Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Bartoszko uratował Żydów z płonącej synagogi. Jego wnuczka opowie o tych dramatycznych wydarzeniach

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Choć wielu historyków o niej pisało, to ta postać wciąż jest mało znana w świadomości białostoczan. Nie ma nawet nazwy ulicy. A chodzi o Józefa Bartoszko, który wraz ze swoją żoną Julianną uratował kilkunastu Żydów z płonącej Wielkiej Synagogi - mówi Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.
Choć wielu historyków o niej pisało, to ta postać wciąż jest mało znana w świadomości białostoczan. Nie ma nawet nazwy ulicy. A chodzi o Józefa Bartoszko, który wraz ze swoją żoną Julianną uratował kilkunastu Żydów z płonącej Wielkiej Synagogi - mówi Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku. Jerzy Doroszkiewicz
Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku we współpracy z Galerią im Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury organizuje przygotowuje bardzo ciekawe wydarzenie w ramach uczczenia 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. "Nieobecna Rodzina", bo tak owo wydarzenie się nazywa odbędzie się w niedzielę i poniedziałek (16-17 sierpnia) w dawnej szkole Tarbut przy ul. Lipowej 41 D. Przygotowano wiele atrakcji. Chociażby spotkanie z Martą Wołkowycką. To wnuczka Józefa Bartoszko, który uratował Żydów z płonącej synagogi.

Choć wielu historyków o niej pisało, to ta postać wciąż jest mało znana w świadomości białostoczan. Nie ma nawet nazwy ulicy. A chodzi o Józefa Bartoszko, który wraz ze swoją żoną Julianną uratował kilkunastu Żydów z płonącej Wielkiej Synagogi - mówi Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.

W niedzielę (16 sierpnia) wraz z socjolożką dr Katarzyną Sztop-Rutkowską poprowadzi spotkanie z wnuczką Józefa Bartoszko - Martą Wołkowycką. Wszystko w ramach wydarzenia "Nieobecna Rodzina", które stowarzyszenie we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury organizuje, aby uczcić 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim.

Czytaj też: Wielka Synagoga w Białymstoku została spalona przez Niemców 79 lat temu. W rocznicę odsłonięto rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce

- Józef Bartoszko był z pochodzenia protestantem. Natomiast Julianna Bartoszko była prawosławna. Małżeństwo mieszkało w sąsiedztwie synagogi. Bartoszkowie sprzątali tam po nabożeństwach, stąd też mieli klucze do synagogi. Gdy Niemcy podpalili budynek, małżeństwu udało się wyprowadzić kilkanaście osób. Wszystko działo się na oczach dwójki dzieci Józefa i Genowefy. Józef był ojcem wspomnianej Marty Wołkowyckiej - opowiada Tomasz Wiśniewski.

"Nieobecna rodzina" ma bardzo bogaty program. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć chociażby makietę Wielkiej Synagogi przygotowaną przez prof. Jerzego Grygorczuka, posłuchać koncertu Trio Lecha Mazurka czy też obejrzeć film o wnuczce białostockiego rabina. Impreza rozbita jest na dwa dni - niedzielę (16 sierpnia) i poniedziałek (17 sierpnia). Odbędzie się w dawnej żydowskiej szkole Tarbut, czyli dzisiejszym pustostanie przy ul. Lipowej 41 D.

- Cieszę się, że chociaż przez te dwa dni budynek odżyje. Mam nadzieję, że miasto znajdzie w przyszłości pomysł na jego zagospodarowanie - komentuje Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Natomiast Tomasz Wiśniewski dopowiada, że organizatorzy zachowają reżim sanitarny. - Prelekcje i spotkania będą odbywały się w oknach na pierwszym piętrze. Publiczność będzie zaś zgromadzona na placu. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniego dystansu - podkreśla.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na jednym ze zdjęć poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny