Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki: Na razie będę pracował sam

Izydora Dudar
Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki
Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki
Po zawiadomieniu przez CBA prokuratury w sprawie wiceburmistrza Bazyla Stepaniuka burmistrz odwołał go z tego stanowiska.

Już niedługo półmetek kadencji. Z jakim problemem jest panu najtrudniej się zmierzyć?
Jerzy Sirak:
Z tym, co dzieje się wokół Puszczy Białowieskiej. To całkowite odcięcie zakładów od surowca. Ma to negatywny wpływ na miejsca pracy. Chciałbym, aby w racjonalny sposób można było zarządzać tymi zasobami. Roczny przyrost masy drzewnej w naszych nadleśnictwach wynosi 350 tys. m3. Nic by się nie stało, gdyby 100 tys. pozyskiwane było na potrzeby lokalne. Nie byłoby wtedy żadnego zagrożenia dla Puszczy, nie byłoby też konfliktu. Według mnie to najprostsze i najbardziej racjonalne rozwiązanie. Tylko strona rządowa musi tego chcieć. Jednak cokolwiek zrobi, nie może zapomnieć o lokalnej społeczności.

Po zawiadomieniu przez CBA prokuratury w sprawie wiceburmistrza Bazyla Stepaniuka odwołał pan go z tego stanowiska. Kto go zastąpi?

- Do czasu zakończenia postępowania sprawdzającego będę pracował sam.

Czy to oznacza, że Bazyl Stepaniuk może wrócić?

- Dziś na to pytanie nie odpowiem.

A czy radni powinni wygasić mandat przewodniczącego?

- To są kompetencje radnych.
CBA coraz częściej kontroluje funkcjonowanie naszych spółek, działalność samorządowców. Wykrywa przy tym nieprawidłowości. Dzieje się to podczas pańskiej kadencji. Jak się pan z tym czuje?

- Na pewno nie jest to dla mnie powód do radości. Jednak to nie za mojej kadencji doszło w spółkach do naruszenia przepisów. Podobnie pan Stepaniuk został prezesem stowarzyszenia przed rozpoczęciem mojej kadencji. Byłem przekonany, że wszystko zgodne jest z prawem, zwłaszcza że panowie wykonywali swoje zadania w stowarzyszeniu społecznie.

Obiecywał Pan nowe mieszkania komunalne. Na jakim etapie jest realizacja tego hasła?

- Na ostatniej sesji zostały przyznane pieniądze na opracowanie projektu dokumentacji technicznej, aby uzyskać pozwolenie na budowę do końca marca 2013 roku. W tym czasie zamierzamy złożyć wniosek do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na budowę budynku komunalnego. Będzie parterowy, w okolicach ulicy 11 Listopada. Myślę że powinno być tam od 16 do 20 mieszkań.

Kolejnym problem, z jakim boryka się coraz większa liczba hajnowian, to wysokie ceny za ogrzewanie. Czy jest szansa na ich obniżkę?

- Wszelkie inwestycje, które prowadzi obecnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, mają ustabilizować ceny. W przyszłym miesiącu przeprowadzimy ankiety na temat kolektorów słonecznych. Chcemy zobaczyć, jakie jest zainteresowanie taką formą ogrzewania. Zakładamy że finansowanie takiej inwestycji wyglądałoby w ten sposób: do 30 proc. kosztów pokryliby mieszkańcy, 10 gmina, a 60 to środki zewnętrzne. Gdyby udało się ten projekt zrealizować, ciepła woda pochodziłaby z energii słonecznej.

Jeżeli jesteśmy przy ankietach. W sprawie utworzenia gimnazjum przy ZSO mieszkańcy przedstawili swoją wolę. Zdecydowana większość poparła pomysł, ale dyrektorzy szkół podstawowych są przeciwni. Jaką podejmie pan decyzję? Opowie się po stronie wyborców czy pracowników?

- Na najbliższą sesję przygotuję stanowisko w tej sprawie. Według mnie powinno ono uwzględniać wolę większości. Dziś nie jestem w stanie precyzyjnie stwierdzić, jak będzie brzmiało. Jednak na pewno wcześniej spotkam się z dyrektorami szkół i będę poszukiwał kompromisu.

Myśli Pan, że się uda?

- Tak, jestem optymistą. Zapewne nie wszyscy będą zadowoleni. Ale ma to być kompromis.

Co pan sądzi o propozycji radnych w sprawie połączenia Parku Wodnego i OSiR?

- Nie ma o czym mówić. Dofinansowanie na Park Wodny otrzymaliśmy ze środków zewnętrznych. W związku z zasadą trwałości projektu, dopóki nie minie pięć lat, o jakichkolwiek zmianach, co do formy istnienia czy nawet zatrudnienia, nie ma mowy.

A po upływie pięciu lat? Zostały jeszcze niecałe trzy.

- Nie wykluczam. Nad każdym racjonalnym rozwiązaniem należy się zastanowić.

Kiedy zakończony zostanie remont ulicy 11 Listopada?

- Zgodnie z umową powinien skończyć się do listopada.

A jakie są szanse na remont drogi Hajnówka - Kleszczele?

- Mamy przygotowaną dokumentację techniczną na wykonanie ronda przy ul. Warszawskiej oraz remont drogi do ul. Sosnowej. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał lub na dniach uzyska pozwolenie na budowę tego odcinka. W tej chwili PZDW przygotowuje projekt drogi od ulicy Sosnowej do Jelonki.

Która droga potrzebuje jeszcze pilnego remontu?

- Powinniśmy wspólnie zabiegać o remont drogi Hajnówka - Narewka - Siemianówka. Jest dla nas bardzo ważna i powinniśmy wspomóc jej remont.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny