Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Robakowski zaprezentuje swoje prace w Galerii Arsenał

(ak)
Kadr z filmu Marielli Nitosławskiej, Choices — An Artist from Eastern Europe Speaks Out, 1987
Kadr z filmu Marielli Nitosławskiej, Choices — An Artist from Eastern Europe Speaks Out, 1987 mat. organizatora
W piątek, 13 stycznia w Galerii Arsenał otwarta zostanie wystawa łodzianina Józefa Robakowskiego - autora filmów, cykli fotograficznych, instalacji, rysunków, obiektów, projektów konceptualnych. Wernisaż o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wystawa indywidualna Józefa Robakowskiego w Galerii Arsenał w Białymstoku przedstawia artystę w dialogu z innymi twórcami. Józef Robakowski - klasyk polskiego filmu eksperymentalnego i awangardy - jawi się na niej nie tylko jako twórca multimedialny, ale również inicjator i członek grup artystycznych; kurator i organizator wystaw, wydarzeń i projektów.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Galerii Ludlow 38 w Nowym Jorku wiosną 2011 roku i była zarazem pierwszą prezentacją indywidualną Józefa Robakowskiego w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku planowana jest również jej prezentacja w Niemczech w ZKM | Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (5.05.-5.08.). Współpraca z tymi dwiema instytucjami oraz wydawnictwem Spector Books z Lipska pozwoliła na przygotowanie towarzyszącej wystawie książki w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim

Prezentacja sztuki Robakowskiego poświęcona jest zagadnieniom współpracy oraz idei pracy wspólnej, obecnym w jego twórczości od lat 60. do dzisiaj. Wybrane prace i materiały archiwalne pokazane na wystawie i ujęte w publikacji odsłaniają ważny i znaczący aspekt jego praktyki artystycznej, którym jest trwały dialog z innymi twórcami.

Polityczny wymiar sztuki Robakowskiego jest widoczny w pracach wyraźnie odwołujących się do stanu wojennego, np. w filmie Państwo Wojny (1982). Wystawa ukazuje go jako twórcę eksperymentalnego, działającego często poza oficjalnym obiegiem muzeów i galerii. Zagadnienia zaufania, wspólnej ekspresji i doświadczeń pokazane są poprzez działalność i akcje zainicjowane przez Galerię Wymiany, założoną przez artystę w jego mieszkaniu w Łodzi w 1978 roku.

Wystawa obejmuje filmy i prace wideo, takie jak: Rynek, 1970 (współpraca Ryszard Meissner i Tadeusz Junak) zrealizowany w ramach Warsztatu Formy Filmowej; Żywa galeria, 1974-75; Uwaga: Światło!, 1981-2004 (współpraca Paul Sharits i Wiesław Michalak); Sztuka to potęga!, 1984-85 (z muzyką słoweńskiej grupy Laibach) oraz Uniesienie. Oratorium dla Katarzyny Kobro (2011). Kuratorskie modele i strategie pracy Robakowskiego przedstawione są za pomocą dokumentacji z działalności grup artystycznych, do których należał (m.in. Zero 61, Warsztat Formy Filmowej), z akcji Pielgrzymka Artystyczna, która miała miejsce w Łodzi w 1983 roku, a także archiwalnych fotografii z wystawy Lochy Manhattanu (Łódź, 1989).

Prezentowana jest również biblioteka DVD z wyborem filmów, wideo i programów telewizyjnych, między innymi: Władysław Strzemiński - Konstrukcja widzenia (1993), Witkacy (1980) oraz Choices - An Artist from Eastern Europe Speaks Out autorstwa Marielli Nitoslawskiej (1987). Będzie można także zobaczyć publikacje artystyczne i druki ulotne z kolekcji Galerii Wymiany.

W sobotę, 14 srtcznia o godz. 11.00 odbędzie sie spotkanie autorskie z Józefem Robakowskim.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny