Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Historie nieopowiedziane... Wspomnienia Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945". Premiera książki w Łapach

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Promocja książki "Historie nieopowiedziane... Wspomnienia Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945" w Łapach.
Promocja książki "Historie nieopowiedziane... Wspomnienia Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945" w Łapach. Natalia Krzywicka IPN
W Dzień Matki 26 maja w Łapach miała miejsce promocja publikacji "Historie nieopowiedziane... Wspomnienia Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945". Autorem monografii jest Patrycja Sanejko z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Publikacja jest hołdem oddanym więźniarkom obozu KL Ravensbrück.

79. rocznica aresztowań mieszkańców Łap i okolic

Promocja publikacji odbyła się w przeddzień 79. rocznicy aresztowań mieszkańców Łap i okolic. Publikacja to pamiętnik łapianki - Heleny Perkowskiej, ale również wspomnienia innych kobiet, które razem z nią zostały tego dnia aresztowane i osadzone w obozie KL Ravensbrück. Książka zawiera 150 biogramów więzionych kobiet, a także listę aresztowanych wówczas mężczyzn. Aresztowania miały miejsce po akcji oddziału Kedyw Armii Krajowej, który 25 maja 1944 roku przeprowadził atak zbrojny na jadące trasą Łomża-Białystok ciężarówki i samochody z żandarmami niemieckimi, z których kilkoro zginęło. W odwecie wydano rozkaz, żeby na terenie obwodu białostockiego aresztować 1,5 tysiąca osób. Największe aresztowania odbyły się w Tykocinie, Łapach i Sokołach. Osoby aresztowano m.in. w masowych łapankach, następnie przewieziono do więzienia w Białymstoku, skąd 1 czerwca wyruszały transporty kobiet do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, a mężczyzn do obozu w Gross-Rosen. Następnie przewożono te osoby do innych obozów.

Promocja książki "Historie nieopowiedziane... Wspomnienia Heleny Perkowskiej i innych kobiet z lat 1944-1945"

Promocja książki odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Podczas wydarzenia głos zabrał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak, który podkreślił konieczność ciągłego badania niemieckich zbrodni na Polakach, w tym również wywózek do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych takich jak KL Ravensbrück. Podziękował za ogrom pracy redaktorce publikacji oraz zacytował fragment utworu znajdującego się w książce, podkreślając jak ważne jest ukazywanie prawdy o historii, szczególnie tej najtrudniejszej. Natomiast burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podziękował za podjęcie tego trudnego i traumatycznego dla wielu mieszkańców Łap tematu Patrycji Sanejko oraz Instytutowi Pamięci Narodowej. Podkreślił również, że jeszcze do niedawna był to temat wręcz niemożliwy do podjęcia i przekazywany głównie ustnie z pokolenia na pokolenie.

Pamięć o tamtym wydarzeniach jest ciągle żywa

Publikacja powstała przy dużym wsparciu osób, które kultywują pamięć o tamtych wydarzeniach. Autorka przy pomocy mediów społecznościowych IPN oddział w Białymstoku zwróciła się z prośbą o pomoc w pozyskaniu jak największej liczby źródeł i świadectw. Prośba uzyskała ogromny rozgłos. Pokazuje to, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest ciągle żywa. Publikacja kolportowana jest bezpłatnie. W celu nabycia należy skontaktować mailowo pod tym adresem: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny