcze ostatecznej nazwy - powstanie jeśli uda się znaleźć na to pieniądze. Jestem jednak dobrej myśli. Na pewno remont budynku przy ul. Waryńskiego 24a - bo niewielkiego remont jednak wymaga - nie pochłonie tyle pieniędzy ile trzeba byłoby wyłożyć na przystosowanie do potrzeb muzeum kamienicy przy ul. Kijowskiej 3 - mówi.


Czytaj też: Józef Bartoszko uratował Żydów z płonącej synagogi. Jego wnuczka opowie o tych dramatycznych wydarzeniach

Deklaruje, że przy przygotowywaniu poszczególnych wystaw będzie dążyć do współpracy z wszystkimi środowiskami kultywującymi pamięć o Żydach. - Bardzo wysoko oceniam ostatnie upamiętnienie 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. Była to oddolna inicjatywa Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, która bardzo się udała (impreza odbyła się w dawnej szkole Tarbut przy ul. Lipowej 41 D, gdzie przygotowano wiele atrakcji, mi.in. spotkanie z Martą Wołkowycką - wnuczką Józefa Bartoszko, który uratował Żydów z płonącej synagogi - przyp. red.) i przy której miło nam było współpracować - podkreśla Jolanta Szczygieł-Rogowska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny